Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.01.18 - 21:39     Czytano: [616]

Kulig


Gonić szczęście

Kulig, to inaczej mówiąc kilka zaprzęgów konnych jadących za sobą jeden za drugim. Do tych zaprzęgów konnych mogą być też doczepione mniejsze sanie, które jadąc za sobą tworzą formę orszaku.

Przednia zabawa


Jak zatem widać, kulig to pewien rodzaj zabawy, organizowanej w okresie karnawału. Kuligowi najczęściej towarzyszy skoczna muzyka, śpiew oraz zabawa przy ognisku. Wieczorem częstokroć kulig jest oświetlany pochodniami, co stanowi dodatkową atrakcję.

Od szesnastego stulecia

Od szesnastego wieku do początku wieku ubiegłego, kuligi były bardzo popularną rozrywką zarówno bogatej polskiej magnaterii, jak i średnio zamożnej szlachty. Częstokroć takowe kuligi były uroczystościami patriotycznymi, podczas których omawiano niektóre posunięcia mające na celu sabotowanie zaborców. Nieraz też wspomniane kuligi, były możliwością zorganizowania akcji dywersyjnej na stacjonujących opodal kozaków, czy też wojska austriackie. Po rozbiorach, kuligi organizowane były jako kultywowanie tradycji narodowej.

Wodzirej zawsze na przedzie

Na czele kuligu stał zawsze wodzirej, często też nazwany Arlekinem. Jego zadaniem było tak zaplanować trasę przejazdu kuligu, by łączyć zwaśnione ze sobą rody szlacheckie na wypadek wspólnej akcji zbrojnej zorganizowanej przeciwko zaborcom. Taki kulig mógł trwać nawet kilkanaście dni, ale zawsze był on zwieńczony spożywaniem gorącego bigosu oczywiście na świeżym powietrzu.

Smacznie i dużo

Kuligi takowe, miały również wymiar kulinarny. Pokarmy szykowane były przez najlepsze kucharki, a tylko wychwalano najlepsze z nich. Był to jak widać szczególny honor dla takiej gospodyni. Podczas kuligu, wykonywano także polskie tańce narodowe takie jak mazury i kujawiaki. Nie zapominano również o polonezie i znanych w całej Polsce oberkach. Nie wolno było z kolei prezentować tańców zagranicznych, takich jakich jak walce i tanga. Brak patriotyzmu, mógł się zakończyć wyrzuceniem z orszaku kuligowego. Pojawienie się we fraku, jako stroju nie polskim, również kończyło się podobnie.

Czasy nam współczesne

Obecnie kuligiem jest również nazywane ciągnięcie połączonych ze sobą saneczek przez traktor lub samochód. Rozrywka ta jest bardzo popularna wśród młodzieży szkolnej, choć w rzeczywistości niewiele ma ona wspólnego z prawdziwymi kuligami.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


Zobacz więcej