Poniedziałek 22 Lipca 2019r. - 203 dz. roku,  Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.06.18 - 9:49     Czytano: [401]

NIK o VAT


Na stronie Najwyższej Izby Kontroli został zawieszony jej raport dotyczący oceny działań rządu w ostatnich dwóch latach (2016-2017) w zakresie przeciwdziałania wyłudzeń podatku VAT.

Jak pisze NIK znacząco poprawiła się skuteczność aparatu skarbowego w zapobieganiu wyłudzeniom podatku VAT, czego dowodem był wzrost dochodów z tytułu tego podatku w roku 2017 w stosunku do poprzedniego roku aż, o 24% czyli ponad 30 mld zł

NIK bardzo pozytywnie ocenia wszystkie rozwiązania wprowadzone przez rząd, które pozwoliły na osiągnięcie takiego rezultatu takie jak: wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), pakietu paliowego i przewozowego, pakietu uszczelniającego pobór VAT, a także utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej.

Izba uznała także za zasadne wprowadzenie zapowiadanych przez rząd kolejnych rozwiązań uszczelniających pobór VAT i eliminujących wyłudzenia takie jak: mechanizm podzielonej płatności (split payment), system teleinformatyczny izby rozliczeniowej (STIR), publiczny rejestr rachunków bankowych podatników do rozliczeń VAT i centralny rejestr faktur.

Przypomnijmy, że jeszcze na koniec 2015 roku luka podatkowa w VAT, wynosiła blisko 24% potencjalnych wpływów z tego podatku (kwotowo około 40 mld zł), na koniec 2016 roku zmniejszyła się do 20% (kwotowo około 34 mld zł), a na koniec 2017 wyniosła tylko 14% potencjalnych wpływów, czyli około 24 mld zł.

Jak podkreśla resort finansów znacząco zmniejszono rozmiary luki podatkowej w podatku VAT podczas poprzednich rządów Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2005-2007 zmniejszono ją aż o 12 punktów procentowych.

Po przejęciu rządów przez koalicję PO-PSL luka ta z powrotem zaczęła gwałtownie rosnąć na koniec 2007 roku, a więc w momencie przejęcia władzy przez rząd PO-PSL wynosiła 7,1 mld zł (9% potencjalnych dochodów z tytułu tego podatku), a swoje apogeum osiągnęła na koniec 2012 roku, kiedy wyniosła aż 27% potencjalnych dochodów, czyli 50,4 mld zł, a więc w wymiarze kwotowym wzrosła ponad 7-krotnie.

Przypomnijmy także, że w innym ujęciu (w % PKB) w momencie oddania władzy przez rząd PiS w grudniu 2007 roku luka w VAT wynosiła zaledwie 0,6% PKB, a na koniec grudnia 2015 roku wynosiła już aż 2,8 % PKB.

W tej sytuacji według danych ministerstwa finansów, skumulowany poziom luki w podatku VAT w latach 2008-2015, wyniósł aż 262 mld zł.

Według resortu finansów w roku 2017 wpływy z VAT były, o 23%, czyli aż o 30 mld zł większe niż w roku poprzednim.

Już w roku 2016 wpływy z VAT w stosunku do roku poprzedniego były o 4 mld zł większe niż w roku poprzednim, ale dopiero po wprowadzeniu wielu zmian w prawie podatkowym i karnym, które weszły w życie w roku 2017, wręcz eksplodowały.

Według danych zawartych w ustawie budżetowej, a także pochodzących z ministerstwa finansów rok 2018 zapowiada się optymistycznie, jeżeli chodzi o dalszy wzrost wpływów z podatku VAT.

Otóż w tym roku wpływy z VAT są planowane na poziomie aż 167 mld zł, czyli mają być o kolejne 10 mld zł większe niż te zrealizowane w roku 2017 (wg. resortu finansów wpływy z VAT wyniosły 157 mld zł i były o blisko 4 mld zł większe niż planowano).

Według urzędników resortu uszczelnianie podatku VAT, będzie kontynuowane w kolejnych latach i mimo tego, że wpływy z tego podatku będą z roku na rok rosły wprawdzie już coraz wolniej, ale wg. prognoz resortu na koniec roku 2020, mogą sięgnąć 200 mld zł.

To oznaczałoby, że po 4 latach rządów Zjednoczonej Prawicy, wpływy z VAT będą średniorocznie o około 80 mld zł większe niż w okresie rządów PO-PSL, kiedy wynosiły średniorocznie około 120 mld zł.

autor: Zbigniew Kuźmiuk
Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, europoseł z ramienia PiS
wPolityce

Wersja do druku

KUBA - 24.06.18 10:37
Ksyw "Orawiczu", a najbardziej podejrzane jest to, że ze wszystkim idziesz w zaparte. Nazwałeś tak polską prawicę, więc o co tu chodzi ćmolu? A ty sam masz więcej ksywek za uszami, niż włosków na swoim opadniętym wąsie. A dlaczego ich tyle masz, a dlatego, że od czasu kiedy wyrwałeś do USA, ukryć swój ateizm, i inne sprawki, bo w Polsce już nie udało się tego ukryć. Twoje ksywki o czym ci już pisano kilka razy łatwo rozszyfrować, bo robisz te same byki stylistyczne, gramatyczne i interpunkcyjne, i po prostu łzawo ględzisz - ty tfórco za wymiętą dychę. Jak ty śmiesz porównywać siebie do Żołnierzy Polski Podziemnej czy wybitnych Poetów i Pisarzy będących w opozycji do komuny, którą osobiście chwaliłeś na swoich wykładach w Stowarzyszeniu Ateistów i Wolnomyślicieli. Wstydu ani uczciwości nie masz nawet za złamany grosz.

