Środa 16 Października 2019r. - 289 dz. roku,  Imieniny: Ambrożego, Florentyny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.01.18 - 21:31     Czytano: [642]

Prezydent i premier w Davos

Dwumetrowe zaspy śnieżne nie straszne jak widać liderom światowego biznesu, ale prawdziwą lawinę pośród ważnych, pięknych i bogatych może wywołać prezydent USA Donald Trump swym bezkompromisowym wystąpieniem, o ile w ogóle przyjedzie do tego elitarnego salonu, bo lubi latać helikopterem, a to zwiększa ryzyko lawin.

Jak widać, nawet najpotężniejsi i najbogatsi ludzie świata mogą przegrać z pogodą, nie wszystko da się wynegocjować czy zasponsorować, choć ludzie na tzw. świeczniku, zwłaszcza politycy bezgranicznie wierzą w swą nieomylność i moc sprawczą. Jeżeli niektórym się dziś wydaje, że kryzys już światu nie grozi, że może już być tylko lepiej, mądrzej i bardziej sprawiedliwie, to mogą być bardzo zaskoczeni, choć koniunktura gospodarcza, a zwłaszcza finansowa, w tym tzw. rynki są dziś w bardzo dobrej kondycji, m.in. ze względu na gigantyczny dodruk gorącego pieniądza idącego w biliony dolarów. Mimo to światu nie brakuje nadal bardzo poważnych zagrożeń dla stabilności i bezpieczeństwa ekonomicznego, patologii biznesowych i upadku moralnego tzw. elit i to nie tylko tych politycznych.

Ci najbogatsi, wielkie koncerny, banki inwestycyjne ciągle nie chcą płacić podatków tam gdzie zarabiają kokosy, ciągle transferują gigantyczne zyski na ogromną skalę do tzw. rajów podatkowych, gdzie spokojnie leży sobie 30-40bln dol. - nieopodatkowanych. Stopy procentowe ciągle w wielu krajach ujemne będą podnoszone, w najlepsze trwają wojny walutowe i handlowe, kwitnie protekcjonizm największych i najsilniejszych. W Afryce o podróży do Europy myśli blisko 100 milionów młodych mężczyzn. Europa i Świat stoją dziś rzeczywiście w obliczu epokowych i cywilizacyjnych przemian są w kluczowym momencie pomiędzy wizją dalszego rozwoju, a wielkimi dylematami i zagrożeniami swej przyszłości.

Niewątpliwie nasza reprezentacja na Forum Gospodarcze w Davos jest wyjątkowo silna; prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef NBP Adam Glapiński, szef KNF Marek Chrzanowski, prezes Pekao SA Michał Krupiński, i wielu innych przedstawicieli polskiego świata gospodarczego to dowód na rosnącą pozycję Polski, nie tylko w Europie. Podejmiemy, jako Polska w Davos wielkie wyzwanie, zarówno w debatach, jak i spotkaniach kuluarowych dotyczących przyszłości Europy, nie tylko Środkowo-Wschodniej, współpracy gospodarczej z Chinami w ramach nowego Jedwabnego Szlaku i tzw. Jednego Pasa, ale też dyskusji geopolitycznych dotyczących Trójmorza, też tradycyjnie - nowych inwestycji, nowoczesnych technologii czy handlu. I kto jak kto, ale właśnie Polska w Davos zaledwie po 2 latach nowego rządu PIS ma się czym pochwalić: w tym ewidentnymi sukcesami w walce z wyłudzeniami podatków, będąc prawdziwym europejskim liderem w walce z mafiami VAT-owskimi, mając silny wzrost gospodarczy na poziomie ok. 5 proc., ogromne i skutecznie wdrażane programy społeczne i socjalne, dla rodzin, dzieci i osób najmniej zamożnych, unowocześniająca swoją armię i system obronny, podejmująca walkę z tzw. rajami podatkowymi czy wykazująca się coraz większą troską o etyczny i wspólnotowy wymiar biznesu nad Wisłą.

