Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.12.17 - 16:30     Czytano: [996]

Dział: Interwencje

Uporczywe szkalowanie Polski





Polski sąd uznał się właściwym do rozpatrywania sprawy przeciwko izraelskiemu dziennikowi Haaretz, jednak potrzebował więcej dowodów, żeby zająć się sprawą. Reduta przygotowała dokumentację uzasadniającą konieczność wszczęcia postępowania sądowego.

W lipcu 2017 r. na łamach izraelskiego dziennika Haaretz opublikowano artykuł „Trump just made it harder to come out as Jewish in Poland”, w którym zawarto nieprawdziwe informacje o rzekomej współodpowiedzialności Polaków za niemieckie zbrodnie Holocaustu podczas II wojny światowej. Reduta Dobrego Imienia wszczęła postępowanie sądowe.

Sąd I instancji, rozpatrując pierwszy wniosek o zabezpieczenie, początkowo go odrzucił. Wówczas Reduta Dobrego Imienia złożyła zażalenie. W międzyczasie najnowsze uchwały Sądu Najwyższego z 15 grudnia 2017 r. potwierdziły, że sąd w Polsce może rozpoznawać sprawy, w których występuje tzw. wielomiejscowość. Oznacza to, że jeśli sprawca siedząc przed komputerem np. w USA, Francji, Izraelu czy Niemczech obraża Polaków, to poszkodowani Polacy mają prawo dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem.

– Przykład Haaretz to pierwsza sprawa, w której Sąd Apelacyjny uznał, że pozywać przed polski sąd możemy zarówno obywateli państw Unii Europejskiej, ale także obywateli państw spoza wspólnoty. Ma to duże znaczenie np. przy sprawach związanych z podmiotami mającymi swoją siedzibę w Izraelu, Kanadzie czy USA. Sąd Okręgowy, związany konkluzjami Sądu II instancji, uznał ostatecznie jurysdykcję polską – mówi mec. Monika Brzozowska – Pasieka.

Sąd I instancji ostatecznie oddalił wniosek pozwu przeciwko Haaretz Daily Newspaper z uwagi na incydentalność zachowania. Wobec takiego stanowiska Sądu, Reduta Dobrego Imienia złożyła zażalenie na postanowienie o oddalenie wniosku.

– Przygotowaliśmy dodatkowe argumenty, wyjaśniające że Haaretz już nie pierwszy raz kwestionuje prawdę historyczną i przedstawia Polskę w niekorzystnym świetle. Zebraliśmy i przedstawiliśmy sądowi kilka artykułów potwierdzających manipulacje tej gazety i próby dyskredytacji naszego wizerunku – mówi Mira Wszelaka, Prezes Reduty Dobrego Imienia.

Haaretz w swoich artykułach krytykuje plany kar za kłamstwo oświęcimskie; oskarża polski rząd o próby wybielania historii; nieprzychylnie odnosi się do prezentowania Polski głównie jako ofiary Niemiec i Rosji; bazuje wciąż na autorytetach skompromitowanego już J.T. Grossa i Jana Grabowskiego; podał nieprawdziwą liczbę zamordowanych Żydów w Jedwabnem, dawno obaloną przez IPN; sugeruje, że polskie prześladowania, zdrady i mordy na Żydach liczone w tysiącach ofiar miały być dokonywane nie tylko w trakcie okupacji niemieckiej, po niej, ale też przed; Jedwabne i pogrom kielecki przedstawia jako główne dowody na polski antysemityzm zakorzeniony od dawna, Haaretz nie ukazuje jednak skomplikowania tych wydarzeń tylko głosi ich wykrzywiony obraz; tworzy obraz Polski antysemickiej, zamkniętej, ksenofobicznej; oskarża Polskę o brak dołączenia do powstania w getcie, sugerując tym samym antysemityzm i celowe pozostawienie bohaterskich Żydów na rzeź.

Stosowne artykuły zostały dołączone do zażalenia na postanowienie sądu.

• Polands New Government Looks to Rewrite Polish Role in the Holocaust (February 16, 2016) https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-1.703594
• Trump Sidesteps Jewish Victims of Holocaust, Helps Polish Government Rewrite History (July 07, 2017) https://www.haaretz.com/us-news/1.800025
• 90% of Polish Jews Died in the Holocaust. So Why Are Polands Nationalists Chanting Get the Jews Out of Power? (November 13, 2017) https://www.haaretz.com/opinion/1.822484
• What Polands New Holocaust Bill Gets Right – and What It Gets Very Wrong, https://www.haaretz.com/opinion/.premium-1.739451
• Quo Vadis, Poland? https://www.haaretz.com/opinion/1.739743
• The Polish Town That Refuses to Face Its anti-Semitic Past, https://www.haaretz.com/life/books/.premium-1.676334
• In Poland, a Well-meaning Commemoration of Warsaw Ghetto Uprising, https://www.haaretz.com/jewish/news/in-poland-a-well-meaning-commemoration-of-warsaw-ghetto-uprising.premium-1.516406

Reduta Dobrego Imienia

Wersja do druku

Lubomir - 23.12.17 9:45
To tylko wyrachowane upokarzanie Polski, Polaków i polskości...Chyba nawet gdybyśmy wszyscy porzucili chrześcijaństwo i przeszli na judaizm, jeszcze byśmy zasługiwali na potępienie, przez niektóre bliskowschodnie gremia. Nie ma drugiego państwa na świecie, które robiłoby tyle pozytywnych rzeczy na rzecz żydowskiej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, co robi Polska. I co mamy z tego w zamian?. Nawet nic nie słychać o uznaniu diaspory polskiej w Izraelu - za polską mniejszość narodową. Nic nie słychać także o polskiej prasie w Izraelu. Chrześcijaństwo zaś stało się religią na wymarciu i to w miejscu - gdzie narodziło się. I to nie dotyczy wyłącznie chrześcijaństwa rytu rzymskiego - katolicyzmu, ale wszystkich rytów chrześcijaństwa. Wspaniała polska kultura, kultura wielowiekowej - religijnej i etnicznej tolerancji, zasługuje na pochwałę a nie naganę. Oby publicyści nie stawali się koniunkturalnymi propagandystami i złośliwymi jurgieltnikami. Prasa to wielki i szlachetny oręż, a nie kłonica fornala!.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1943 roku
Wybuch powstania żydowskiego w getcie założonym przez Niemców w okupowanej Warszawie


19 Kwietnia 1995 roku
W Oklahoma City dokonano zamachu bombowego. Zginęło 167 osób.


Zobacz więcej