Czwartek 24 Maja 2018r. - 144 dz. roku,  Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.06.17 - 9:33     Czytano: [204]

Kolej wąskotorowa


Historia polskiego kolejnictwa wąskotorowego

Rozłożenie szyn o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm, nazwana jest potocznie koleją wąskotorową. Kolej ta, cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej. Jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Skarżyskie Towarzystwo Historyczne, postanowiło wybrać się Iłży, aby tam zobaczyć jak funkcjonuje kolej wąskotorowa.

Początkowo....


Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wszędzie, obsługiwane były prze konie. Rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie i leśnictwie. Od połowy XIX wieku w naszym kraju, a szczególnie w obwodzie kolejnictwa kieleckiego zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu kładzenia szyn. W tym okresie następuje także częściowa unifikacja standardów. Od połowy XIX wieku, stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się trakcję elektryczną, zaś od połowy XX wieku także spalinową.

Rozwój motoryzacji

Dynamiczny rozwój motoryzacji, w połowie XX wieku przyczynił się do upadku wielu kolei wąskotorowych, szczególnie na obszarach o łagodnych warunkach terenowych, gdzie rozwój sieci drogowej nie napotykał na większe trudności. W XXI stuleciu natomiast, największe znaczenie mają wąskotorówki o charakterze turystycznym i historycznym, wielką popularnością cieszą się koleje z zachowaną trakcją parową.

W pięknym miasteczku Iłża, członkowie wspomnianego Towarzystwa Historycznego, mieli okazję przejechać się koleją wąskotorową, aby przybliżyć sobie minione wieki i urokliwość tamtych czasów.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

24 Maja 1543 roku
Zmarł Mikołaj Kopernik, polski astronom (ur. 1473)


24 Maja 1609 roku
Zygmunt III Waza opuścił wraz z rodziną Wawel. W ten sposób odbyło się nieformalne przeniesienie stolicy do Warszawy


Zobacz więcej