Środa 11 Grudnia 2019r. - 345 dz. roku,  Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.06.18 - 15:24     Czytano: [467]

Dział: Godne uwagi

Ostro w sprawie wraku

Składająca się z reprezentantów 46 państw komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uchwaliła rezolucję, która wzywa Rosję „do niezwłocznego zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego”.

W tekście rezolucji komisja stwierdza, że Rosja w żaden sposób nie kooperowała z komisją Rady Europy oraz powołanymi w tej sprawie ekspertami od prawa lotniczego. Raport przegłosowano bez żadnego głosu przeciw.

„Projekt rezolucji wzywa zatem Rosję do niezwłocznego zwrotu wraku i innych materiałów należących do państwa polskiego. Powstrzymywanie się od zwrotu tych przedmiotów do Polski bez uzasadnienia prawnego jest równoznaczne z nadużywaniem praw, które może być postrzegane jako prowokacja” – głosi tekst rezolucji, do którego dotarł portal tvp.info.

W jej tekście czytamy również, że rosyjscy przedstawiciele nie współpracowali z wizytującymi Moskwę przedstawicielami Komisji oraz, że nie odpowiadali na wszelkie próby uzyskania danych przez to ciało. Dodatkowo w raporcie odnotowuje się również wyniki badań komisji ds. ponownego zbadania katastrofy Tu-154M w Smoleńsku pod kierownictwem Antoniego Macierewicza.

„W dniu 11 kwietnia 2018 r. Komitet ds. ponownego zbadania katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, działający w ministerstwie obrony narodowej stwierdził, że samolot został »zniszczony w powietrzu w wyniku kilku eksplozji«.” – podaje raport.

– Komisja prawna przyjęła raport dotyczący tragedii smoleńskiej. Jest to bardzo ważny moment, w którym Rada Europy, czyli 46 państw jako międzynarodowa instytucja wzywa Rosję do zwrotu wraku. Raport podkreśla, że Rosja nie współpracowała z Radą Europy a przedstawiciel Rady Europy i autor raportu nie został wpuszczony do Rosji, aby zobaczyć wrak – powiedział portalowi tvp.info Dominik Tarczyński.

Poseł PiS oraz polski przedstawiciel w Radzie Europy dodał, że prawo bardzo jasno wskazuje, że Rosja winna zwrócić wrak oraz wszelkie materiały dotyczące śledztwa do Polski. Następnym krokiem w tej sprawie może być wniosek Rady Europy do ONZ o wszczęcie śledztwa.

W raporcie zwraca się również uwagę na „potencjalnie kontrowersyjną decyzję, by procesować w zgodzie z tzw. konwencją chicagowską.” Komisja przywołuje artykuł 3 tej konwencji, w którym stwierdza się, że „ta konwencja powinna być stosowana do cywilnych lotów a nie państwowych.”TVP. Info

Wersja do druku

Karol S - 30.06.18 18:21
Panie Lubomirze niech sie pan nie zamartwia Ameryka,ale spojrz na swoj kraj,
by sie znow nie osmknal w lapy czerwonych zlodziejaszkow!Tego Panu zycze!

Lubomir - 30.06.18 13:15
Kiedy Ameryka strząśnie z siebie manipulujących nią kretów i pasożytów, to pewnie zabierze się do rozbijania sojuszu niemiecko - rosyjskiego. Wygląda na to, że amerykański atak na potomków Hitlera, już ruszył. Afera Dieslowa i afera z Deutsche Bankiem, to początek. Wywiad niemiecki inspirował wiele europejskich i światowych wydarzeń, często bierze w nich bezpośredni udział, tyle, że wysługując się nieświadomymi niczego wykonawcami. Wiele już pisano o logistycznym przygotowaniu przez Berlin zamachu na Światowe Centrum Handlu w Nowym Jorku i tym samym zamachu - na dolara amerykańskiego. Po tym zdarzeniu, na podobne światowe centrum Niemcy zaczęli kreować swój Frankfurt nad Menem i euro, traktowane przez nich jako nowa marka niemiecka, kreowane na główną walutę świata. Jest rzeczą niemożliwą, żeby niemiecki wywiad i niemieckie wojska elektroniczne, stacjonujące w Szczecinie, nie wiedziały od samego początku, co tak naprawdę wydarzyło się i dlaczego, zarówno w Mirosławcu, jak i w Smoleńsku zginęli najważniejsi polscy przywódcy wojskowi i polityczni? Przecież niektórzy z nich byli bezcenni, nie tylko dla Polski, ale dla NATO i dla unii państw europejskich. Niemcy podobnie do Rosji mieli w tym interes, żeby nie było takich osobistości w Polsce i w Europie. Od czasów starożytnych wiadomo, że w przestępstwo zawsze zamieszany jest ten, kto odnosi korzyść. Największą korzyść we wszystkich przypadkach odnieśli Niemcy. Odnieśli nawet większą korzyść, niż ich rosyjski sojusznik, faktycznie nie do końca świadomy - w jaką grę niemiecką został uwikłany? Dyspozycyjność Putina wobec Berlina, jest oczywista od lat. Chciałoby się wręcz powiedzieć, widać nie wszyscy Niemcy rosyjscy wyjechali na Zachód. Fenomenem jest, że Niemcy walczą z interesami państw europejskich, związanych unią kontynentalną a bezkrytycznie współdziałają z państwem, niezbyt przyjaznym wobec Europy, z Rosją. W sprawach polskich głos Niemców zawsze był albo wrogi, albo nijaki, rozmyty.

MariaN - 29.06.18 9:33
Przecież tylko głuchy ślepiec może jeszcze myśleć, że ta tragedia to był jakiś tam wypadek, aha i sprawca, który maczał w tym palce może tak mówić... Raczej niemożliwe żeby Putin nagle przestraszył sie rezolucji i szybko oddał wrak. Trzeba czekać aż abdykuje lub mu ktos w tym pomoże. Nie ma rzeczy niemożliwych, jeszce niedawno wydawało sie, że Kim z Korei nadal bedzie puszczał bąki i straszył a tu nagle biała flaga, poczekamy zobaczymy. Ale robić coś trzeba choćby dlatego by świat o tej najwiekszej polskiej tragedii nie zapomniał

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11 Grudnia 1994 roku
Zmarł w Edynburgu gen. Stanisław Maczek, polski dowódca wojskowy, honorowy obywatel Holandii (ur. 1892)


11 Grudnia 1817 roku
Zmarła Maria Walewska, polska hrabina, kochanka Napoleona (ur. 1789)


Zobacz więcej