Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.01.17 - 17:49     Czytano: [869]

Dział: WPiS

Ukazał się grudniowy 12/2016 Numer WPiS


Do sprzedaży trafił właśnie grudniowy numer naszego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Na 90 stronach przygotowaliśmy zestaw interesujących tekstów – reportaży, wywiadów, artykułów historycznych – które zapewnią Państwu ciekawą i przyjemną lekturę na okres świąteczny. Piszemy m.in. o genezie obchodzenia Bożego Narodzenia, przypominamy postacie Heleny Modrzejewskiej, Anny Jagiellonki i Maurycego Beniowskiego, zamieszczamy materiały z premiery najnowszej książki Białego Kruka.

● O początkach święta Narodzenia Pańskiego – historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Ożóg pisze o dziejach obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w chrześcijańskim świecie.

● Boże Narodzenie trwa w Betlejem cały rok – reportaż z Betlejem w Palestynie, miejsca narodzin Chrystusa, naznaczonego dziś konfliktem izraelsko-palestyńskim.

● Mniej bezpieczeństwa i wolności, a więcej biurokracji i nakazów – politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i minister w kancelarii prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski pisze zmianach, jakich potrzebuje Unia Europejska i polskim miejscu w niej.

● Już dla starożytnych pobożność była podstawą cnót obywatelskich – wykład historyka starożytności prof. Marii Dzielskiej z UJ, wygłoszony podczas premiery książki „Świat Chrystusa” w Krakowie.

● By nie zginąć, trzeba budować arkę – relacja z uroczystej prezentacji najnowszej książki naszego wydawnictwa zatytułowanej „Świat Chrystusa”, jaka odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 3 grudnia br.

● Pomnik Kaina – wykład historyka z UJ, prof. Andrzeja Nowaka, wygłoszony na premierze książki „Świat Chrystusa” w sanktuarium w Łagiewnikach.

● Trzy kobiety mojego życia – wystąpienie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza wygłoszone podczas gali wręczenia mu Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela „Patriota Roku 2016”. Uroczystość odbyła się 22 października br. w Operze Krakowskiej, a jej organizatorem było wydawnictwo Biały Kruk.

● Postprawda słowem roku 2016 – Adam Sosnowski pisze o manipulacjach medialnych, jakich świadkami jesteśmy we współczesnym świecie i ich wpływie na politykę oraz zachowania wyborcze ludzi.

● Mroczny protekcjonizm kontra nacjonalizm gospodarczy – ekonomista prof. Artur Śliwiński pisze o dwóch zjawiskach obecnych w gospodarce: protekcjonizmie i nacjonalizmie gospodarczym.

● To jest naprawdę Kraków, który był mi wszystkim – przedstawiamy fragment wspomnień znanej aktorki Heleny Modrzejewskiej, w których we wzruszający sposób opisuje ona swój przyjazd do rodzinnego Krakowa po latach spędzonych na obczyźnie.

● Jako konserwatysta zostałem relegowany z obiegu wartościowych twórców – rozmowa z krakowskim poetą i pieśniarzem Leszkiem Długoszem z okazji 75. urodzin artysty.

● Spór o autora Trylogii, czyli spór o kulturę narodową – kolejny odcinek opowieści dr Justyny Chłap-Nowakowej o Henryku Sienkiewiczu, jego czasach i twórczości. W roku 2016 przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

● Dlaczego katolik z protestantem pogodzić się nie może – trzecia część artykułu Adama Sosnowskiego o różnicach teologicznych między katolicyzmem a protestantyzmem.

● Stefan i Anna, czyli o straconych szansach na nową dynastię –przypominamy dzieje małżeństwa Anny Jagiellonki i Stefana Batorego w rocznicę objęcia przez tę parę polskiego tronu.

● Beniowski: zesłaniec, odkrywca, król Madagaskaru – prezentujemy niezwykłe losy hrabiego Maurycego Beniowskiego, podróżnika, odkrywcy, uciekiniera z rosyjskiej niewoli, który stał się pierwowzorem bohatera poematu Juliusza Słowackiego.

● Rosja używa swoich wpływów w świecie radykalnego islamu do niepokojenia świata – rozmowa z Władimirem Bukowskim, rosyjskim pisarzem, krytykiem polityki Kremla, dysydentem i obrońcą praw człowieka w ZSRS.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości ze światowych mediów, a w nim m.in.: Austria ściąga do kraju swoje zasoby złota, chybiona akcja związku niemieckiej młodzieży katolickiej oraz bolesne zwycięstwo ruchów pro-life w Teksasie.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: świąteczne życzenia dla czytelników „Wpisu”, bożonarodzeniowy wiersz Leszka Długosza oraz książkowe nowości naszego wydawnictwa.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1837 roku
Urodził się Władysław Sabowski, polski poeta, pisarz, dramatopisarz, dziennikarz i tłumacz (zm. 1888)


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej