Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.05.18 - 18:22     Czytano: [951]

Dział: Oko Cyklopa

KALENDARIUM (5)



OKO CYKLOPA

Sławomir M. Kozak






























Aniutkowi poświęcam…


...

1998

Amerykański muzułmanin nazwiskiem Aukai Collins, będący w latach 1996-1999 informatorem FBI, przekazuje cykliczne dane na temat społeczności muzułmańskiej w Phoenix, w Arizonie. Przez 6 miesięcy w 1998 roku spotyka się z przyszłym porywaczem Hani Hanjour, w czasie kiedy ten ostatni uczęszcza na lekcje latania (AP, 24/05/2002). Collins nie podejrzewa Hanjour’a o nic złego, jednak zastanawia go fakt, że sztuki latania uczy się dużo większa grupa Arabów i dzieli się swymi obawami z FBI (Fox News, 24/05/2002). Twierdzi, że w owym czasie FBI miało pełną wiedzę na temat Hanjour’a, znało jego adres, numer telefonu, wiedziało jakim porusza się samochodem. Dziś FBI stanowczo zaprzecza, jakoby miało jakąkolwiek wiedzę na temat Hanjour’a przed 9/11. Jednocześnie Biuro potwierdza pracę Collins’a dla FBI (ABC News, 23/05/2002). Collins uważa, że Hanjour w niczym nie przypominał ekstremisty, nie był szczególnie religijny, fanatyzm religijny w ogóle nie wchodził w grę. Z pewnością nie był członkiem, nie tylko Al. Kaida’y, ale żadnej innej muzułmańskiej organizacji. Mało tego, zdaniem Collins’a Hanjour nie potrafił nawet przeliterować słowa „jihad” po arabsku (My Jihad: The True Story of an American Mujahid’s Amazing Journey from Usama Bin Laden’s Training Camps to Counterterrorosm with the FBI and CIA, Aukai Collins, str. 248, 6/2002).

POCZĄTEK ROKU

Bill Richardson, ambasador amerykański przy ONZ, spotyka się z przedstawicielami Talibów w Kabulu (wszystkie tego typu spotkania są w sensie prawnym nielegalne, ponieważ rząd USA oficjalnie pozostaje w stosunkach dyplomatycznych z rządem, który nie uznaje Talibów). Od tej pory przedstawiciele USA nazywają projekt rurociągu „bajeczną okazją”, a motywacji dodaje im „wizja obejścia Iranu, który zaproponował alternatywną drogę dla rurociągu.” (Boston Globe, 20/09/01).

1998 – 2000

Porywacze Atta i Marwan Alshehhi mieszkają od czasu do czasu w Mabalacat, na Filipinach, w hotelu Woodland Resort. Uczą się latać w szkole lotniczej nieopodal. Filipińscy i amerykańscy śledczy nie znaleźli śladów ich bytności w tym mieście, jednak mieszkańcy pamiętają ich doskonale. Mówią, że widywano ich pijących alkohol, bawiących się z lokalnymi kobietami i spotykających się z innymi Arabami, z których większość zniknęła krótko przed 9/11. Atta i Marwan używali życia, organizowali huczne imprezy na basenie, wlewając w siebie duże ilości Johnnie Walker’a. Niektórzy pamiętają, że tego z czarną naklejką. Większość z ich gości uczęszczało do tej samej lotniczej szkoły (Manila Times, 02/10/2001; International Herald Tribune, 05/10/2001; AP, 28/09/2001). Kilka razy pojawili się też inni Arabowie, określeni potem mianem porywaczy, wśród nich domniemany „mózg” operacji – Khalid Shaikh Mohammed. Według rządowej wersji wydarzeń, Atta i Alshehhi mieszkali w tym czasie w Hamburgu, w Niemczech. Atta przygotowywać się miał w tym okresie do pracy magisterskiej, którą obronił ponoć pod koniec 1999 roku (Australian Broadcasting Corp., 12/11/2001).

