Wtorek 26 Maja 2020r. - 147 dz. roku,  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.03.18 - 21:57     Czytano: [341]

Dzień Kobiet


Pierwszy raz w roku 1909

Dzień Kobiet, to coroczne święto obchodzone w dniu 8 marca. Pierwszy Dzień Kobiet, obchodzony był 28 lutego 1909 roku. Ustanowiony był ten dzień przez Socjalistyczną Partię Ameryki. po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. W Polsce był obchodzony na szeroką skalę do 1993 roku. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia, czyli święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.

Kobietom w darze


Z okazji tego święta panowie obdarowywali swoje wybranki serca prezentami i spełniali ich życzenia. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie, przyczyniły się one zatem do szczególnego uhonorowania pań na całym świecie.

Nowojorski strajk

W roku 1908 miał miejsce nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego, a skierowany był on przeciwko złym warunkom pracy. Wówczas to śmierć poniosło 126 z nich, z powodu zamknięcia ich przez właściciela w ciasnej i niewietrzonej komórce. Od tego momentu odbywały się cykliczne marsze kobiet, domagających się dla siebie praw politycznych i ekonomicznych. Zainspirowane tym marszem pracownice zakładów odzieżowych w USA, podjęły też trzymiesięczny strajk przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk. Jest to nazwane jako „Powstanie dwudziestu tysięcy". W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla szeroko rozumianych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.

Prawa kobiet

W dniu 19 marca 1911 roku, po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. W latach 1913 i 1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się demonstracje antywojenne. Tego dnia święto było obchodzone po raz pierwszy w Rosji. Wiece odbywały się tam w ostatnią niedzielę lutego. W czwartek 8 marca 1917 roku, kobiety w Rosji zorganizowały strajki i protesty pod hasłem „chleb i pokój" rozpoczynając w ten sposób rewolucję lutową. Cztery dni później abdykował car, a rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj, przekonała Lenina do ustanowienia dnia 8 marca oficjalnym świętem kobiet w Rosji. Stało się tak, ale do 1965 roku był to normalny dzień pracy. Dzień 8 maja 1965 roku, dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy, w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w obronie ojczyzny, podczas wielkiej wojny ojczyźnianej.

A dziś kobiety na całym świecie mają swój dzień, który czcić możemy także i poezją.
...to ona dom chroniła gdy nastała trwoga
brała dzieci swe pod poły swego wydartego palta
to ona piekła chleb, wołając do Boga
szła przez życie dumna i zawsze uparta...


Ewa Michałowska – Walkiewicz


Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Maja 1940 roku
Koło Narwiku niemieckie samoloty zatopiły brytyjski lekki krążownik "Curlew".


26 Maja 1831 roku
Powstanie listopadowe: wojska powstańcze poniosły klęskę w bitwie pod Ostrołęką.


Zobacz więcej