Wtorek 26 Maja 2020r. - 147 dz. roku,  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.04.18 - 16:53     Czytano: [453]

Jakub Wilhelm Kasper Gieysztor


W British Museum

Towarzystwo Historyczne Renesans ze Skarżyska - Kamiennej, zostało zaproszone do Wielkiej Brytanii, celem czytania wspomnień o naszych bohaterach narodowych. Najwięcej wspomnień dotyczyło powstania styczniowego, które czytane były w British Museum. Wybrane zostało akurat to miejsce, gdyż wielu Polków zginęło w obronie Anglii, a o nich już się dzisiaj nie pamięta. Chcemy zatem naszym czytelnikom przypomnieć osobę Jakuba Gieysztora, naszego powstańca z roku 1863. Jakub Gieysztor, urodził się dnia 18 kwietnia 1827 roku w Medekszach w powiecie kowieńskim. Zmarł natomiast w dniu 15 listopada 1897 roku w Warszawie. Był to polski księgarz, publicysta, pamiętnikarz, uczestnik powstania styczniowego.

Kim był...


Jakub Gieysztor, był synem Stanisława, członka powstańczego komitetu kowieńskiego w 1831 roku i Leokadii z Zawiszów. W 1844 roku, Jakub ukończył ze srebrnym medalem Instytut Szlachecki w Wilnie i rozpoczął studia na Wydziale Prawnym Uniwersytetu Petersburskiego. Tutaj zetknął się on ze środowiskiem Zygmunta Sierakowskiego, wielkiego polskiego patrioty. W 1848 roku, w przededniu egzaminów końcowych, powrócił do kraju, by powstrzymać działania powstańcze młodzieży, m.in. tzw. spisek braci Dalewskich. Osiadł na roli w majątku Ignacogród, gdzie zajął się gospodarowaniem. Założył tu pierwszą czytelnię i pierwszy przeprowadził oczynszowanie chłopów w rejonie Kiejdańskiem. W roku 1858, podczas przygotowań reformy włościańskiej, napisał on swą pierwszą pracę publicystyczną zatytułowaną „Głos szlachcica do swych współbraci o wolności i równości kmiecej". W 1861 roku, Gieysztor utworzył organizację obywatelską zbliżoną do stronnictwa białych.

Wybuch powstania styczniowego

Po wybuchu powstania w roku 1863, Gieysztor został prezesem Wydziału Zarządzającego Prowincjami Litwy. W dniu 31 lipca 1863 roku, wskutek denuncjacji marszałka gubernialnego wileńskiego Aleksandra Domeyki, Jakub Gieysztor został aresztowany. W roku 1865, skazano go na 12 lat ciężkich robót w Usolu. Po trzech latach kary, przeniesiony został do Irkucka, gdzie handlował obuwiem. W 1872 roku, zezwolono mu na powrót do kraju. Zamieszkał w Suwałkach,a potem w Warszawie. W latach 1880-82, był on radcą w Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. W roku 1882 otworzył księgarnię antykwarską, której zasoby zasiliły Bibliotekę Branickich. Był on autorem obszernych Pamiętników, stanowiących cenne źródło do historii lat 1857-1865. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Maja 1972 roku
USA i ZSRR zawarły w Moskwie układ tzw. SALT I.


26 Maja 1966 roku
W Warszawie procesja wiernych zostaje rozpędzona przez milicję, aresztowano 400 osób.


Zobacz więcej