Niedziela 17 Listopada 2019r. - 321 dz. roku,  Imieniny: Grzegorza, Salomei

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.01.18 - 9:17     Czytano: [879]

Reparacje


Sądząc po reakcji mediów niemieckich, oni tam są zaskoczeni pomysłem reparacji wojennych za polskie straty w wojnie lat 1939–1945. Wojna, zwana post fatum II światową, rozpoczęła się od napaści III Rzeszy na II Rzeczpospolitą. Nikt na świecie nie miał wątpliwości, że agresorem były Niemcy, a Polska ofiarą. Do napastników dołączyły, jak się teraz mówi, państwa bandyckie, „ze Związkiem Radzieckim na czele”, a do Polski cywilizowane kraje respektujące wartości demokratyczne, prawa ludzkie i międzynarodowe konwencje.Niezależnie od przebiegu wojny, odwracanych sojuszy, nielojalnych aliantów, była to od początku do końca ta sama wojna: Niemcy kontra Polska. Polska tę wojnę wygrała formalnie i moralnie, ponosząc jednak olbrzymie straty materialne i ludzkie, bo heroizm kosztuje.

Przyszedł czas, by te straty oszacować i uregulować. Czy to nieoczywiste? Zwłaszcza że dzięki polskiej „Solidarności” Niemcy mogły się po latach zjednoczyć, staliśmy się sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej, mamy coraz silniejsze relacje gospodarcze, korzystne dla obu tron. Jest dobra okazja, by wyrównać rachunki krzywd i dać naszym społeczeństwom szansę na zgodną przyszłość. Tę zachęcającą perspektywę psują krótkowzroczni politycy zza Odry, ich media i niestety również polscy jurgieltnicy. Dla prywatnych korzyści szkodzą historycznej sprawie.

Przyjmijmy hipotezę roboczą, że rząd w Berlinie bez zbędnego mataczenia postanowi zamknąć ostatni rozdział wojennych rozliczeń, uzgodni z rządem w Warszawie spłatę reparacji i odszkodowań… Skończy się niby-pojednanie podszyte fałszem, zacznie radosna współpraca, nowa wersja entente cordiale. To jest w zasięgu możliwości sprawnych dyplomatów.

Oczywiście w tle są niemieckie pieniądze. Mogą je wydawać na łagodzenie starych konfliktów „rodzinnej Europy”, wzmacnianie Unii albo na prowokowanie nowych awantur w porozumieniu z najeźdźcami z innych kontynentów i cywilizacji…
Ciekawy wybór.

Jan Pietrzak
Felieton ukazał się w numerze 4/2018 tygodnika „Sieci”

Wersja do druku

MariaN - 13.02.18 15:23
Ten frontalny atak na Polskę to własnie efekt wstawania z kolan naszej ojczyzny. Zaczeliśmy sie upominać o swoje i od razu jaki ruch sie zrobił i lament co niektórych. Niemcy zawarli pakt z żydami dając im wielkie pieniądze, bo wiedzą, że Polsce należą sie jeszcze większe, w zamian oczekują od nich lojalności. Polska jest niewygodna dla wielu nacji, dlatego tak nas atakują. Francja myślała ze ich kolaborowanie z Niemcami poszło w niepamięć, tak samo zawrócenie statku z żydami płynącego do USA itd itd. Tylko Polska ma czystą kartę wojenną, bo pojedyncze przypadki szmalcownictwa sie nie liczą, była wojna, okrutna niespotykana rzez zgotowana przez niemiecką III rzeszę, niestety pomagało im niestety wiele państw, licząc zapewne na ulgową taryfe. Reparacje dla Polski są realne, nie ma co zwracać uwagę na wycie i prowokacje - trzeba robić swoje

Lubomir - 29.01.18 17:16
Specjalizujący się w przebaczaniu Niemcom, zaszli o sporo mostów za daleko. Przebiegli jak zwykle Niemcy, zaczęli w końcu przebaczających im Polaków -
traktować, jak sprawców wszystkich niemieckich nieszczęść. Przebaczający poszli tak daleko, że zaczęli tworzyć coś z niczego, zaczęli rekonstruować praktycznie nieistniejącą już w Polsce populację niemiecką. Teraz Niemcy przeszli do ofensywy. Zaczęli zakładać Domy Niemieckie, Instytuty Goethego, zaczęli przywracać pomniki niemieckiej historii i literatury. Zaroiło się od nazw ulic i placów noszących nazwiska twórców niemieckiej gospodarki i kultury. Kończący kursy języka niemieckiego zaczęli być traktowani jak lokalni Niemcy. Piąta Kolumna zyskała obywatelstwo. Stała się w Polsce legalna. Polska nie żałowała pieniędzy z polskiego budżetu, na finansowanie antypolskiej hydry. Dzisiaj widać jak niebezpieczny błąd popełniono. Ile antypolskiej dywersji dokonano w obszarze polskiej gospodarki, technologii, kultury, obronności, finansów i sportu?. Dzisiaj próbujemy niektóre z tych rzeczy odzyskać dla Rzeczypospolitej Polskiej. Zaroiło się w Polsce od niemieckich odpadów. Wiele wskazuje na to, że wiele toksycznych a nawet radioaktywnych niemieckich odpadów - schowano w podziemiach likwidowanych na prędko polskich kopalniach. Jednak noszeni na rękach Niemcy, nagle przywracani są do szeregu. Nagle przytomnieją, bo upomina się o nich dziejowa sprawiedliwość. Same straty materialne wyrządzone Polsce przez barbarzyńców Hitlera, zostały oszacowane na bilion dolarów amerykańskich. Niemcy normalnie głupieją w związku z paniką - wywołaną tematem reparacji dla Polski, ale również i dla Grecji. Niemcy próbują zasłaniać się przyjaźnią z Izraelem, ale przecież nikt na świecie nie wierzy w przyjaźń ludobójców - z ofiarami swoich zbrodniczych eksterminacji. Koniec niemieckiej barbarii zbliża się coraz szybciej!. Prezydent USA Trump, już dawno odkrył niemiecki sabotaż w Europie i w NATO. A to jednoznacznie oznacza Finis Germaniae. Na razie, w ramach 'Dieselgate' - pada motoryzacyjne dziecko Hitlera, 'Volkswagen'. To budująca informacja, m.in. dla FCA.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

17 Listopada 2004 roku
Ks. Henryk Jankowski został odwołany z funkcji proboszcza bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.


17 Listopada 2005 roku
Zmarł Marek Perepeczko, polski aktor, popularność zdobył dzięki roli tytułowej w serialu Janosik (ur. 1942)


Zobacz więcej