Niedziela 18 Listopada 2018r. - 322 dz. roku,  Imieniny: Romana, Tomasza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.12.17 - 13:19     Czytano: [311]

Imieniny Dariusza

Dzień 19 grudnia


Imię Dariusz jest spolszczoną wersją imienia łacińskiego, które brzmi Darius. Pochodzi ono z obszarów greckich, dokąd przywędrowało ono z Persji. Perska forma tego imienia brzmi Dārayavahuš, a utworzona została z elementów „daraya” czyli posiadać i „vahu” znaczące dobro.

Imię królów


W Persji imię to, cieszyło się ogromnym prestiżem, gdyż nadawano je królom z dynastii Achemenidów, najbardziej znanym władcą był Dariusz I Wielki. Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Daria, a pojawiło się to imię w Polsce już w średniowieczu.

Dariusz I Wielki

Za patrona imienia uznaje się władcę z dynastii Achemenidów Dariusza I Wielkiego. Był on twórcą potęgi cesarstwa perskiego. Zasłynął tym, że po stłumieniu powstania scalił państwo pod względem politycznym, gospodarczym, finansowym i administracyjnym. Toczył zwycięskie bitwy z sąsiadami, a co się z tym wiąże powiększył on tereny imperium o Gandharę, Dolinę Indusu, Chorezm, Pamir, kaukaskie wybrzeże Morza Czarnego i Trację. Narzucił również zwierzchnictwo królowi Macedonii. Dariusz I Wielki jest kilkakrotnie wspominany na kartach Pisma Świętego, m. in. w Księgach Ezdrasza, Aggeusza, Zachariasza. Władca przysłużył się Żydom, bowiem wprowadził dekret zezwalający na odbudowę świątyni jerozolimskiej. To on kazał wrzucić proroka Daniela do lwiej jamy, skąd Daniel wyszedł cało, gdyż anioł pański zamknął zgłodniałym lwom pasze. Odtąd Dariusz oddawał cześć, Bogu Najwyższemu, którego chwalił Daniel. Kolejni władcy Persji również chętnie wybierali imię Dariusz, jak choćby Dariusz II Notos, który wspierał Spartę w walce przeciw Atenom.

Charakter każdego Dariusza

Dariusz jest typem człowieka, który lubi sprzeciwiać się wszystkim dla zasady. Pokazuje w ten sposób, że nikogo się nie boi i jest w każdej chwili gotów do konfrontacji. Można nawet odnieść wrażenie, że powołano go do odegrania ważnej roli w życiu.

W Polsce w czasach zaborów, ustanowione było Święto Dariusza, podczas którego czyniono wszelkie przygotowania bożonarodzeniowe. Wykonywano w tym czasie wszelkie ozdoby na choinkę, robiono tak zwane plecionki, którymi dekorowano okna, a przede wszystkim był to czas, kiedy oprócz kolęd, śpiewano pieśni patriotyczne.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Listopada 1964 roku
Zmarł Jan Stanisław Bystroń, polski etnolog, socjolog, profesor (ur. 1892)


18 Listopada 1915 roku
Zmarł Ksawery Zakrzewski, polski lekarz, społecznik, działacz niepodległościowy (ur. 1876)


Zobacz więcej