Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.03.18 - 15:59     Czytano: [873]

Rozwój hutnictwa

i przeróbki złomu na ziemiach polskich


Na prelekcji w Iłży

Nasza redakcja została zaproszona do Iłży, na prelekcję dotyczącą rozwoju przemysłu metalurgicznego w Polsce. Wykłady prowadził pan hrabia I.J. Gałczyński herbu Gałka z Dąbrowy Górniczej.

Ślady pierwszej produkcji


Żelazo na ziemiach polskich znane było około 750 r. p.n.e., lecz ślady pierwszych produkcji pochodzą z VI-V wieku p.n.e. Hutnictwo świętokrzyskie w I-V wieku n.e. zalicza się do największych w Europie. Istniały wtedy znacznie mniejsze ośrodki hutnictwa żelaza, na terenie Wielkopolski, Śląska i Karpat. W XVI wieku głównym okręgiem hutniczym było Zagłębie Staropolskie. Pierwszy wieki piec zbudowano około 1611-1613 roku nad rzeką Bobrzą koło Kielc. W końcu XVIII wieku było już w Polsce około 50 wielkich pieców. Najsilniejszy rozwój Zagłębia Staropolskiego nastąpił dzięki inicjatywie S. Staszica w XIX wieku. Rozbudowano zwłaszcza zakłady wzdłuż rzeki Kamiennej.

Zastosowanie koksu

Z momentem zastosowania koksu do wytopu żelaza, nowe huty lokalizowano w pobliżu kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Pierwszy wielki piec opalany koksem zbudowany przez Szkota J. Baildona uruchomiono w 1796 roku w Gliwicach. W uruchomionej w 1802 roku Hucie Królewskiej, zastosowano po raz pierwszy do dmuchu maszynę parową. W latach 1836-37 uruchomiono huty w Zawadzkiem i w Ostrowcu Świętokrzyskim. W latach 50-tych XIX wieku powstały liczne nowe walcownie i nowoczesna Huta Zawiercie. W Hucie Królewskiej zainstalowano w 1865 roku konwertor besemerowski. W okresie międzywojennym hutnictwo polskie rozwijało się w kierunku produkcji stali jakościowych i stopów metali, nie zwiększając ilości wytwarzanych stalowych wyrobów hutniczych.
Dużym osiągnięciem walcownictwa było zbudowanie w latach 1933-34 przez T. Sendzimira w Hucie „Pokój", walcarki do walcowania blach na zimno. W latach 1937-39 zbudowano hutę stali jakościowych w Stalowej Woli.

Okres wojny

W czasie okupacji niemieckiej, hutnictwo polskie poniosło dotkliwe straty. Po wyzwoleniu nastąpił intensywny rozwój hutnictwa opartego na przetwórstwie złomu. Odbudowano w latach pięćdziesiątych i zmodernizowano wszystkie stare śląskie huty. W maju 1976 roku powstało przedsiębiorstwo państwowe Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice w Dąbrowie Górniczej, w skład którego włączono nowobudowany zakład hutniczy, Hutę Bankową oraz Zakłady Koksownicze im. Powstańców Śląskich w Zdzieszowicach.

Dzięki rozwojowi przemysłu hutniczego, nasz kraj miał solidny fundament do powstania wielu nowoczesnych na skale europejską przedsiębiorstw, relacjonuje pan hrabia I. J. Gałczyński herbu Gałka z Dąbrowy Górniczej.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 



Wersja do druku

Lubomir - 16.03.18 19:16
Szkoda, że o rozwoju hutnictwa w Polsce należy raczej mówić w czasie przeszłym dokonanym. Podobnie o rozwoju polskiej geologii i polskiego górnictwa. Szereg do niedawna dynamicznych i na bieżąco modernizowanych zakładów hutniczych, zyskuje praktycznie status muzeów. Ostatnio cicha batalia toczy się o węgiel koksowy, niezbędny przy wytopie stali. Górnicy polscy chcieliby wydobywać ten gatunek węgla z kopalni Krupiński w Suszcu, koło Żor. Niestety poza miejscowymi górnikami nikogo ten problem zbytnio nie interesuje. Ostatnio wygląda na to, że czarnym złotem z Krupińskiego - zaczyna interesować się inwestor niemiecki. Wg nieoficjalnych informacji wiadomo, że Niemcy chcą już zbudować własną kopalnię wokół złóż zlikwidowanej przez mafię likwidatorską - znakomitej, polskiej kopalni Żory. Niektórzy z likwidatorów polskich Żor, załapali się na współpracę z niemieckimi specjalistami górniczymi. Zabrakło im najwyraźniej poczucia lojalności z Polską i Polakami.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Kwietnia 1822 roku
Urodził się Edward Dembowski, polski filozof, publicysta, działacz niepodległościowy (zm. 1846)


25 Kwietnia 1943 roku
W wyniku tzw. sprawy katyńskiej zerwano polsko-radzieckie stosunki dyplomatyczne.


Zobacz więcej