Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.10.17 - 22:22     Czytano: [630]

Dział: Oko Cyklopa

PROCHY I RURY…(8)



OKO CYKLOPA

Sławomir M. Kozak































Aniutkowi poświęcam…


DOMNIEMANIA HANDLU NARKOTYKAMI I FAR WEST LTD

Jasieniew łączy Saidowa, Surikowa i innych z wcześniejszą działalnością w grupie przechwytującej narkotyki w Afganistanie kierowanej przez Leonida Kosjakowa, który zarządza obecnie spółką Far West Ltd.:

Leonid Leonidowicz Kosjakow, ur. 1955, obywatel Ukrainy. Do roku 2005 rezydował w Emiratach Arabskich i Szwajcarii. Odszedł ze służby w roku 1993. Obecnie prezes Far West Ltd. W latach 1983-1985 był dowódcą jednostki specjalnej stacjonującej w Shindand (Afganistan), której zadaniem było przechwytywanie karawan z narkotykami. W różnych okresach pod jego dowództwem służyli Filln, Łuniew, Lichwincew, Surikow, Pietrow i Saidow.78

Jasieniew przedstawia również zeznanie mówiące, że grupa ta rozwinęła się w to, co Rosjanie nazywają OPS (Towarzystwo Zorganizowanej Przestępczości), które jest odpowiedzialne za masowy handel narkotykami.

Oskarżenia te zostały sformułowane przez byłego funkcjonariusza Głównego Zarządu Służb Specjalnych Ukrainy Siergieja Piętrowa (alias Serge Rodin, obywatel Francji). Zgodnie z jego zeznaniem:

„OPS (Towarzystwo Zorganizowanej Przestępczości) było zaangażowane w handel narkotykami od początku lat 1990.

- do roku 1995 OPS transportowało (wytwarzaną w Afganistanie) heroinę z Tadży¬kistanu do Europy poprzez Rosję przy pomocy ministra obrony Rosji.

- od roku 2000 OPS jest zaangażowane w szmuglel kolumbijskiej kokainy do Rosji poprzez porty w Noworosyjsku i St. Petersburgu pod przykrywką importu towarów z Ameryki Łacińskiej. Jednym z kontaktów OPS w Noworosyjsku jest Saidow, a w St. Petersburgu był niegdyś Roman Cepów.

Uzyskane dochody są przeznaczane na osobiste potrzeby przywódców OPS, na łapówki dla urzędników w ministerstwie obrony, którzy dostarczają im „przykrywki" (ochrony) oraz na finansowanie organizacji ekstremistycznych".
W listopadzie 2003 roku Rodin skontaktował się ze służbami porządkowymi w Niemczech i Francji. Ich śledztwo nie zakończyło się jakimikolwiek działaniami skierowanymi przeciwko Filinowi, Lichwincewowi i ich partnerom.
W styczniu 2004 roku w Południowej Afryce Rodin wyleciał w powietrze razem ze swoim samochodem.

O oskarżeniach Jesieniewa dotyczących wojskowej grupy zorganizowanej przestępczości kierowanej przez Filina rok wcześniej donosił dziennikarz Nikita Kalcdin:

Istnieje potężna społeczność zorganizowanej przestępczości, która od roku 1992 aż do dziś kontroluje przepływ narkotyków z Afganistanu do Rosji i Europy i jest zaangażowana w pranie „brudnych pieniędzy" oraz w rosyjskie życie polityczne. Społeczność ta jest kontrolowana przez byłych funkcjonariuszy służb specjalnych, weteranów wojny afgańskiej i obecnych baronów narkotykowych Wowę Filina i Lesze Pribałta. Ten pierwszy mieszka w Szwajcarii, a drugi w Londynie. Obaj często podróżują do Moskwy, Duszanbe, Nazranu i Chankali...

Filin i Pribałt dosłownie zalali Rosję heroiną. Kreml nie mógł już dłużej tolerować tego obrzydlistwa i zarządził potężny „rajd czekistów" [czyli wydał rozkaz FSB, by zlikwidowała tę działalność] przeciwko narkobaronom. Słychać jednak pogłoski, że ten rajd zakończył się ugodą, która stanowi, że ci ostatni 1) podzielą się zyskami; 2) pomogą w zorganizowaniu pokojowego referendum w sprawie konstytucji Czeczenii; 3) wprowadzą porządek na rynku narkotyków, likwidując przywódców etnicznych grup kryminalnych.79

Być może właśnie realizując 3. punkt Durikow zadenuncjował w roku 2001 przywódców wpływowego tadżyckiego kartelu heroinowego, w tym burmistrza Duszanbe, stolicy Tadżykistanu.80 (Tadżycy byli do tego momentu jedną z etnicznych mafii, która zdominowała handel afgańską heroiną prowadzony poprzez Rosję).



PRZYPISY

78. Jurij Jasieniew, „Rosję czeka...

79. Nikita Kaledin „Geroinovyi tur” („Heroinowa runda”), Stringer-news, 4/11/2003, http://www.stringer-news.ru/Publication.mhtml?PubID=2448&Part=39.
Częściowo przetłumaczone w „Afghan Drug Scene: The Poppy Power” („Afgańska scena narkotykowa - moc maku”), News Central Asia, http://www.newscentralasia.com/modules. php?name=News&file=article&sid=406.

80. Pravda.ru, 30/07/2001, http://english.pravda.ru/main/2001/07/ 30/11317.html. Oskarżenie Surikowa odnotowane przez Maureen Orth w marcowym numerze Vanity Fair z 2002 roku: „Aby dowiedzieć się, dotarłam w Moskwie do jedynego rosyjskiego urzędnika, który zgodził się udzielić wywiadu na ten temat. Dr Anton W. Surikow jest szefem personelu Komitetu Przemysłu, Budowy i Zaawansowanej Techniki w rosyjskim parlamencie. Ubiegłej wiosny oświadczył reporterom Moscow News, że burmistrz Duszanbe był głównym dealerem narkotyków. Ten wywiad spowodował nie tylko zaprzeczenia ze strony burmistrza, ale również, jak utrzymuje Surikow, żądanie, aby tadżycki dziennikarz, którego burmistrz mylnie posądził, że był informatorem Surikowa, został aresztowany”. W tym samym wywiadzie Surikow podał też, że „już w połowie lat 1990. Rosjanie kupowali heroinę i transportowali ją ciężarówkami lub helikopterami z północnego Afganistanu do rosyjskich baz wojskowych w Tadżykistanie".

CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1940 roku
Został aresztowany przez Gestapo polski olimpijczyk Janusz Kusociński. Niemcy rozstrzelali go w Palmirach w dn. 21.06.1940r.


28 Marca 1933 roku
Rozwiązano Obóz Wielkiej Polski


Zobacz więcej