To Polska właśnie najskuteczniej wprowadza dziś w Europie zasady społecznej gospodarki rynkowej, stając się coraz bardziej liczącym się krajem, mającą dziś znacznie bardziej sprawiedliwą wizję stosunków społeczno-gospodarczych i podziału efektów wzrostu gospodarczego niż w latach minionych. To polski premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić kluczowy referat w panelu; „Tworzenie wspólnej przyszłości w podzielonym świecie”, a ten współczesny świat jest wbrew pozorom zwolenników globalnej wioski i neoliberalnych idei i koncepcji coraz bardziej podzielony, podminowany i niesprawiedliwy. Świat wielkich i bogatych, świat biznesu ciągle jest jeszcze niestety zaślepiony chęcią zysku i to za wszelką cenę, pozbawiony skrupułów i tradycyjnych wartości etycznych, ze zdemoralizowanymi elitami na czele. To dobra okazja dla Polski i polskiego rządu, by pokazać światowym celebrytom, że to z Polski można dziś właśnie czerpać wzorce do naśladowania, również te w kwestii praworządności, wykazać, że opinie o Polsce kształtowane przez wrogie ośrodki zagraniczne i wewnętrzną opozycję są z gruntu fałszywe, a biznes w kraju nad Wisłą ma się świetnie czego dowodem są liczne i sensacyjnie pozytywne wskaźniki makroekonomiczne i biznesowe i że liczymy na nowe kontrakty i wszechstronną współpracę, ale na partnerskich zasadach, a nie strzyżeniu tubylców do gołej skóry.

Davos się skończy, ale problemy gospodarcze i społeczne świata nie znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pomimo wielu wykwintnych lunchy spędzonych w miłej atmosferze i licznych komplementów. Zwykli zjadacze chleba, pewnie nawet nie zauważą Forum Ekonomicznego w Davos, ale jak to trafnie zauważył prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula; „Trzeba tam być, by ściągnąć miliony i inwestycje do Polski”.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityceWersja do druku

Michał Sybirak - 01.02.18 19:20
21. NOWENNA POMPEJAŃSKA ZA OJCZYZNĘ

Zachęcam wszystkich, komu leżą na sercu losy Polski, do uczestnictwa w tej kolejnej Nowennie (od 2 lutego do 27 marca). Dzielimy tajemnice pomiędzy uczestnikami jak w kółkach różańcowych, więc "początkujący" oraz mający dużo innych modlitw i obowiązków mogą brać do rozważania po 1 dziesiątku. Natomiast "doświadczonych" gorąco zachęcam brać więcej - po 2-3, a najlepiej - po całej części (5 dziesiątek). Może to być, oczywiście, nawet cały różaniec.

Zgłaszać się można na mail msybirak@gmail.com lub na Forum, gdzie są podane szczegóły: https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-21

W. panasiuk - 28.01.18 3:28
Jest wielu przywłaszczonych artystów jak np: Pietia Goras, Wania Gog

Lubomir - 26.01.18 21:09
Szwajcaria to dobry przykład do nauki. Konfederację czy demokrację praktyczną, bezpośrednią - nie w wielu miejscach Europy i świata, można zobaczyć z tak bliska. Ten typ neutralności, którym cieszy się Konfederacja Szwajcarska, też zasługuje na uwagę. Nawet Hitler nie odważył się na zajęcie Helvetii, chociaż przymierzał się już do tego.

Damian - 26.01.18 18:11
http://www.prawica.net/2439

Dla Żydów Adam Mickiewicz to ich rodak Aaron Majewski.
Tak, że my też Mickiewicza zawłaszczamy sobie.

