Piątek 18 Września 2020r. - 262 dz. roku,  Imieniny: Irminy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.03.17 - 20:14     Czytano: [516]

Być Polakiem


Szanowni Państwo!

Spotykamy się po raz trzechsetny, dlatego pozwolę sobie przypomnieć jak to się zaczęło. Po katastrofie smoleńskiej odczułam potrzebę bycia w bliskości z moimi rodakami i tak się narodziło późniejsze pisywanie cotygodniowych felietonów, w których zajmuję się prócz spraw ważnych, też takimi typowo kabaretowymi. Dzisiaj będzie jednak trochę na poważnie.

Zastanawiam się jak odróżnić Polaka od człowieka polakopodobnego? Najprościej będzie przyłożyć jakąś miarę, czy moduł i zobaczyć kto się tu mieści, a kto nie. Takim najprostszym wyznacznikiem niech będzie stosunek do pojęć: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, tak skwapliwie wyśmiewanych przez naszych wrogów.
Zastanówmy się, czy konieczne jest aprobowanie wszystkich trzech części składowych, żeby być Polakiem, czy może wystarczy akceptacja dwu, albo wręcz jednej z tych wartości.

Pojęcie „Bóg” nie jest tożsame z wyznawaniem jakiejś konkretnej religii. Natomiast zakładanie, że nic prócz prymitywnej materii nie istnieje, to oględnie mówiąc – naiwność. Czy zatem można być Polakiem negując istnienie Boga? Obawiam się, że jednak tak. „Honor” jest cechą rycerską, której niewolnik, ani „szmalcownik” nie są w stanie pojąć. Jeśli zatem przyjąć takich ludzi do grona Polaków, to tylko w randze „gorszego sortu”. „Ojczyzna” jest dla Polaka matką, ale dla polakopodobnego kundla nie ma znaczenia, tak jak on nie ma żadnej wartości dla nas i nie może być zaliczany do grona Polaków.


Małgorzata Todd
www.mtodd.pl
Lub http://sklep.mtodd.pl

PS. W kulturze coś drgnęło. Teatr Telewizji pokazał bardzo dobry spektakl zatytułowany „Listy z Rosji”.

KOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. Udoskonalanie uzależnień 10/2017 (299)

Szanowna Pani Małgorzato
Uzależnienie od kredytu to nowe zjawisko. Powstało na bazie rozbuchanego konsumpcjonizmu, którego skutkiem jest chęć posiadania za wszelka cenę „tu i teraz”. Ludzie będą „wciągać ścieżkę” kredytu, nie bacząc na zgubne skutki tego procederu, bo już zostali na to zaprogramowani. Tak na marginesie – mechanizm działania lichwy świetnie opisuje Stary Testament – Księga Rodzaju – 47.

Serdecznie pozdrawiam - Ewa Działa-Szczepańczyk


.....................................................................................................................

TEATRZYK ZIELONY ŚLEDŹ

ma zaszczyt przedstawić sztukę pt.
As z cudzego rękawa

Występują:Helga i Wańka.

Wańka – Cześć Helga. Możesz mi wytłumaczyć co Angela wyprawia w Holandii?
Helga – Myślałam, że taką pokerową zagrywkę, to wy nam podpowiedzieliście.
Wańka – Przeceniasz nasze możliwości. Ostatnio przyjaźnimy się przecież z Turcją.
Helga – Daruj sobie mowę o przyjaźni.
Wańka – Żartowałem oczywiście. Ciekaw tylko jestem, co z tych wydarzeń zostało zaplanowane, a co poszło na żywioł.
Helga – Moim zdaniem rząd holenderski szukał jakiegoś sposobu uwiarygodnienia się.
Wańka – I napatoczył im się Erdogan?
Helga – Dokładnie. Inaczej ten od wywalania muzułmanów z Holandii mógł przejąć wszystko. A tak „nasi” pokazali, że też muzułmanom potrafią się przeciwstawić.
Wańka – Łamiąc konwencje dyplomatyczne.
Helga – Warto było.
Wańka – Partia rządząca wyciągnęła asa z rękawa przeciwnika. To mi się podoba.

