Wtorek 25 Września 2018r. - 268 dz. roku,  Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.06.18 - 15:24     Czytano: [204]

Dział: Godne uwagi

Ostro w sprawie wraku

Składająca się z reprezentantów 46 państw komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uchwaliła rezolucję, która wzywa Rosję „do niezwłocznego zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego”.

W tekście rezolucji komisja stwierdza, że Rosja w żaden sposób nie kooperowała z komisją Rady Europy oraz powołanymi w tej sprawie ekspertami od prawa lotniczego. Raport przegłosowano bez żadnego głosu przeciw.

„Projekt rezolucji wzywa zatem Rosję do niezwłocznego zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego. Powstrzymywanie się od zwrotu tych przedmiotów do Polski bez uzasadnienia prawnego jest równoznaczne z nadużywaniem praw, które może być postrzegane jako prowokacja” – głosi tekst rezolucji, do którego dotarł portal tvp.info.

W jej tekście czytamy również, że rosyjscy przedstawiciele nie współpracowali z wizytującymi Moskwę przedstawicielami Komisji oraz, że nie odpowiadali na wszelkie próby uzyskania danych przez to ciało. Dodatkowo w raporcie odnotowuje się również wyniki badań komisji ds. ponownego zbadania katastrofy Tu-154M w Smoleńsku pod kierownictwem Antoniego Macierewicza.

„W dniu 11 kwietnia 2018 r. Komitet ds. ponownego zbadania katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, działający w ministerstwie obrony narodowej stwierdził, że samolot został »zniszczony w powietrzu w wyniku kilku eksplozji«.” – podaje raport.

– Komisja prawna przyjęła raport dotyczący tragedii smoleńskiej. Jest to bardzo ważny moment, w którym Rada Europy, czyli 46 państw jako międzynarodowa instytucja wzywa Rosję do zwrotu wraku. Raport podkreśla, że Rosja nie współpracowała z Radą Europy a przedstawiciel Rady Europy i autor raportu nie został wpuszczony do Rosji, aby zobaczyć wrak – powiedział portalowi tvp.info Dominik Tarczyński.

Poseł PiS oraz polski przedstawiciel w Radzie Europy dodał, że prawo bardzo jasno wskazuje, że Rosja winna zwrócić wrak oraz wszelkie materiały dotyczące śledztwa do Polski. Następnym krokiem w tej sprawie może być wniosek Rady Europy do ONZ o wszczęcie śledztwa.

W raporcie zwraca się również uwagę na „potencjalnie kontrowersyjną decyzję, by procesować w zgodzie z tzw. konwencją chicagowską.” Komisja przywołuje artykuł 3 tej konwencji, w którym stwierdza się, że „ta konwencja powinna być stosowana do cywilnych lotów a nie państwowych.”TVP. Info

Wersja do druku

Karol S - 30.06.18 18:21
Panie Lubomirze niech sie pan nie zamartwia Ameryka,ale spojrz na swoj kraj,
by sie znow nie osmknal w lapy czerwonych zlodziejaszkow!Tego Panu zycze!

Lubomir - 30.06.18 13:15
Kiedy Ameryka strząśnie z siebie manipulujących nią kretów i pasożytów, to pewnie zabierze się do rozbijania sojuszu niemiecko - rosyjskiego. Wygląda na to, że amerykański atak na potomków Hitlera, już ruszył. Afera Dieslowa i afera z Deutsche Bankiem, to początek. Wywiad niemiecki inspirował wiele europejskich i światowych wydarzeń, często bierze w nich bezpośredni udział, tyle, że wysługując się nieświadomymi niczego wykonawcami. Wiele już pisano o logistycznym przygotowaniu przez Berlin zamachu na Światowe Centrum Handlu w Nowym Jorku i tym samym zamachu - na dolara amerykańskiego. Po tym zdarzeniu, na podobne światowe centrum Niemcy zaczęli kreować swój Frankfurt nad Menem i euro, traktowane przez nich jako nowa marka niemiecka, kreowane na główną walutę świata. Jest rzeczą niemożliwą, żeby niemiecki wywiad i niemieckie wojska elektroniczne, stacjonujące w Szczecinie, nie wiedziały od samego początku, co tak naprawdę wydarzyło się i dlaczego, zarówno w Mirosławcu, jak i w Smoleńsku zginęli najważniejsi polscy przywódcy wojskowi i polityczni? Przecież niektórzy z nich byli bezcenni, nie tylko dla Polski, ale dla NATO i dla unii państw europejskich. Niemcy podobnie do Rosji mieli w tym interes, żeby nie było takich osobistości w Polsce i w Europie. Od czasów starożytnych wiadomo, że w przestępstwo zawsze zamieszany jest ten, kto odnosi korzyść. Największą korzyść we wszystkich przypadkach odnieśli Niemcy. Odnieśli nawet większą korzyść, niż ich rosyjski sojusznik, faktycznie nie do końca świadomy - w jaką grę niemiecką został uwikłany? Dyspozycyjność Putina wobec Berlina, jest oczywista od lat. Chciałoby się wręcz powiedzieć, widać nie wszyscy Niemcy rosyjscy wyjechali na Zachód. Fenomenem jest, że Niemcy walczą z interesami państw europejskich, związanych unią kontynentalną a bezkrytycznie współdziałają z państwem, niezbyt przyjaznym wobec Europy, z Rosją. W sprawach polskich głos Niemców zawsze był albo wrogi, albo nijaki, rozmyty.

MariaN - 29.06.18 9:33
Przecież tylko głuchy ślepiec może jeszcze myśleć, że ta tragedia to był jakiś tam wypadek, aha i sprawca, który maczał w tym palce może tak mówić... Raczej niemożliwe żeby Putin nagle przestraszył sie rezolucji i szybko oddał wrak. Trzeba czekać aż abdykuje lub mu ktos w tym pomoże. Nie ma rzeczy niemożliwych, jeszce niedawno wydawało sie, że Kim z Korei nadal bedzie puszczał bąki i straszył a tu nagle biała flaga, poczekamy zobaczymy. Ale robić coś trzeba choćby dlatego by świat o tej najwiekszej polskiej tragedii nie zapomniał

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Września 1902 roku
Urodziła się Hanka Ordonówna. Autorka tekstów piosenek, polska przedwojenna gwiazda filmowa (zm. 1950).


25 Września 2005 roku
W wyborach parlamentarnych zwycięstwo odniosło Prawo i Sprawiedliwość - 26,99%, druga była PO - 24,14%


Zobacz więcej