Poniedziałek 27 Stycznia 2020r. - 27 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.03.18 - 21:48     Czytano: [658]

Dział: Głos Polonii

Alleluja


Wkrótce kolejne Wielkanocne Święta. Ludzie zabiegani wypatrują na półkach sklepów żywności, aby przygotować tradycyjne polskie przysmaki wielkanocne. Polskie zwyczaje i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. I nie ważne, czy mieszkamy w ojczystym kraju, czy też zagranicą, staramy się kultywować je, przekazywać następnym pokoleniom. Fakt zamieszkania z daleka od kraju sprawia, że szczególnie w okresie przedświątecznym i świątecznym chcemy czuć tę naszą polskość i potrzebę wyrażenia jej w postaci różnorakich działań. Może to być msza w polskim kościele, udział w spotkaniach w różnego typu: zrzeszeniach, organizacjach, grupach zainteresowań. Wszędzie tam, gdzie usłyszymy piękno polskiego języka, melodię polskich piosenek, tańców, dowcipów i żartów.

Pokazujemy naszą polską duszę, otwieramy się dla innych. Są tacy, którzy już po wielkanocnej gorączce zakupów, pracach porządkowych i spotkaniach przy suto zastawionych stołach, sięgną po polską lekturę, zechcą obejrzeć polski film, bądźby obejrzeć polonijny dziennik telewizyjny. Polacy są narodem, potrafiącym wychodzić na prostą. Nie poddają się łatwo mimo różnorakich problemów.

Zbudowanie „nowego domu” zagranicą nie jest łatwym zadaniem, często kosztem wytężonej pracy, okrojonego czasu dla rodziny i dzieci. Ale w święta jesteśmy zawsze razem – rodzinnie, przy nakrytym śnieżno-białym obrusem stole. A na nim koszyczek z tradycyjnym święconym. Będziemy dzielić kromkę chleba na drobne cząsteczki i jajko na ćwiartki, aby starczyło dla każdego. Będziemy wspominać tych, których zabrakło. Obecna technologia – telefony, komórki, internet - pomagają nam w odnalezieniu się, obejrzeniu twarzy drogiej nam osoby. Choćby na krótko. Ale nie wszystkich możemy obejrzeć, bowiem wielu z naszych najdroższych – odeszło i nie wróci już. Ale żyć będą dopóty, dopóki znajdzie się dla nich miejsce w naszych sercach i wspomnieniach.

Tak to już zbudowany jest ten świat, że odchodzą pokolenia starsze, aby dać miejsce dla nowej generacji. Rodzą się nowe dzieci. Dzieci polskie. Pokazujemy im ten nasz dawny świat – Polskę - w ramach możliwości, opowiadamy o naszych czasach, a wnukom – o naszym dzieciństwie. Kiedy moja córka zabrała swoją rodzinę do Polski, moi wnukowie byli zafascynowani. Wówczas ośmioletni Sebastianek po raz pierwszy w swoim dziecięcym życiu zobaczył paradę żołnierzy w Warszawie, smoka wawelskiego w Krakowie i mógł paradować w czapce marynarskiej na statku na morzu bałtyckim. Potem w swojej szkole w Perth opowiadał, że najpiękniejszym krajem na całym świecie jest Polska. I dumny był, że jest Polakiem.

Niech nam rośnie to nowe pokolenie na naszych polskich tradycjach, obyczajach. Niech znają nasze „korzenie”, skąd się wywodzą, kim byli ich dziadkowie, a może i pradziadkowie. Niech nie wstydzą się, że są dziećmi emigrantów. Bo Polacy to dumny naród. I mimo zawieruchy na całym świecie – warto obok tych tradycji przekazywać dzieciom i wnukom te najważniejsze wartości człowieczeństwa.

To taki czas mojej zadumy przedświątecznej, na który sobie pozwoliłam akurat dzisiaj, bo nie będzie wkrótce na to czasu. Niech te święta będą dla wszystkich zdrowe, spokojne, wesołe. Spędźmy je z najbliższymi w iście rodzinnej, życzliwej atmosferze, pełnej miłości i wzajemnego poszanowania. Wesołych Świąt! Happy Easter!


Alleluja

kilka jajek, szczypta soli, kromka chleba.
do kościoła ze święconką iść nam trzeba,
by w niedzielę wielkanocną poświęcone
na obrusie bielusieńkim położone...

dla każdego cząstka jedna jest w przydziale,
dzisiaj uśmiech, zapomnijmy wszelkie żale,
Alleluja, dziś weselić nam się trzeba.
Alleluja, dziś dzielimy cząstkę chleba.

a w niej troska i życzliwość, dobre słowo,
aby było coraz piękniej, kolorowo
w snach, marzeniach. nutki życzeń wyśpiewane;
by spełnienie skrytych pragnień było dane.

Alleluja - zaśpiewajmy wszyscy razem,
Alleluja z kromką chleba przed ołtarzem...


Danuta Duszyńska nick „australijka”

Wersja do druku

Danuta Duszyńska - 04.04.18 11:38
Dziekuje Panie Janie i pomyślności w zdrowiu zyczę.

Jan Orawicz - 31.03.18 2:45
Z Australii,a jaki piękny polski wiersz Wielkanocny! Szczerze gratuluję Radosnego Alleluja!! Jan Orawicz

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27 Stycznia 1987 roku
Michaił Gorbaczow na I plenum KC KPZR zapowiedział szereg reform w państwie (Pieriestrojka)


27 Stycznia 1989 roku
Po kolejnej turze rozmów władzy z opozycją w Magdalence ustalono zakres tematyki i termin obrad "okrągłego stołu"


Zobacz więcej