Środa 11 Grudnia 2019r. - 345 dz. roku,  Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.11.17 - 20:50     Czytano: [781]

Dział: Głos Polonii

Marsz w Peterborough

V Marsz Niepodległości w Peterborough UK

Sobota 11/11/2017, na Rynku Głównym w Peterborough, 100 mil od Londynu, spotykają się Polacy na zaproszenie W JEDNOŚCI SIŁA: „Zapraszamy wszystkich, którzy nie mogą być w Warszawie na V Marsz Niepodległości w Peterborough”. Obecni są Kibice z Zagłębie Lubin, Polonia Bytom, Odra Opole, KKS Kalisz, Chojniczanka, Górnik Zabrze, Rów Rybnik, Raków Częstochowa, Wisła Kraków, Polonia Przemyśl, Lechia Gdańsk, także Polska Niepodległa Oddział Burton-on-Trent, Wolność i Komitet Obrony Polski WB. Policja szacuje frekwencję na 300 osób.

Marsz wyrusza pod przewodnictwem Kwachu, inicjatora tych Marszów od 2013 roku. Słychać tradycyjne hasła z epoki walki z reżymem PO – raz sierpem raz młotem, czerwona hołotę - a na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści, także -To my, Polacy - Narodowe Siły Zbrojne NSZ - Roman Dmowski wyzwoliciel Polski - Duma narodowa duma - Białoczerwone to barwy niezwyciężone – Bóg, Honor i Ojczyzna - Polacy, W Jedności Siła. Jest paru policjantów w tym jedna Polka, pomagają z ruchem drogowym. Dochodzimy do Central Park, do zagłębia gdzie znajduje się pomnik Lotników. Jest minuta ciszy, bo dzień przed Marszem zmarł niespodziewanie Kibic GKS Katowice, ŚP Jake Lochen, uczestnik Marszów i akcji niepodległościowych w Londynie, jest zbiórka na Jego Rodzinę. Śpiewamy Hymn Narodowy w blasku flar, Kwachu wygłasza przemówienie, 2 wieńce dla Poległych.

„Spotykamy się dzisiaj po raz 5 na apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności. 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa.

Za chwilę odśpiewamy hymn narodowy, przypominam, że należy stać na baczność, zachować powagę i spokój. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Wasi dziadkowie pamiętają czasy, gdy za śpiewanie hymnu można było stracić życie.

Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy...

Zapaliliśmy także znicze na grobach nieznanych żołnierzy, którzy w różnym czasie oddali życie za ojczyznę...

Nigdy nie wrócili do swoich matek, żon, dzieci...
Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne tak jak obecnie.

Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność. Państwo polskie zginęło z map Europy na ponad 120 lat.

Wiem, to były czasy zaborów. Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie. Mocarstwa zaborcze były bardzo silne i liczne powstania nie pomogły odzyskać wolności.

Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci. Wolność - zwykle krzyżami się mierzy. Bohater narodowy polski walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją.

Prześladowani Polacy, na tułaczkę skazani nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Wiedzieli, że ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa, jeżeli rodzina dzieci swoje nauczy jak być Polakami.

I przyszedł taki czas - dopiero na początku XX wieku. Czas, który do historii przeszedł pod nazwą I wojny światowej. Skłócone państwa zaborcze walczyły ze sobą... Walki między zaborcami dawały nam szansę na odzyskanie niepodległości. 11 Listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Powstała sytuacja niezwykła, wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, nie byli już w stanie przeszkodzić w odrodzeniu Państwa Polskiego.

Polacy potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden, centralny rząd.

Taką postacią okazał się JÓZEF PIŁSUDSKI. Zwolniony z niemieckiego więzienia w Magdeburgu 10 listopada przybył do Warszawy. 11 LISTOPADA 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień i został NACZELNIKIEM PAŃSTWA.

Polska zmartwychwstała i już w pierwszych dniach życia nasze wojsko potrafiło pokonać nieprzyjaciela, przed którym inni drżeli. 15 Sierpnia 1920 r. Wojsko Polskie pod dowództwem Józefa Piłsudskiego pokonało Armię Czerwoną. Tę bitwę nazwano „Cudem nad Wisłą".

Przeszła ona do historii, jako „osiemnasta największa bitwa w dziejach świata", ponieważ obroniła Polskę i Europę Zachodnią.
„Cześć i Chwała Bohaterom!”
Na koniec słychać 3 zwrotki Pierwszej Brygady, potem sprzątanie odpalonych rac. V Marsz Niepodległości w Peterborough zakończony!

