Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.02.18 - 11:07     Czytano: [979]

Pakosław


Z wierszem i poezją w Pakosławie

Pakosław, to malownicza wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim, w gminie Iłża. Usytuowany jest on na Przedgórzu Iłżeckim, które wchodzi w skład Wyżyny Kieleckiej. Pakosław często w minionych wiekach pisany był jako Pękosław, a jego znaczenie oznaczało wiązkę dobrych czynów. Towarzystwo Historyczno - Patriotyczne Renesans ze Skarżyska- Kamiennej urządziło w Pakosławie wieczór wspomnień i poezji o tym właśnie miejscu.

….piękne miejsce, obok zamek
malownicze pełne słońca
w miejscu tym każdy poranek
jest nadzieją.... tą bez końca....

Doliny torfowe


Na północno-zachodnich krańcach Pakosławia, gdzie znajduje się największa sieć rowów melioracyjnych, wyróżnia się tak zwane Doliny Torfowe, ponieważ przed laty wydobywano tutaj torf. W XIX wieku wieś ta, słynęła też z pokładów wapienia, które nawet sprzedawane były za granicę.

Okres prehistorii

Od czasów prehistorycznych, Przedgórze Iłżeckie było penetrowane przez różnych ludzi w celach wydobywczych. W 1922 roku zostały tutaj odkryte dwa obozowiska mezolityczne z epoki kamienia, pamiętające czasy od 8-4,5 tysięcy lat p.n.e. Pierwsze z nich usytuowane jest na północny - wschód od wsi Michałów. Odkryto tutaj także znaczną ilość wytworów krzemiennych. Drugie obozowisko znajduje się w odległości około 500 metrów od pierwszego. Najprawdopodobniej była to pracownia kamieniarska. Najciekawszym znaleziskiem w tym miejscu właśnie, okazał się makrorylec z tak zwanego czekoladowego krzemienia. W okresie neolitu, w okolicach Pakosławia, odkryto kopalnie krzemieniarskie pochodzące z 5-4 tysiąclecia p.n.e. Znaleziono tutaj kilka tysięcy różnych wytworów krzemiennych, a w jednej z kopalń natrafiono nawet na komplet prehistorycznych narzędzi „górniczych", które wykonane były z poroży jelenia.

Okres wieków średnich

We wczesnym średniowieczu w Pakosławie, odkryto ślady osadnictwa. Geneza jego sięga historii biskupów krakowskich, którzy w XI wieku otrzymali te ziemie na własność. Niezwykle trudno określić początki Pakosławia, gdyż pierwsze wzmianki o nim pojawiły się dopiero w XV-wiecznym dziele historycznym, zatytułowanym „ Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis”, autorstwa Jana Długosza.

Okres I wojny światowej

W składzie wojsk rosyjskich w styczniu 1915 roku, zakończono formowanie polskiego Legionu Puławskiego. W marcu 1915 roku Legion Puławski, liczył ponad 1000 żołnierzy. Oddziały polskie walczyły w ramach Korpusu Grenadierów Moskiewskich. Po ofensywie państw centralnych, nastąpił odwrót wojsk rosyjskich, tak więc już 18 maja 1915 roku, Legion Puławski znalazł się w Krzyżanowicach, położonych ponad 3 kilometry na północ od Iłży. Wzdłuż wschodnich brzegów błot pakosławskich, ciągnących się od Michałowa i Pakosławia, rozciągał się przedni skraj obrony rosyjskiej. Od połowy maja niemieckie oddziały Landwehry, próbowały bez skutku zepchnąć Rosjan z tej rubieży. Ci zaś kontratakowali Niemców, wpychając ich do okopów. Polacy w tych walkach byli dwukrotnie wprowadzani do działań oblężniczych. Pierwszy raz w nocy z 19 na 20 maja 1915 roku, pod Pakosławiem i ponownie 15 czerwca pod Michałowem. Z pola walki łącznie wyniesiono sześćdziesięciu rannych i czterdziestu dwóch poległych żołnierzy, którzy 14 czerwca 1915 roku wieczorem, wyruszyli do natarcia. W latach dwudziestych XX stulecia, prochy poległych żołnierzy Legionu Puławskiego zebrano z pól bitewnych i złożono we wspólnej mogile w pobliżu majątku Pakosław.

…..gdzie ty jesteś mój jedyny
w prochach Pakoslawia ziemi
nad zdobytą twierdzą dymy
los Ojczyzny się tu zmieni....

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1999 roku
Parlament Niemiec został przeniesiony do Berlina.


19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


Zobacz więcej