Poniedziałek 18 Grudnia 2017r. - 352 dz. roku,  Imieniny: Bogusława, Laury

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.05.17 - 21:56     Czytano: [285]

Dział: WPiS

Nowy Numer miesięcznika WPiS 5/2017

W sprzedaży pojawił się majowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Jak zawsze znaleźć w nim można wiele ciekawych i aktualnych tekstów: wywiadów, reportaży i artykułów historycznych. Piszemy m.in. o postaci Józefa Piłsudskiego, jubileuszu Adama Bujaka i pogłoskach o – chyba przedwczesnej – śmierci polskiej książki. Zapraszamy do lektury!

W bieżącym numerze:

● Umieranie polskiej książki – Leszek Sosnowski pisze o sytuacji na krajowym rynku księgarskim i zastanawia się, czy prawdą jest, że Polacy nie chcą czytać.

● Adam Bujak: wierny Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie – Jolanta Sosnowska przedstawia sylwetkę znanego fotografika Adama Bujaka w związku z 75. rocznicą jego urodzin i odznaczeniem go przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

● Książę Niezłomny – fragment homilii abp. Marka Jędraszewskiego wygłoszonej na krakowskiej Skałce 14 maja 2017 r., poświęconej kard. Adamowi Stefanowi Sapieże z okazji 150. rocznicy jego urodzin.

● Polska demokracja zaczęła się obracać we własne przeciwieństwo – Leszek Sosnowski rozmawia z dr. Bohdanem Urbankowskim o okolicznościach przewrotu majowego z 1926 r.

● Dramatyczna historia powtarza się jako farsa – biograf marszałka Piłsudskiego, dr Bohdan Urbankowski, snuje analogie między Polską roku 1926 a Polską dzisiejszą.

● Potrzebny jest wielki marsz poszkodowanych – dr Marek Klecel krytykuje opozycję, która bez pardonu atakuje rząd swoimi marszami i demonstracjami.

● Historia uczy nas godności, jeśli tylko jest prawdziwa – wystąpienie prof. Krzysztofa Szczerskiego na premierze trzeciego tomu „Dziejów Polski” w auli św. Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach 8 kwietnia 2017 r.

● Ludzie, którzy nie mają żadnego pojęcia o historii Polski, pojawili się wśród elit politycznych dopiero teraz – autorska spowiedź prof. Andrzeja Nowaka wygłoszona na premierze trzeciego tomu jego „Dziejów Polski” w auli św. Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach 8 kwietnia 2017 r.

● Bądź apostołem życia w swojej parafii! – Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zachęca do wzięcia udziału w najnowszej akcji.

● Mamy być jak kukły? To dla mnie policzek! – z wybitną aktorką teatralną i filmową Haliną Łabonarską o karierze, sztuce teatralnej i stanie polskiej kultury rozmawia Jolanta Sosnowska.

● Sartre, ikona egzystencjalnego ateizmu – w cyklu o nawróceniach wielkich tego świata przedstawiamy przypadek znanego francuskiego filozofa Jeana-Paula Sartre’a.

● Parafia to ostoja wiary, kultury i patriotyzmu – z bp. Antonim Długoszem o religii w szkołach, katechizacji i roli parafii w życiu wiernych rozmawia Adam Sosnowski.

● Stanisław Jachowicz. Drogowskazy dla polskich dzieci – dr Justyna Chłap-Nowakowa przypomina postać i dorobek autora popularnych utworów dla dzieci Stanisława Jachowcza, twórcy znanego wierszyka „Pan kotek był chory…”.

● Pod hasłami tolerancji, coraz większa nietolerancja – o rosnącej w Unii Europejskiej nietolerancji wobec inaczej myślących pisze Czesław Ryszka.

● „Nie chcieliśmy Unii Europejskiej, ale dalej jesteśmy częścią Europy” – z kard. Vincentem Nicholsem, arcybiskupem Westminster i wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy, rozmawia Adam Sosnowski.

● Zesłaniec Jan – artykuł o niezwykłych losach konspiratora, syberyjskiego zesłańca i carskiego wysłannika dyplomatycznego do Azji Centralnej Jana Witkiewicza.

● Krzyżówka z nagrodami

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata, nieobecnych w innych mediach, a w nim m.in. Filipiny zwracają się ku Chinom, Watykan wytoczył sprawię zakonowi w sprawie eutanazji i Państwo Islamskie grozi chrześcijanom w Egipcie.

● Handel narządami nienarodzonych – bulwersująca sprawa amerykańskiej organizacji aborcyjnej Planned Parenthood, która handlowała narządami dzieci.

A ponadto: wiosenny wiersz Leszka Długosza, oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok, atrakcyjne promocje książkowe i wydawnicza nowość Białego Kruka o marszałku Piłsudskim.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Grudnia 1982 roku
Nastąpiło zawieszenie stanu wojennego w Polsce.


18 Grudnia 1529 roku
Zygmunt August został wybrany na króla Polski.


Zobacz więcej