Wtorek 23 Kwietnia 2024r. - 114 dz. roku,  Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.06.18 - 23:42     Czytano: [515]

Polesie


Na Niżu Wschodnioeuropejskim

Polesie, to urocza kraina geograficzna i historyczna, leżąca na terytorium Polski i Białorusi. Zachwyceni jej urokliwością członkowie Towarzystwa Historycznego Renesans ze Skarżyska - Kamiennej, urządzili sobie właśnie tam warsztaty literackie. Ich efektem były wiersze i opowiadania dotyczące tego regionu.

W dorzeczu Pyrpeci


Polesie jest równiną, leżącą w dorzeczu rzek Pyrpeci i Bugu. Wznosi się ona na około 100–250 metrów nad poziom morza. Wody gruntowe zalegające tuż pod powierzchnią gleby tworzą płytkie jeziora, a także rozległe bagna. Na terenie Polesia występują liczne rzeki, a miejscami wśród bagien, usytuowane są nieco wyższe równiny zwane morenowymi. Są tutaj także, wzniesienia lodowcowo-wodne oraz utrwalone wydmy.

Urok wzniesień kamieniołomowych

Od początku XX wieku, zwłaszcza w okolicach Saren, funkcjonują tu kamieniołomy. Blisko połowę powierzchni zajmują bagna i związane z nimi kompleksy torfowisk. Występują tutaj także złoża ropy naftowej, węgla brunatnego oraz torfu. Niegdyś eksploatowana była stąd także ruda darniowa.

Zielona szata Polesia

Roślinność obfituje tu w tak zwane relikty glacjalne oraz bagienne. Na terenach wyżej wzniesionych występują bory sosnowe i lasy mieszane, a w południowej części rośnie w nich cudowny różanecznik żółty. W okresie średniowiecza, większa część obecnego obszaru Polesie, była zamieszkana przez Dregowiczów. W źródłach pisanych Dregowicze po raz pierwszy zostali wymienieni przez Konstantyna, w połowie IX wieku. Nazwa plemienia pochodzi od słów, droga, błoto, moczary. W X wieku Polesie zostało włączone do Rusi Kijowskiej. W czasie rozbicia dzielnicowego, było tutaj księstwo turowsko-pińskie, w roku 1341, księstwo to przyłączone zostało przez Giedymina do Wielkiego Księstwa Litewskiego.
...piękno krainy Polesia widzimy
stąd już niedaleko stepy Akermau
o nich to Mickiewicz pisywał w złej chwili
gdy widział on bezmiar pastwisk oceanu...

W roku 1569....

Po 1569 w granicach Rzeczpospolitej, wspomniane księstwo wchodziło w skład województwa brzesko-litewskiego. W Brześciu nad Bugiem, zawarto w roku 1596 unię między katolikami a prawosławnymi.

Po roku 1795

Po III rozbiorze Polski, województwo brzeskie znalazło się w zaborze rosyjskim. Na mocy traktatu brzeskiego, podpisanego pomiędzy Cesarstwem Niemieckim i Austro-Węgrami a Ukraińską Republiką Ludową, zostało ono przyłączone do nowo powstałej URL.

Zacofanie....

Pod względem cywilizacyjnym Polesie należało do najbardziej zacofanych regionów kraju. Wskaźnik analfabetyzmu był największy w Polsce. Większość mieszkańców tego terenu, nie potrafiła określić swojej przynależności narodowej i posługiwali się przeważnie gwarą białoruską lub ukraińską. Polacy w ówczesnym czasie stanowili mniejszość. Po II wojnie światowej i przymusowej zmianie granic państwowych, Polsce zwrócono jedynie niewielki skrawek byłego województwa poleskiego. Ale stopniowo zaczęło się ono rozwijać i pięknieć z roku na rok.

Ewa Michałowska -Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Kwietnia 1939 roku
Urodził się Stanisław Wielgus, polski arcybiskup


23 Kwietnia 997 roku
Zginął śmiercią męczeńską św. Wojciech, biskup praski.


Zobacz więcej