Czwartek 19 Września 2019r. - 262 dz. roku,  Imieniny: Konstancji, Leopolda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.06.18 - 14:55     Czytano: [371]

Ziemio!

Ziemio! wszystka od Boga pochodzisz jednak nie każde miejsce zdaje się być uświęcone. Nie wszędzie mieszka szczęśliwy człowiek, nie każdy twój skrawek uśmiechem zaraża. Ziemio pradziadów, Ziemio wolna i zniewolona, przesiąknięta ludzką krwią i zniewagą. Zdeptana żołnierskimi butami, Ziemio miejscami przeklęta choć urodzajna. Są takie punkty na Ziemi, które kochamy, za którymi tęsknimy, ale są również takie, które odstraszają, a wszystkiemu winien jest człowiek.
Człowiek sprawca dobra i zła, rozdający uśmiechy i wyciskający łzy.
Dlaczego człowiek gardzi drugim człowiekiem, oto pytanie wciąż czekające na odpowiedź. Od niepamiętnych czasów ludzie napadali na siebie tylko po to, by odebrać zgromadzone dobra, to było i jest najgłówniejszym motywem agresji.
Barbarzyńskie wojny zabierały tysiące istnień ludzkich, w większości niewinnych. Jedni wydają wszystkie, zaoszczędzone pieniądze na lekarzy, by pozostać przy życiu, drudzy jeszcze większe, by odebrać komuś życie. Zabijanie ludzi należy do najkosztowniejszych przedsięwzięć i najobrzydliwszych operacji do jakich posunął się człowiek. Wszystkie duże liczby zaczynają się od zera, podobnie jest z nienawiścią będącą o krok od agresji. Najpierw są zatargi z żoną, z sąsiadem, później między nacjami, a to już tylko krok do wojny światowej.
Czy tak wiele potrzeba, by pokochać drugiego człowieka?


Władysław Panasiuk
10 kwietnia 2011r.

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Września 1953 roku
Urodziła się Grażyna Szapołowska, aktorka.


19 Września 1993 roku
Wybory do parlamentu wygrał SLD przed PSL.


Zobacz więcej