J.Orawicz - 23.06.18 21:59
Człeku spod ksywy Kuba czemu się kryjesz pod ksywą?! Widocznie
masz dużo - wiadomo czego za uszami.A z takim osobnikiem spod
dużych znaków zapytania... nie mam ochoty do wymiany zdań!
Prawie wiem od dzieciństwa,że ci,co swe nazwiska kryją to pod
innymi ryją!!! Nie mam tutaj na uwadze tych bohaterów z czasów
okupacji niemieckiej i komuny,którzy ukrywali się pod pseudonimami
by ratować swoje życie,jako żołńirrze Polski pdziemnej Ale teraz w
wolnej Polsce, posługiwać się pseudonimem, to jest automatycznie
sprawa podejrzana!

Kuba - 23.06.18 5:57
Orawiczu Waleczny, wstałeś dzisiaj rano znowu nie tą nogą do przodu. Niedawno pisałeś, co ci zaraz komentatorzy wytknęli, że polska prawica to ćmole.
Tak, ć m o l e! I zza oceanu pouczasz Pana MariaNa, kto jest w ciapki i jakie ma łapki. I co polska prawica ma robić. Pan MariaN o tym doskonale wie, polska prawica też wie, więc nie bzykaj nam do ucha.
Mogę się tylko zgodzić z tym, że jako ćmol brzęczysz tu bezustannie zataczając kółeczka, taki to z ciebie prawicowiec...

Jan Orawicz - 22.06.18 19:33
Panie MariaN cała posowiecka falanga na czele z byłymi pezetperowcami,zeteselowcami itp. nię życzy sobie tej
naszej polskiej przemiany,którą prowadzi patriotyczny PiS.
Czerwoniaki spod łapy byłego ZSRR,czyli okupanta Polski
wpadli w szok po kopniaku Narodu Polskiego,który otwarl
szeroko oczy na ich wieloletnią ślepą służbę dla tzw.PRL z
Nadania Stalina.Tego przeżyć nie mogą,więc w UE mocno
zlewicowanej, wciąż bezkarnie łgają na Polskę! To są,co jest
wiadomym byli pezetperowcy,zeteselowcy i dalsi. To nie
jest lewica,ale armia skomuszalców wychowanych przez
rodziców z czerwonymi legitymacjami.Oni - razem wzięci
wszystko robią,by zahamować POLSKĄ PRZEMIANĘ!
ICH HASŁO - ROBIĆ WSZYSTKO NA NIE!!!! To widać jak
na czystej dłoni! W tej sytacji POLSKA PRAWUCA musi swe
szeregi mocno zwierać,by czerwoniaki nie mogli wetknąć nam
nawet małego paluchą. Na to nie wolna nam pozwolić,bo
może się nam Polska omsknąć w ich podłe i zdradne łapki w
czerwone ciapki! A to już przeżyliśmy - w długim okresie czasu
z gapą bez korony!

Jan Orawicz - 21.06.18 22:11
Towarzyszko Aniu - nie martw się pezetperówko! Tawarisz Gomułka zapewne
przewraca się w grobie,ale za grzechy swego przynależenia do sowieskiego
- PZPR, narzuconego polskim karierowiczom i półgłówkom przez baćkę
Stalina itp. łotrów z ZSRR,który nas okupował i okradał za zdradną zgode Zachodu!

MariaN - 21.06.18 14:34
Wielka zmiana nastąpiła, kto tego nie chce zobaczyć, robi to celowo, bo albo coś ma na sumieniu i boi sie albo ma sprasowany mózg po wieloletnim czytaniu gaziety gówno prawda z Czerskiej i oglądaniu gadzinowej tvn z Wiertniczej. Dobra zmiana idzie do przodu nie patrząc na zdrajców, choć czasem sie lekko cofa i łagodzi jazgot. Czy to na dobre wyjdzie czy będzie tak wg przysłowia kto ma miekkie serce musi mieć twardą częsć ciała służącą do siedzenia. Niedługo maraton wyborczy, oby totalni poszli w ślady tego co machał w Sejmie rekwizytem męskiego organu. Rząd uszczelnia dziury podatkowe systematycznie, nie może od razu bo by sie wszyscy cwaniacy skrzyknęli jednocześnie a tak nikt nie wie, kiedy przyjdą smutni panowie o 6ej rano. W kolejnej kadencji bedzie już łatwiej bo mniej bedzie plew w parlamencie

Ania - 20.06.18 21:32
Gomułka się w grobie przewraca. Wladza chwali się swoim wyborcom, że udało się jej oskubać społeczeństwo na wyższą kasę niż poprzednicy. Jak tak dalej pójdzie to dojdziemy do 100% fiskalizmu i 100% zadowolenia spoleczeństwa.
A ja czekam na opinię pokontrolną polskich umów zadłużeniowych i ujawniania ich treści.
Czy NIK może kontrolować umowy zadłużeniowe ?????

Wszystkich komentarzy: (7)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

22 Lipca 2003 roku
Udaj i Kusaj, synowie Saddama Husajna, zginęli podczas ataku wojsk amerykańskich.


22 Lipca 1952 roku
Uchwalono tzw. stalinowską konstytucję, powstało PRL, zniesiono urząd prezydenta, powołano Radę Państwa.


Zobacz więcej