Niedziela 18 Listopada 2018r. - 322 dz. roku,  Imieniny: Romana, Tomasza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.12.17 - 18:09     Czytano: [683]

Dział: WPiS

Świąteczne Wydanie WPiS - Polecamy


Do sprzedaży trafił grudniowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Znaleźć w nim można wiele interesujących tekstów przygotowanych z myślą o Świętach. Piszemy m.in. o życiu w Palestynie i imperium rzymskim w czasach narodzin Chrystusa, przedstawiamy relację z premiery najnowszej książki Białego Kruka „Karol Wojtyła. Noc wigilijna”, a także rozmawiamy z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim o przeżywaniu Bożego Narodzenia. Grudniowy „Wpis” to 100 stron interesującej lektury w sam raz na Święta!

W bieżącym numerze:
● „Polskie Boże Narodzenie: religijne, rodzinne i patriotyczne” – o przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim rozmawiają Adam i Leszek Sosnowscy.
● „Realia życia w Palestynie i imperium rzymskim w czasach narodzin Jezusa” – rozmowa z biblistą, ks. prof. Waldemarem Chrostowskim, który przybliża rzeczywistość początków naszej ery.
● „Wiara obliczem i zwierciadłem tożsamości polskiego narodu” – ks. prof. Jan Machniak pisze o związkach wiary i polskości w nauczaniu św. Jana Pawła II.
● „Zrzeszanie się narodów nie powinno zmierzać do ich niwelacji” – wystąpienie papieża Jana Pawła II wygłoszone do członków Prezydium Parlamentu Europejskiego 5 kwietnia 1979 r.
● „Na Franciszkańskiej 3 znów zabrzmiał głos kard. Karola Wojtyły!” – relacja z premiery najnowszej książki Białego Kruka „Karol Wojtyła. Noc wigilijna”, jaka 1 grudnia 2017 r. odbyła się w siedzibie krakowskiej Kurii przy ul. Franciszkańskiej 3.
● „Wyspiański artysta gigant” – Jolanta Sosnowska przybliża postać i dorobek Stanisława Wyspiańskiego przy okazji wielkiej wystawy dzieł tego artysty w krakowskim Muzeum Narodowym.
● „Artur Grottger – artysta i patriota” – w 180. rocznicę urodzin i 150. rocznicę śmierci przypominamy sylwetkę utalentowanego, ale przedwcześnie zmarłego XIX-wiecznego malarza.
● „Wszyscy jesteśmy cyberżołnierzami” – autor książki „Cyberwojna”, dr Piotr Łuczuk z UKSW, pisze o zagrożeniach związanych z używaniem komputerów i internetu.
● „O ratowaniu róż, gdy podpalano lasy” – Bohdan Urbankowski wspomina okoliczności wprowadzenia stanu wojennego.
● „TVP kupiła prawa do MŚ, czyli prezent dla nc+, Polsatu i kablówek!” – Leszek Sosnowski pisze o wątpliwych okolicznościach zakupienia przez Telewizję Polską praw do transmisji piłkarskich Mistrzostw Świata.
● „Nie istnieje moralność biznesu, ale moralność biznesmenów – tak” – poseł i ekonomista Janusz Szewczak omawia kwestię moralności w biznesie.
● „Filomaci na Syberii” – artykuł o dramatycznych losach aresztowanych przez władze carskie i zesłanych w głąb Rosji litewskich filomatów i filaretów.
● „Jesteśmy głosem naszych prześladowanych braci i sióstr na Bliskim Wschodzie i w Afryce” – rozmowa z Péterem Heltaiem, szefem węgierskiej organizacji pomocowej „Hungary Helps”.
● „Jak Polska o ‘Taniec wśród mieczów’ walczyła” – artykuł o staraniach Ministerstwa Kultury o odzyskanie nielegalnie wywiezionego z Polski obrazu Henryka Siemiradzkiego „Taniec wśród mieczów”.
● „Stepowy biskup” – bp Antoni Pacyfik Dydycz przedstawia sylwetkę zmarłego w styczniu br. biskupa Charkowa na Ukrainie Stanisława Wenenatego Padewskiego.
● „Nie ma już dnieprowych porohów opiewanych przez Sienkiewicza…” – artykuł o słynnych dnieprzańskich porohach, broniących dostępu do Zaporoża – krainy wolnych Kozaków.
● „Urodziny sportowej legendy. Adam Małysz kończy 40 lat” – z okazji urodzin najbardziej utytułowanego polskiego sportowca przypominamy jego narciarskie i nie tylko narciarskie osiągnięcia.
● Świato–podgląd – przegląd informacji z różnych stron świata ominiętych przez inne media, a w nim m.in.: przemysł zbrojeniowy przeżywa boom, do Arabii Saudyjskiej powrócą kina, a Wenezuelę czeka hiperinflacja.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowości książkowe wydawnictwa Biały Kruk, oferta prenumeraty „Wpisu” na nadchodzący rok oraz życzenia bożonarodzeniowe dla czytelników od metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Listopada 1928 roku
Walt Disney pokazał pierwszy film z myszką Miki.


18 Listopada 1915 roku
Zmarł Ksawery Zakrzewski, polski lekarz, społecznik, działacz niepodległościowy (ur. 1876)


Zobacz więcej