Piątek 18 Września 2020r. - 262 dz. roku,  Imieniny: Irminy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.11.17 - 21:51     Czytano: [1104]

Polska Italia


Autor, na co wyraźnie wskazuje tytuł, prezentuje w swej benedyktyńskiej, acz czytelnie przedstawionej pracy związki Polaków z Włochami, czyniąc to w sposób, jakiego dotąd nie podjął się chyba nikt inny.
Jest to uporządkowany zbiór wiedzy, ujęty w formie haseł, z rzetelnymi, często wnikliwymi opisami alfabetycznie przedstawionych miast i regionów włoskich, które w różny sposób odcisnęły swe piętno na wielu mniej lub bardziej znanych Polakach, bądź też same do dziś przechowują, skumulowane na przestrzeni wieków, ślady oddziaływań naszych Rodaków. Leksykon ukazuje piękno i burzliwe dzieje obu państw, ale też ogrom wiedzy, odkryć, miłosnych uniesień, twórczej pracy i aktów żołnierskiej odwagi utrwalanych przez stulecia w relacjach polsko-włoskich.

Tytuł: Polska Italia
Autor: Marian Kałuski
Rok wydania: 2017
Wydanie: język polski
Oprawa: twarda
Ilość stron: 288
Rozmiar: A4
Fragment książki:

"Przyjęcie chrześcijaństwa rzymskiego przez Polskę zapoczątkowało powiązania Rzymu, a następnie całej Italii z historią naszego kraju i narodu polskiego. Włochy stały się widownią wielu wydarzeń ściśle związanych z naszą historią i kulturą. Sam Rzym stał się jak gdyby naszą drugą matką.

Przez Rzym weszliśmy do rodziny narodów chrześcijańskiej Europy, a nasz kraj miał odtąd rozwijać się w ramach kultury zachodniej. Od tej pory i aż do upadku Polski w 1795 nie tylko polskie życie religijne, ale także polityczne i kulturalne było związane ze Stolicą Apostolską, mającą swoją siedzibę w Rzymie i w ogóle z całą Italią (Włochami). Profesor Roman Pollak napisał, że: Do schyłku XVII w. żadna z kultur europejskich związanych z Polską – nie wyłączając naszych najbliższych sąsiadów – nie może równać się z kulturą włoską pod względem skali stosunków wzajemnych, ich ciągłości i długotrwałości."

"Na dworze królewskim za Wazów był bardzo modny język włoski. A znało go tysiące Polaków, szczególnie ci, którzy studiowali na uniwersytetach włoskich. Stąd wśród starodruków (książek sprzed 1800 roku) w naszych największych bibliotekach państwowych jak i biskupich oraz zakonnych jest tyle książek w języku włoskim.

Polaków do Włoch i Włochów zbliżała także powszechna znajomość do końca XVIII wieku łaciny, która była językiem ojczystym Rzymian i do końca XVIII w. językiem międzynarodowym. Do Polski przyszła ona wraz z chrześcijaństwem. Była nie tylko językiem Kościoła i duchownych, ale przez wieki również językiem nauki i pozostawała oficjalnym językiem urzędowym Rzeczypospolitej Obojga Narodów aż do 1795, powoli od XVI w. wspólnie z językiem polskim. Jednak i po 1795 język łaciński nie umarł w Polsce. Żyje i funkcjonuje nadal w języku polskim (i w wielu językach nowożytnych), tylko że dzisiaj niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego. Na przykład nazwy bardzo współczesnych urządzeń są pochodzenia łacińskiego: komputer od łac. computare (liczyć), telefax z greckiego telos (odległość) i łac. facere (robić), respirator od łac. respirare (oddychać). Czy młodzi ludzie pisząc C V, wiedzą, że skrót ten pochodzi z łaciny (curriculum vitae - przebieg życia, życiorys), czy "robiąc debet" zastanawiają się nad znaczeniem tego słowa (debere - być dłużnym), a mówiąc filia banku, czy uniwersytetu rozumieją znaczenie wyrazu filia (filia - córka)? (Internet: Język łaciński i kultura łacińska)."

"W XIX, a szczególnie w XX wieku, jak również i dzisiaj Polaków przyciągał i przyciąga do Włoch fakt, że poza Polską ziemia włoska, jak żadna inna obca ziemia jest wyjątkowo pełna pamiątek polskich i najbardziej związaną z historią Polski. W naszym hymnie śpiewamy: Z ziemi włoskiej do Polski, na tronie polskim zasiadała Włoszka – Bona Sforza, tysiące polskich pielgrzymów udaje się każdego roku do sanktuarium maryjnego (kaplica polska) i na cmentarz żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w Loreto jak i na groby Polaków pod klasztorem Monte Cassino, który zdobyli żołnierze polscy w maju w 1944, a w latach 1978-2005 głową Państwa Watykańskiego i biskupem Rzymu był Polak – były arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła, który jako papież przyjął imię Jan Paweł II.

Poza Rzymem, gdzie Polak może się czuć tak jakby był w polskim mieście, miastami pełnymi pamiątek polskich i powiązań z Polską i Polakami są m.in. Florencja, Wenecja, Padwa, Bolonia, Neapol, Mediolan, Turyn, Genua, a w pokaźnym stopniu np. Bari, Bergamo, Ferrara, Livorno, Loreto, Mantua, Modena, Monte Cassino, Palermo, Piza, Reggio Emilia, Siena, Triest, Trydent, Werona. To duże miasta. Ale także w bardzo wielu małych miastach i miasteczkach na terenie całych Włoch można natrafić na różnego rodzaju pamiątki polskie czy powiązania polsko-włoskie. I o tym jest ta książka. Jak również o wszechstronnych powiązaniach polsko-włoskich."OFICYNA-AURORA

Wersja do druku

Lubomir - 20.11.17 13:05
Można tylko ubolewać, że w Polsce, w ojczyźnie tak licznych i wybitnych w przeszłości absolwentów uczelni w Bolonii, Padwie, Florencji i Rzymie, uczelni tak bardzo modnych i solidnych w epoce Odrodzenia, wciąż jest niewielkie zainteresowanie Italią. Czego by nie mówić - kolebką i twierdzą europejskiej cywilizacji. Niewiele z dorobku włoskich mistrzów można znaleźć w polskich bibliotekach. Modny ostatnio w Polsce tzw fundusz obywatelski, chętnie jest przekazywany na place zabaw, I, II i III wieku, jednak na zakup nowych książek wciąż brakuje środków. Wychowanie literackie, muzyczne i techniczne - przestało być ważne. Stawia się wyłącznie na fizkulturę, jak to mawiali o sporcie ideolodzy z 'Najbliższego Wschodu'. W końcu wracający z całodobowych sklepów alkoholowych, gdzieś muszą się wyżyć. Biblioteka przestała uchodzić za kuźnię umysłu, charakteru i wrażliwości. Uważam, że literatura typu 'Polska Italia' p. Mariana Kałuskiego, powinna znaleźć się w spisie polskich lektur szkolnych. Na to powinny się znaleźć środki!. Tu chodzi o ratowanie cywilizacyjnej przyszłości Polski i Europy!.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Września 1861 roku
Zmarł Antoni Gorecki, polski poeta i bajkopisarz, powstaniec listopadowy i uczestnik wojen napoleońskich (ur. 1787)


18 Września 1939 roku
Zmarł Stanisław Ignacy Witkiewicz, pseudonim Witkacy, polski pisarz, dramaturg i malarz (ur. 1885)


Zobacz więcej