MariaN - 26.01.18 13:04
Prezydent Duda i premier Morawiecki mają czym sie pochwalić, Polska rzeczywiście rośnie w siłe, widać to po tym jaka panika jest w Niemczech i w rodzimej totalnej opozycji. Przecież te wszystkie rozroby i prowokacje, donoszenie do Berlina i Brukseli na Polske idealnie pokazują o co tu chodzi. Ostatnia prowokacja tvnu to już apogeum glupoty, kilku debili ułożylo swastykę z wafelków (bo tortu nikt nie chciał wykonać) a wsród nich 3 z tvnu. Nastepnie debilna telewizja rozgłosiła to na cały swiat że w Polsce jest faszyzm, przecież tych ludzi należąłoby zamknąć w najlepszym przypadku do psychiatryka a nie tłumaczyć się godzinami w Sejmie. Niech rządzacy będą bardziej stanowczy a nie ciągle płaszczą sie przed zdrajcami i obchodzą jak ze śmierdzacym jajem. Niemcy mają w Polsce swoich ludzi, przede wszystkim w PO i .N i to oni wykonują ich rozkazy, chodzi o reparacje wojenne

Lubomir - 26.01.18 11:19
Pan Sellin chciał zabłysnąć i zabłysnął - inicjatywą święta, na cześć ratowania Żydów przez Polaków. Piękny fragment naszej pięknej historii, ale czy od razu potrzebne jest z tego tytułu w Polsce specjalne święto?. Może taktowniej byłoby, gdyby takie święto obchodzili Izraelczycy u siebie?. Tylko czy oni gotowi są uznawać Żydów żyjących w przeszłości na polskiej ziemi, za pełnowartościowych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej?. To temat wciąż nie wiedzieć dlaczego - kontrowersyjny. Obywatele polscy często stali się obiektem zawłaszczania. Mickiewicza usiłują zawłaszczyć Lietuvisi a Słowackiego - Upaińcy. Te najnowsze nacje, mają niewiele wspólnego z wielką historią świata i wspaniałą historią Polski.

(C)Hamil-ton - 26.01.18 10:30
Davos i po Davos. Co z tegorocznego forum ciekawego wynikło? Ano przyjechali, poklepali się po ramionach, zapytali jak leci, po kawce, piwku i do domu. Widać, że Davos już się obył. Ale to dobrze, że spotykają się najważniejsi. Widać było brak Putina, przywódców Chin i Japonii.
Polacy w osobach PAD , Morawieckiego, i innych pomniejszych nie przejawiali zbytniej aktywności, chociaż pan prezydent nadrabiał uśmiechami swoje osamotnienie.
Słowem nic ważnego w Davos nie wydarzyło się. Takie krótkie ferie polityków.
Ważniejsze chyba są sprawy na naszym polskim podwórku.

Może należałoby przypomnieć ostatnie fragmenty artykułu St. Michalkiewicza z 31.12 2017 r. "I inne cele". Wyjątkowa spostrzegawczość.

"...I wreszcie sprawa ostatnia. Zgodnie z moja ulubioną teoria spiskową, Polską rządzą rotacyjnie trzy stronnictwa: Ruskie, Pruskie i Amerykańsko-Żydowskie, które rządzi obecnie. To oczywiście musi pociągać za sobą konsekwencje w postaci kolaboracji z Żydami – ale czy rzeczywiście ta kolaboracja musi iść tak daleko, że rządowej telewizji nawet nie wolno poinformować opinii publicznej o decyzji amerykańskiego Senatu (chodzi o akt 447 w sprawie mienia pożydowskiego- dop. red.). Czy pan Daniels, podejmując pana wicepremiera Morawieckiego, wicepremiera Glinskiego, wicemarszałka Bielana, wiceministra spraw zagranicznych Dziedziczaka i posła Mularczyka szabasową kolacją, przekazał w tej sprawie Naczelnikowi Państwa jakieś instrukcje? Czy w innych sprawach też? Dobrze byłoby, gdyby opinia publiczna poznała również i te wstydliwe zakątki „dobrej zmiany”, zanim pan prezes Jarosław Kaczyński swoim zwyczajem znowu potknie się o własne nogi."

Wszystkich komentarzy: (7)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16 Października 1978 roku
Wanda Rutkiewicz jako trzecia kobieta na świecie oraz pierwsza Europejka weszła na Mount Everest.


16 Października 1892 roku
Urodził się Jan Karcz, polski generał, należał do ZWZ, zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w 1943


Zobacz więcej