Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.12.16 - 22:22     Czytano: [597]

Data narodzin Chrystusa


Geneza Świąt Bożego Narodzenia

Dzień 25 grudnia, uznawany jest w kościele katolickim, za święto upamiętniające narodzenie w Betlejem Jezusa Chrystusa. Nie ma jednak ta data, nic wspólnego z rzeczywistym dniem jego narodzin. Ewangelista Łukasz wspomina, iż w dniu urodzin Jezusa pasterze nocowali ze zwierzętami na polach, a w grudniu w okolicach miasteczka Betlejem o tej porze roku może nawet padać śnieg. Tak więc, najpóźniejszym możliwym miesiącem narodzin Jezusa Chrystusa jest październik. Jak wiemy, gdy Jezus umarł miał 33 i pół roku. Zmarł on w dniu 14 nissan, czyli 14 kwietnia. A zatem te pół roku do tyłu daje nam miesiąc październik, jako datę jego faktycznego przyjścia na świat.

Według pogańskich tradycji


Ponieważ wiele tradycji i różnorakich kultów pogańskich weszło na dobre w zwyczaje wiary katolickiej należy pamiętać, iż dzień 25 grudnia, poganie poświęcili na obchody boga słońca. Toteż uważany on był od pradawnych czasów, za najpiękniejszy dzień roku. Jak podaje nam zatem historyk i teolog Olaf Sznajder, katolicy datę tę zapożyczyli od pogan, by odrzucające wiarę w Boga ludy, były im przychylne i nie obrzucali katolików klątwami. Obrzędy związane z tak zwanym przesileniem zimowym, obchodzono już w epoce kamienia łupanego. W grudniu, następowało oziębienie się klimatu i najprawdopodobniej poganie w tym czasie odprawiali swoje obrzędy związane z uproszeniem ich bogów, o łagodniejszy przebieg zimy, jako niedogodnej dla nich pory roku. Profesor Mirosław Durlicki, w swoich tezach filozoficznych udawania, że dzień Bożego Narodzenia, wywodzi się w prostej linii od ludów pamiętających czasy kamienia łupanego, którzy na początku zimy składali cześć bogu Tornowi.

Tezy Gromskiego

Doktor nauk teologicznych Jerzy Gromski sądzi zaś, że czas obchodów przyjścia na świat Jezusa, jest ściśle spleciony z rzymskimi saturnaliami. Rzymianie jako lud politeistyczny, w dniach od 17 do 25 grudnia, obchodzili wielkie święto na cześć boga Saturna, podczas którego zakopywali oni topór wojenny. Okres ten, przypadający w okolicy przesilenia zimowego, był czasem zabawy i obdarowywania się miłością i podarkami. Z czasem połączono to święto z obchodami Nowego Roku, podczas którego tańczono na ulicach i suto ucztowano w domach. Saturnalia, obchodzono także w czasach późnego cesarstwa rzymskiego, na długo przed podbojem Rzymu przez ludy barbarzyńskie. Ale należy pamiętać, iż od zawsze święto to było połączone z wieloma symbolami, które obowiązują nas po dzień dzisiejszy.

Symbole Bożego Narodzenia

Większość symboli Bożego Narodzenia, ma swoje źródło w wierzeniach pogańskich. Choinka, czyli wiecznie zielone drzewko od wieków była podczas przeróżnych świąt obwieszana świecidełkami. Celtowie pochodzący ze Szmaragdowej Wyspy, do obłaskawiania złośliwych chochlików, dekorowali choinkę wszelkim łakociami, które mogły sobie te psotne skrzaty zjeść. Powieszona w ich domach jemioła, przywoływała ducha Serpa, który miał sprawować pieczę nad mieszkańcami domu, w którym powieszono tę pasożytniczą roślinę. Prezenty pakowane w czerwone papiery, w czasach rzymskich podkreślały znaczenie tegoż imperium, na całym świecie. Zatem i teraz, najczęstszym kolorem papieru, w który zwijamy podarki jest też kolor czerwieni i purpury, utożsamiany z pogańskim Rzymem. Kiedy w XVII wieku Anglia, zaczęła hucznie obchodzić Boże Narodzenie, było to już zupełnie inne święto. Zmiany pojawiły się też w całej Europie, wraz z dogłębnym pojmowaniem życia i śmierci. Boże Narodzenie stało się świętem radosnym, ale i pełnym zadumy oraz nadziei na nasze wieczne zbawienie, które stało się dla chrześcijan możliwe dzięki narodzinom Jezusa. Ale obchody tego święta w okresie zimy, podczas której cała przyroda zamiera, przypominają nam o naszym przemijaniu. Toteż Anglicy, jak udowodnił to dr filozofii John Kanty, wdrożyli w Święto Bożego Narodzenia wesołe pieśni, które zacierają w nas nostalgię i zadumę nad sensem życia ludzkiego.

EWA MICHAŁOWSKA - WALKIEWICZ

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1983 roku
Uruchomiono pierwszy komputer typu laptop


29 Marca 1943 roku
Oddział Jędrusiów wspólnie z grupą AK rozbił więzienie niemieckie w Mielcu i uwolnił 126 więźniów


Zobacz więcej