Autor: Krzysztof Jastrzembski,
Londyn
14-11-2017

(Za USOPAŁ)

Wersja do druku

Jan Orawicz - 19.11.17 16:18
Kuba jak do tej pory,to tylko Anglia zauwaźyła,że to jest lewacki kołchoz,
na którego utrzymanie naiwni członkowie płacą haracz.A ten kołochoz ma
aspiracje do tego,by stać się jedyną głową wszystkich państw przynależnych.
Już się wtrącają w nasze polskie sprawy! Oczywiście rej wodzą Niemcy w
tej uderzeniówce na Polskę.A rządzacy Polską nie wiem na co czekają?!
Anglia pokazała,co należu zrobić! Pozdrawiam

Lubomir - 19.11.17 12:09
Kuba...Kubańczykom zawsze wystarczała Kuba. Kuba ze swoim Fidelem i Raulem, tworzyła świat 'doskonały'. Stan doskonałej izolacji. To oczywiście żart - z mojej strony. Takiego geopolitycznego statusu, nie życzę żadnemu z państw europejskich. Uważam, że ma sens kontynentalne jednoczenie. Oczywiście Europa powinna przede wszystkim jednoczyć się w oparciu o takie autorytety, jak JPII a nie w oparciu o autorytety niemieckich, włoskich czy francuskich marksistów. Jak twierdził jeden z największych umysłów wszech czasów Seneka i bliscy mu filozofowie rzymscy - mędrzec pojawia się w najlepszym przypadku raz na jakieś pięćset lat. Zatem nowy JPII też pewnie nie prędko pojawi się na ziemskim globie. Przesypiamy czas możliwości jednoczenia się kontynentu na zasadach JPII. To jednoczenie może i chyba powinno być połączone z moralnym wstrząsem, przebudzeniem i rozwojem, z ODNOWĄ. Uważam, że twórczość poetycka JPII powinna być artystycznym manifestem tej Odnowy Odnowy na miarę Renesansu.

Kuba - 18.11.17 23:37
A mnie nie jest przykro z powodu Brexitu i od ucieczki od tej lewackiej dyktatury. Cieszyłbym się gdyby jedne państwa po drugim odwracały się zadem od tego eurokołchozu, od tych ukrytych i jawnych lewaków oraz komunistów, liczących na uruchomienie w nowej postaci podobnego mechanizmu przymusu, jakim dla krajów Europy Wschodniej była Rosja Sowiecka.
Dzień HANBY 15 listopada br. jaki miał miejsce w tzw. Parlamencie Europejskim i czym tam popisało się lewackie łajdactwo, świadczy o tym kto zarządza tym eurokołchozem.
Nie opłakuj więc Lubomirze swoich czerwonych róż... kiedy w Europie płoną lasy...!

Lubomir - 18.11.17 20:38
Przykre, że dochodzi powoli do Brexitu, do wycofywania się Zjednoczonego Królestwa ze struktur europejskich. To raczej Niemcy powinni być zmuszeni przez Europę do jakiegoś Germanexitu. Wlk Brytania zawsze tworzyła europejską równowagę. Niemcy i Volksdeutsche mogą teraz wymuszać Polexit, Hungaroexit i Czechexit. Wolne Narody nie chcą godzić się na niemiecki dyktat i niemiecką supremację, zatem Niemcy mogą chcieć je dręczyć, aż do całkowitego załamania. Europa potrzebuje infrastrukturalnego zjednoczenia, ale nie po niemiecku. Moloch niemiecki jedynie hamuje humanistyczny i technologiczny rozwój Wielkiego Kontynentu. Drugi etap denazyfikacji, internacjonalizacji i nacjonalizacji majątku poniemieckiego - czeka Europę od Grecji po Polskę. Niemiecki monopol na wszystko, stał się zagrożeniem dla Zjednoczonego Kontynentu. To realizacja hitlerowskiej koncepcji - z jednym wodzem i jednym narodem.

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11 Grudnia 1942 roku
W Łodzi na rozkaz Heinricha Himmlera Niemcy uruchomili obóz śmierci dla polskich dzieci. Do dziś nie ustalono liczbę ofiar


11 Grudnia 1818 roku
Urodził się Aleksander Sołżenicyn, rosyjski dysydent i pisarz, autor trzytomowego Archipelagu GUŁag.


Zobacz więcej