KURTYNA

Szanowni Aktorzy!
Zapraszam to współpracy przy tworzeniu Teatrzyku Zielony Śledź.
Umieścimy nasz teatrzyk na YouTube.
To znakomita forma promocji.

Chętnych do współpracy proszę o kontakt na adres:
mtodd@mtodd.pl

.....................................................................................................
.....................................................................................................Małgorzata Todd zaprasza na łamy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie Państwo przeczytać i obejrzeć całość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, Gościnne występy, Kącik Muzyczny, Zaułek Sztuki, Ogłoszenia ITD…

18 marca 2017 r. | Nr 11/2016 (300)

Wersja do druku

Aaron Waxmann - 30.03.17 8:19
Być Polakiem to gotowość do oddania życia za Polskę w razie potrzeby jej obrony. To jest największa i honorowa danina za ojczyznę.
Ciekawe czy tacy ludzie jak Szetino, Tusk, Kopacz, Miller, Kwaśniewski, Wałęsa, i cała zgraja esbeckiej swołoczy narażałaby się dla Polski w razie wojny?
Większość uciekłaby do naszych sąsiadów agresorów tak jak zrobiła to grupa ok. 2000 wojskowych żydów polskich w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Gdy Polacy pobili bolszewików ci zdrajcy żydowscy przeszli z powrotem na stronę polską. Gwoli ścisłości dodam, że żaden z tych żydowskich dezerterów z polskiego wojska nie został ukarany.

Druga akcja miała miejsce po fiasku negocjacji rządy londyńskiego ze Stalinem
w kwestii udziału w wojnie razem z sowietami polskiego wojska tzw. Armii Andersa, stworzonej na terenie ZSRR w wyniku porozumień z aliantami.
Po wyjściu tej armii z ZSRR i marszu przez bliski wschód i Palestynę zdezerterowała z niej liczna grupa wojskowych oficerów i żołnierzy pochodzenia żydowskiego. Okazało się, że nie czuli "blues`a polskości" a mieli odwagę i honor nosić polskie mundury i dystynkcje. Oczywiście udawali Polaków a raczej POP (Pełniących Obowiązki Polaków).
Zapewne jest tak również współcześnie?

Czy to się nazywa być Polakiem?
To jest zdrada w najjaskrawszym wcieleniu.

Lubomir - 27.03.17 22:36
Można odnieść wrażenie, że bycie Polakiem w Polsce, dla wielu naszych rodaków stało się tak oczywiste, że wręcz jest niepotrzebne. Widzą to nasi wewnętrzni i zewnętrzni wrogowie i próbują na bazie naszej obojętności, co do stanu języka polskiego, polskiej edukacji i polskiej kultury - sztucznie konstruować swoje lokalne języki, lokalne systemy edukacji i lokalne kultury. Najaktywniejsi są tutaj Niemcy i kreowani przez Niemców różni 'autonomiści'. Wydaje się, że największymi polskimi patriotami są obecnie Polacy z Wileńszczyzny, ich sytuacja przypomina los Polaków w Wielkopolsce - czasów Bismarcka i hakaty, kolonizacji i rugów pruskich. Polacy litewscy czują się osamotnieni w swojej codziennej walce. A przecież obecna sytuacja powinna być na tyle dla nich korzystna, że istnieje scentralizowane i zorganizowane Państwo Polskie, które powinno bezustannie bronić stanu polskości, również poza swoimi administracyjnymi granicami.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Września 1861 roku
Zmarł Antoni Gorecki, polski poeta i bajkopisarz, powstaniec listopadowy i uczestnik wojen napoleońskich (ur. 1787)


18 Września 1944 roku
49. d. Powst. Warszaw.: Ewakuowano na Pragę chorych i ciężko rannych. Z B17 zrzucono 1284 zasobników z bronią i amunicją. Dotarło 188 sztuk


Zobacz więcej