Środa 29 Stycznia 2020r. - 29 dz. roku,  Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.03.18 - 9:47     Czytano: [333]

Dział: Oko Cyklopa

OKO CYKLOPA... (3)OKO CYKLOPA

Sławomir M. Kozak


Aniutkowi poświęcam…


...
Na drugiej stronie pieczęci znalazło się Wszystkowidzące Oko w trójkącie, umieszczone nad niedokończoną piramidą, u której spodu dodano napis MDCCLXXVI oznaczający rok 1776. Ponad piramidą znalazła się sentencja ANNUIT COEPTIS ("błogosław w naszym przedsięwzięciu"), a u dołu NOVUS ORDO SECLORUM ("nowy porządek wieków").
Pierwszą matrycę dla strony pieczęci z orłem wykonano jeszcze w tym samym 1782 roku. Później wielokrotnie wykonywano nowe matryce dla tej strony pieczęci, które różniły się pewnymi szczegółami od pierwowzoru, ale matrycy dla drugiej strony pieczęci (z niedokończoną piramidą) nie wykonano. W sumie do naszych czasów było ich siedem - powstały one w latach 1782, 1825, 1841, 1877, 1885, 1904 i 1986.
Chociaż wzór pieczęci się nie zmienił, to kiedy zużył się oryginał, w roku 1841 Sekretarz Stanu Daniel Webster zlecił wykonanie nowego. Projekt francuskiego artysty R. P. Lamplier’a i wykonanie John’a V. N. Throop’a przyniosły niewielkie odstępstwa. Zamiast 13 pojawiło się 6 strzał, a feniks przemienił się w orła. W tej formie, znana jako Wielka Pieczęć Websterska, używana była do roku 1885.

Trzeci grawerunek został przygotowany w roku 1885, pod przewodnictwem Sekretarza Stanu F. T. Frelinghuysen’a, a wykonany przez firmę Tiffany And Co., natomiast czwarty wypuszczono za czasów Sekretarza Stanu John’a Hay’a i wykonali go Max Zeiler oraz Baily, Banks & Biddle według projektu z roku 1782.

W komitecie, któremu przewodził Frelinghuysen, znaleźli się: Theodore F. Dwight (szef biura rejestrów i biblioteki Departamentu Stanu), Justin Winsor (historyk), Charles Eliot Norton (profesor Harvard’u), William H. Whitmore (genealog), John Denison Chaplin junior (współwydawca Amerykańskiej Encyklopedii) oraz James Horton Whitehouse (projektant z Tiffany and Co. w Nowym Jorku). Komitet zdecydował, że matryca rewersu nie będzie wyprodukowana i używana w charakterze oficjalnej pieczęci. Norton nazwał ją „ nieciekawym emblematem masońskiego bractwa”. Jednak wydana w 1957 roku przez rządową drukarnię broszura podaje, iż Wielka Pieczęć USA, wskazując tę z 1885 roku, mogła powstać choć nie była nigdy użyta.

Celestia Root Lang (wydawca Divine Life, magazynu Niezależnego Amerykańskiego Towarzystwa Teozoficznego ) napisała w 1917: „ rewers musiał zostać zaprojektowany przez mistyka ... biegłego w symboliźmie ... Nadejdzie czas... kiedy biały kamień (wierzchołek piramidy) stanie się kamieniem węgielnym dla naszego rządu... dla ogłoszenia nowej religii, w której wszelkie dotychczasowe prądy duchowe różnych religii winny się spotkać w doskonałości tego kamienia... (...) W panu Barton’ie widzimy zaledwie fasadę tego narzędzia, za którą stał Mistrz (w domyśle Thomas Paine)”.

