Poniedziałek 18 Grudnia 2017r. - 352 dz. roku,  Imieniny: Bogusława, Laury

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.04.17 - 18:51     Czytano: [271]

Prezentacja ziemi Kaszubskiej


Delegacja z Gniewina

Gmina Gniewino, czyli inaczej mówiąc Kraina Legendarnych Stolemów, gościła w tym tygodniu w skarżyskim MCK. Stolemy, to legendarne olbrzymy, które przed wiekami zamieszkiwały tereny Kaszub. Pozostałością po ich obecności, są do dziś istniejące liczne wielkie głazy, które stolemowie porozrzucali podczas walk lub zawodów siłowych. Takie „stolemowe" kamienie, znajdują się m.in. w Tychowie, Grabówku lub też w Świecinie. Aby zatem zbliżyć miasto Skarżysko z Kaszubami, zorganizowano w Miejskim Centrum Kultury spotkanie podczas, którego zaprezentowano piękno Ziemi Kaszubskiej.

Trochę historii


Stolemowie odznaczali się, nadzwyczajnym wzrostem i siłą. Ale jak mówią nam różne legendy, byli oni także okrutni i prześladowali ludzi. Lubili się popisywać swoją siłą wobec siebie i ludzi. Miewali oni też swoje rodziny, były więc też wśród nich stolemki i stolemiątka. Przypisuje się im uformowanie obecnego krajobrazu Kaszub. Tworzyli wzgórza i mierzeje na jeziorach.

Spotkanie w Skarżysku

Spotkanie delegacji z Kaszub z mieszkańca, i Skarżyska, miało na celu zaprezentowanie walorów turystycznych w Gniewinie. Podpisano również porozumienie o współpracy między Centrum Kultury Sportu, Turystyki i Biblioteki w Gniewinie i Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku- Kamiennej oraz Muzeum Ziemi Puckiej.

Piękna prezentacja

Nie zabrakło prezentacji kaszubskich produktów spożywczych, instrumentów oraz występu muzycznego Kapeli z Gniewina „Szczypior". Była także charakterystyczna maskotka Stolema, częstująca gości cukierkami. Obecnie w Gniewinie i okolicach zlokalizowanych jest piętnaście figur stolemów. Uczestnicy spotkania mogli zażyć skosztować kaszubskiej tabaki, która dla panów podobno lepiej działa niż niebieska tabletka.

Spotkaniu towarzyszyła audiowizualna prezentująca gminy Gniewino i Skarżyska- Kamiennej.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

       

       

   Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Grudnia 1952 roku
Urodziła się Krystyna Janda, polska aktorka i reżyser filmowy.


18 Grudnia 1951 roku
Kongres Stanów Zjednoczonych powołał specjalną komisję do spraw Zbrodni Katyńskiej.


Zobacz więcej