LUTY
12

Wiceprzewodniczący Unocal, John J. Maresca, będący później ambasadorem w Afganistanie, zeznaje przed Izbą Reprezentantów, że dopóki zjednoczony rząd istnieje w Afganistanie, dopóty rurociąg transafgański nie zostanie zbudowany. Dodaje, że rurociąg ten może dać 20 procent całych zasobów ropy spoza układu OPEC, do roku 2010. (Zeznanie przed Komisją Stosunków Międzynarodowych Izby, 12/02/98).

KWIECIEŃ

Osama Basnan, Saudyjczyk mieszkający w Kalifornii podobno pisze list do księcia Bandar’a Bin Siltan’a i jego żony księżnej Haifa’y bin Faisal. Prosi w nim o finansowe wsparcie dla oczekującej na operację tarczycy żony. Ambasada saudyjska przesyła mu 15 000 USD na opłacenie szpitala. Jednak w rejestrze szpitala uniwersyteckiego z San Diego nie ma danych potwierdzających operację żony Basnan’a (Los Angeles Times, 24/11/2002). Basnan zostanie później oskarżony o wykorzystanie tych pieniędzy dla finansowego wsparcia dwóch porywaczy przybyłych do San Diego pod koniec 1999 roku.

CZERWIEC

Porozumienie firmy Enron na wydobycie gazu z rządem Uzbekistanu nie zostaje prolongowane. Enron zamyka tamtejsze przedstawicielstwo. Powodem „niepowodzenia flagowego projektu Enronu” jest brak możliwości wydobywania gazu z tego regionu. Produkcja Uzbekistanu jest niewielka i tylko 10 procent wydobycia eksportowane jest do innych krajów, tylko w regionie. Nadzieją było poprowadzenie rury przez Afganistan, ale „Uzbekistan jest bardzo zaniepokojony rosnącą siłą Talibów i ich potencjalym uderzeniem w stabilizację Uzbekistanu, mogąc sprawić dalszą z nimi współpracę nieprawdopodobną.” Rozważana jest budowa rurociągu wartego 12 miliardów USD przez Chiny, jednak nie ma możliwości jego ukończenia wcześniej niż pod koniec następnej dekady. (Alexander’s Gas And Oil Connections, 12/10/1998).

23

Późniejszy wiceprezydent Cheney, pracujący dla firmy energetycznej Halliburton oświadcza: „Nie wyobrażam sobie by kiedyś jeszcze pojawił się tak nagle, tak ważny dla nas region, jak kaspijski (…). Morze Kaspijskie to Azja Centralna (Chicago Tribune, 10/08/2000).

SIERPIEŃ

Raport CIA ostrzega przed możliwością zamachu arabskich terrorystów na WTC za pomocą uprowadzonego poza USA samolotu. FBI i CIA nie traktują tych doniesień poważnie. Późniejsze informacje wywiadu wskazują na powiązania owych zamachowców z Al. Kaida’ą (New York Times, 18/09/2002; Senacka Komisja Wywiadu, 18/09/2002). Rzecznik FBI powiedział później, że raport nie został zignorowany, jednak dokładne sprawdzenie informacji nie potwierdziło powiązań grupy z Al. Kaida’ą (Washington Post, 19/09/2002). Dzień wcześniej prasa informowała, że takie związki istnieją (New York Times, 18/09/2002).

7

Zamach terrorystyczny na ambasadę USA w Kenii i Tanzanii. Bomba w Nairobi zabija 213 osób, włączając w to 12 Amerykanów, raniąc ponad 4500 ludzi. Bomba w Dar es Salaam zabija 11 i rani 85. Winą obarczona zostaje Al Kaida (PBS Frontline, 2001).