Jak wspomniałem, druga strona pieczęci była bardzo rzadko używana i długo nie pojawiała się publicznie. Dopiero nagle, w wyniku decyzji prezydenta Franklina D. Roosevelta, począwszy od 1935 roku obie strony pieczęci znalazły się na banknocie jednodolarowym.
Arthur M. Schlesinger junior, w swej książce „Nadejście Nowego Ładu” napisał, że wiceprezydent Henry A. Wallace był tak zafascynowany okultyzmem i pozostawał pod takim wrażeniem doniosłości rewersu pieczęci, że zaangażował się w lobbowanie u Sekretarza Skarbu Morganthau w zastosowanie go w banknocie jednodolarowym wyemitowanym w roku 1935.
Trzeba tu nadmienić, że Henry Wallace, będąc wolnomularzem 32 stopnia wtajemniczenia, znajdował się pod wielkim wpływem swojego duchowego „mistrza”, którym był niejaki Nicholas Constantine Roerich (Sergiej Makaronowski), o którym Pierre Virion napisał: "Żyd z Rosji, guru sekty Vedanta i członek towarzystwa teozoficznego. To on miał przyczynić się do umieszczenia na banknotach dolarowych trójkąta z wszechwidzącym okiem (...) z dewizą Novus Ordo Seclorum - Nowy Porządek Wieków."
W późniejszym czasie Wallace ubiegał się o prezydenturę, już otwarcie jako socjalista.

Przyjrzyjmy się więc podstawowemu banknotowi amerykańskiemu. Popularnej na całym świecie amerykańskiej jednodolarówce.

Orzeł na pieczęci jest doskonale znany. Używany jest do sygnowania wszelkich urzędowych dokumentów. Rewers przedstawia piramidę z okiem, wokół której widnieje łaciński napis „NOVUS ORDUM SECLORUM”. Niektórzy „politycznie poprawni” podnoszą, że na banknocie tym znajduje się również napis „IN GOD WE TRUST” („W Boga wierzymy”), jednak mało kto wie, że napis ten pojawił się dopiero w roku 1957, po usilnych staraniach przedsiębiorcy z Camden w Arkansas – Mathew Rothert’a.

W wizerunku jednodolarówki podstawową rolę pełni trzynastka, ulubiona liczba masonerii, która w pierwotnym założeniu miała symbolizować 13 kolonii Ameryki. To liczba mistyczna, stosowana z uwielbieniem przez Egipcjan, Babilończyków i masonerię. I dlatego na banknocie znajdziemy:

13 gwiazd nad głową orła

13 pasów na puklerzu

13 gałązek oliwnych

13 oliwek

13 strzał w szponach orła

13 piór w strzałach

13 liter w „Annuit Coeptis”

13 liter w „E Pluribus Unum”

13 ciągów stopni w piramidzie

13 razy po 9 kropek wokół gwiazd nad głową orła


Grupa 13 pięcioramiennych gwiazd nad głową orła przedstawia heksagram, który jest najbardziej złowieszczym ze wszystkich symboli okultyzmu i używany jest, jako odwołanie do Szatana. Składa się nań konstelacja gwiazd w każdej wersji, choć nigdzie nie ma wzmianki o konieczności takiego ich ułożenia.

32 długie pióra w prawym skrzydle orła uosabiają 32 stopnie wtajemniczenia w szkockim rycie masonerii, a 33 w lewym reprezentują 33 stopnie wolnomularstwa rytu York. Piramida ma 13 poziomów, mających przedstawiać 13 rodów. Oko, jak już wspomniałem, ma przedstawiać oko Horusa (boga słońce) lub Oko Wszystkowidzące, odnoszące się do Opatrzności, której oko nigdy nie zasypia. Dla Iluminatów jest to oko Szatana, któremu oddają cześć. Dziś można je również odnosić do wszystkowidzącego oka „Wielkiego Brata”, jakże wszędzie popularnego.

CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Stycznia 1655 roku
Armia polsko-tatarska stoczyła zwycięską bitwę pod Ochmatowem z armią rosyjsko-kozacką


29 Stycznia 1917 roku
Zmarł Władysław Biegański, polski lekarz internista, autor wielu książek medycznych (ur. 1857)


Zobacz więcej