Sobota 19 Września 2020r. - 263 dz. roku,  Imieniny: Konstancji, Leopolda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.02.17 - 18:30     Czytano: [1424]

Dział: Nasze zdrowie

Światowy Dzień Chorego


Zbliża się kolejny Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji, Stowarzyszenie Primum Non Nocere przekazuje ocenę sytuacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

1/ W najbliższym czasie planuje się likwidację NFZ i przywrócenie budżetowego finansowania systemu ochrony zdrowia. Takie rozwiązanie funkcjonowało w okresie PRL i na początku III RP. Potem wprowadzono nie do końca zrealizowany system ubezpieczeniowy - Kas Chorych, a następnie wprowadzono parabudżet, jakim jest NFZ. Po ćwierć wieku reform mamy znowu wracać do starego rozwiązania budżetowego. Stowarzyszenie przypomina, iż w przeszłości odejście od budżetowego finansowania ochrony zdrowia, wynikało z generowania a następnie hodowania i handlowania długami Skarbu Państwa wynikającymi z zadłużeń systemu ochrony zdrowia. Tak powstałe wierzytelności dawały możliwość regulowania zobowiązań skarbowych. Stało się też przyczyną konieczności, co rocznego kosztownego oddłużania systemu.

Przypominając o tym, Stowarzyszenie wyraża nadzieję, iż likwidujące osobnego płatnika i przywracające budżetowe finansowanie, władze wprowadzą zabezpieczenia przed niekontrolowanym generowaniem zobowiązań Skarbu Państwa, które wcześniej już rozsadziły budżetowe finansowanie ochrony zdrowia.

2/ Zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom, bez weryfikacji ubezpieczenia, jest realizacją konstytucyjnej gwarancji zapewniającej wszystkim równy dostęp do leczenia. Stowarzyszenie zwraca jednak uwagę, iż dostęp ten musi być ograniczony do osób, których stałym miejscem zamieszkania lub zatrudnienia była Polska w czasie rozpoczęcia choroby. Inaczej zagwarantujemy prawo leczenia w Polsce, wszystkim tym, którzy zawsze mieszkali poza Polską, a uzyskają polskie obywatelstwo, lub mają podwójne obywatelstwo. Rozsiana po świecie Polonia to wiele milionów ludzi, którzy w Polsce nie zamieszkiwali, a objęcie ich wszystkich prawem do leczenia, finansowanego przez polski budżet, przekroczy możliwości naszego państwa.

Jednocześnie oświadczamy, iż oburza nas, że Ministerstwo Zdrowia przekazując ostatnio do Sejmu przygotowaną nowelizacje ustawy o Prawach Pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, pominęło Stowarzyszenie Primum Non Nocere przy konsultowaniu zmian prawa. Dokument konsultowano z ponad dwustoma podmiotami, w tym z kilkudziesięcioma organizacjami. Stowarzyszenie Primum Non Nocere jest akurat tą organizacją, której działania wywalczyły powołanie instytucji Rzecznika Pacjenta i której działania prowadzone od 1998 roku rozpoczęły w Polsce debatę nad prawami pacjenta. Gdy powstała ustawa o prawach pacjenta obawialiśmy się, że wraz z innymi ustawami zdrowotnymi, będzie ona wetowana przez Prezydenta. Rozmawialiśmy wówczas ze śp. Lechem Kaczyńskim i apelowaliśmy by akurat tej ustawy, nie wetował. To w wyniku tych rozmów, ustawa o prawach pacjenta została podpisana przez Prezydenta RP.

Więcej o tym pod adresem
www.sppnn.org.pl/aktualnosc.php?var=akt/nowelizaja.html

Przekazując wyrazy oburzenia, iż zostaliśmy usunięci z listy konsultowanych podmiotów, zwróciliśmy się do Pani Premier Beaty Szydło i do Pana Prezesa Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o przeanalizowanie, czy w interesie obywateli jest, by Służba Zdrowia była zarządzana przez menagera, administratora lub polityka, czy też przez prominenta korporacji lekarskiej. Obecny minister, pokazuje, iż ze względu na zawodową niechęć, poniża środowisko poszkodowanych, którego znaczna część wspierała w wyborach układ, tworzący obecny rząd. Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej nie stoi żołnierz, lecz polityk lub administrator, bo interes wojskowych może być inny, niż reszty społeczeństwa. Sądzimy, iż podobna zasada powinna obowiązywać przy zarządzaniu Służbą Zdrowia.

Zbigniew Dudko – przewodniczący Stowarzyszenia
dr Adam Sandauer – honorowy przewodniczący Stowarzyszenia

Białystok, Warszawa dn. 9 lutego 2017 roku

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Września 1922 roku
Urodził się Emil Zatopek, legendarny czeski sportowiec, biegacz, 4-krotny mistrz olimpijski.


19 Września 1955 roku
Prezydent Argentyny Juan Perón został obalony w wyniku zamachu stanu.


Zobacz więcej