Poniedziałek 18 Grudnia 2017r. - 352 dz. roku,  Imieniny: Bogusława, Laury

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 05.01.17 - 22:35     Czytano: [509]

Dział: Godne uwagi

Orszak Trzech Króli

przypomni o dramacie chrześcijan w SyriiW 515 miejscowościach w Polsce i 21 na świecie, w tym 5 w Rwandzie pod hasłem „Pokój i dobro” 6 stycznia po raz dziewiąty przejdzie Orszak Trzech Króli. Choć to radosne, rodzinne wydarzenia, nie zabraknie podczas niego przypomnienia dramatu prześladowanych chrześcijan w Syrii - zapowiadają organizatorzy.

Tegoroczny centralny Orszak Trzech Króli w stolicy nie rozpocznie się tradycyjnie od kolędy od „Mędrcy świata, monarchowie”, a od odśpiewania kolędy „Jezus Malusieńki”, której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Kolędę wykona na Placu Zamkowym Wioletta Brzezińska. – Przypomnimy dramat mieszkańców Aleppo i wezwiemy do pomocy potrzebującym – poinformowała Jolanta Skwarek, rzeczniczka prasowa Orszaku Trzech Króli. W ten sposób Fundacja „Orszak Trzech Króli” pragnie zachęcić do włączenia się w akcję „Rodzina Rodzinie”, organizowaną przez Caritas Polska, dzięki której można objąć wsparciem rodziny syryjskie z terenów ogarniętych wojną. – Dziękujemy bardzo kard. Kazimierzowi Nyczowi za to, że Kolęda Polskich i Syryjskich Rodzin, którą podczas świąt Bożego Narodzenia została wykonana w kilkudziesięciu parafiach w Polsce, rozpocznie Orszak Trzech Króli - mówi Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska i zachęca do zaangażowania się w projekt „Rodzina Rodzinie”.

Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli „Pokój i Dobro” jest nawiązaniem do encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. Odgrywane sceny podczas Orszaku opowiedzą historię zbawienia, pokazując jej początki oraz biblijne prawdy o stworzeniu świata i życiu pierwszych ludzi w raju. – Chcemy pokazać, że historia zbawienia zaczęła się dużo wcześniej, nie od sceny zwiastowania i Narodzenia Pańskiego – dodaje Jolanta Skwarek.

Scenariusz Orszaku ma być podziękowaniem Ojcu Świętemu za wspomnianą encyklikę oraz wyrazem wdzięczności za wizytę w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży. Historia stworzenia będzie przypomnieniem o roli człowieka w świecie oraz jego szacunku wobec przyrody i przekazywania tych wartości przyszłym pokoleniom.

Mędrcy będą poszukiwać Króla Stworzenia. Zobaczą między innymi upadek pierwszych ludzi i odwieczne zmaganie się dobra ze złem. Chóry Anielskie będą wychwalać Boże dzieła, a Brama Anielska zaprowadzi Trzech Królów do narodzonego w stajence Zbawiciela świata.

Na tegoroczny Orszak Trzech Króli przygotowano w sumie 700 tys. koron oraz 350 tys. śpiewników. Każdy z uczestników może skorzystać również ze specjalnej aplikacji mobilnej „Śpiewnik Orszaku Trzech Króli”, która zawiera ponad 200 kolęd. W rolę Świętej Rodziny wcieli się Elżbieta i Wojciech oraz półroczny Krzyś Przybylscy. Trzej synowie Przybylskich, którzy są w wieku 12, 10 i 8 lat, po raz szósty będą uczestniczyć w tych ulicznych jasełkach. Wcielą się w rycerzy w trzech kolorowych orszakach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Uczęszczają oni do męskiej szkoły „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. To właśnie małe szkolne jasełka zorganizowane w tej szkole rozrosły się do największych ulicznych jasełek! – Orszak Trzech Króli to wydarzenie ponad podziałami. Tworzymy w ten sposób wspólnotę i powracamy do pięknej tradycji jasełek i kolędowania – mówi Elżbieta Przybylska.

W największych ulicznych jasełkach w sumie weźmie udział ponad 1500 królów. Kacper Mizołek, uczeń liceum z „Żagli”, od wielu lat odgrywa jakąś rolę w Orszaku Trzech Króli. W tym roku wcieli się w jednego z Trzech Króli. – Nasza szkoła nigdy nie zamykała się na innych, czego dowodem jest wyjście z jasełkami na ulice – tłumaczy Kacper Miziołek.

Największy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy na Plac Piłsudskiego. Jasełka rozpoczną się na Placu Zamkowym w południe 6 stycznia modlitwą Anioł Pański.

Podczas Orszaku Trzech Króli tradycyjnie nie zabraknie wielu atrakcji dla dzieci. W Warszawie po raz pierwszy Trzej Królowie będą zmierzali do stajenki na wielbłądach. Również inne zwierzęta znajdą się w pobliżu stajenki m.in.: kozły, owce, alpaki, osły, koguty czy króliki. Na Placu Zamkowym na warszawiaków , zanim ruszy kolorowy pochód, będzie czekać między innymi pokaz musztry rzymian. Za królami będą podążać miedzy innymi rycerze, dwórki i aniołowie.

Orszaki Trzech Króli odbywają się już na czterech kontynentach. Poza Europą, również w Ameryce Północnej (Chicago, Nowy Jork), Ameryce Południowej (Ekwador) i Afryce (Rwanda). To wydarzenie, któremu towarzyszy wiele inicjatyw, między innymi konkurs plastyczny, do którego zgłoszono w minionym roku 900 prac.

Wiele miast ma różne pomysły, w jaki sposób zaprosić całe rodziny na Orszak Trzech Króli. W Bydgoszczy postawiono na przykład udekorować pomniki, aby przypomnieć mieszkańcom tego miasta o zbliżającym się Orszaku Trzech Króli.

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, zapowiada się kolejne, wielkie rodzinne święto, o którym na ulicach miast Polski i wielu miejscowości na świecie przypomną kolorowe Orszaki Trzech Króli!

Magdalena Kowalewska
Tyg. Niedziela

Wersja do druku

Lubomir - 06.01.17 13:35
Byłem dumny uczestnicząc w tegorocznym Orszaku Trzech Króli - w swoim mieście. Pośród trzech króli, był Prezydent mojego miasta. W cieniu uroczystości pozostawali księża. Zhańbione przez Hitlera i splugawione przez pachołków Stalina i Lenina miasto - obudowuje swoją religijną tożsamość i poczucie wspólnoty. W takiej atmosferze można z optymizmem patrzeć w przyszłość. Można uwierzyć, że ktoś zatroszczy się nawet o osiedlową infrastrukturę, o kulturę i o pracę do młodych.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Grudnia 1992 roku
USA, Kanada i Meksyk podpisały w Waszyngtonie traktat o utworzeniu strefy wolnego handlu - NAFTA.


18 Grudnia 1936 roku
Urodził się Henryk Jankowski, polski ksiądz katolicki związany blisko z ruchem Solidarności i opozycją antykomunistyczną (zm. w 2010r.)


Zobacz więcej