9

Stolica Sojuszu Północnego w Afganistanie, Mazar-i-Sharif zostaje zajęta przez Talibów. Odgrywa w tym dużą rolę militarne wsparcie pakistańskiego ISI (New York Times, 08/12/2001). Zwycięstwo daje Talibom kontrolę 90% powierzchni kraju, włączając w to rurociąg na całej długości. CentGas, konsorcjum stojące za ewentualnym transportem gazu jest „gotowe do rozmów. Jego głównymi partnerami jest amerykańska firma naftowa Unocal i Delta Oil z Arabii Saudyjskiej. Ponadto Hyundai z Korei Południowej, dwie spółki japońskie, konsorcjum pakistańskie i rząd turkmeński.” Jednak rurociąg nie może być finansowany zanim nowy rząd nie zostanie oficjalnie uznany. „Źródła dyplomatyczne informują, że ofensywa Talibów została przygotowana właściwie i rozsądnie przeprowadzona na dwa miesiące przed kolejnym spotkaniem ONZ”, które zdecyduje, czy rząd zostanie uznany. (Telegraph, 13/08/1998).

WRZESIEŃ
20


Mamdouh Mahmud Salim, terrorysta Al. Kaida’y ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podejrzewany o udział w zamachu bombowym w 1998 roku na ambasadę USA, zostaje aresztowany pod Monachium w Niemczech (PBS Newshour, 30/09/1998). Śledczy wskazują na niego, jako „prawą rękę Bin Laden’a” odwiedzającą wówczas komórki Al. Kaida’y w Niemczech (New York Times, 29/09/2001). Jednak FBI nie wykorzystała wiedzy pozyskanej wówczas od Salima na temat organizacji, koncentrując się tylko na sprawie ataku na ambasadę. Pod koniec roku dochodzeniowcy niemieccy wiedzieli już, że Salim posiada konto w jednym z banków w Hamburgu (New York Times, 29/09/2001). Kosygnatariuszem rachunku okazał się być Mamoun Darkazanli, którego numer telefonu Salim zapisał w swoim telefonie (Chicago Tribune, 17/11/2002). Niemcy podejrzewali Darkazanli’ego już od 1996 roku o pranie brudnych pieniędzy. Przy okazji aresztowano również byłego osobistego sekretarza Bin Laden’a, podejrzewanego o zamach na ambasadę, Wadih’a El-Hage. Człowiek ten otwierał firmy mające być przykrywkami dla działalności Al Kaida’y. Jedną z nich zarejestrowano na adres Darkazanli’ego (Chicago Tribune, 17/11/2002). W notatniku El-Hage znaleziono także numer telefonu Darkazanli’ego, jak również numer konta w Deutschebank (CNN, 16/10/2001). Bazując na tych materiałach śledczy wystąpili do prokuratury z oficjalną prośbą o otwarcie dochodzenia przeciw Darkazanli’emu. Postępowanie wszczęto po usilnym naleganiu władz amerykańskich, chociaż władze niemieckie początkowo odrzuciły wniosek (AFP, 28/10/2001; New York Times, 18/01/2003). Niemcy mieli wówczas odkryć powiązania Salim’a z Mohammed’em Haydar Zammar’em, znanym ekstremistą (New York Times, 18/01/2003).

PAŹDZIERNIK
8


FAA wydaje pierwsze z trzech ostrzeżeń skierowane do linii lotniczych i lotnisk. Mówi w nim o „dużym stopniu czujności”, jaki powinien być wykazany wobec zagrożeń dla lotnictwa cywilnego USA ze strony Al Kaida’y. W szczególności przestrzega przed możliwością uprowadzenia samolotu, w którymś z głównych portów lotniczych na wschodzie USA. Wszystkie trzy ostrzeżenia pojawiają się pod koniec 1998 roku, na długo przed 9/11 (Boston Globe, 26/05/2002). Ostrzeżenia te stoją w zaskakującej sprzeczności z późniejszym twierdzeniem władz o braku jakiejkolwiek wiedzy na temat możliwych zamachów lub porwań przed 9/11.

CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


29 Marca 1943 roku
Oddział Jędrusiów wspólnie z grupą AK rozbił więzienie niemieckie w Mielcu i uwolnił 126 więźniów


Zobacz więcej