Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.12.16 - 0:02     Czytano: [923]

Bitwa pod Somosierrą


Ośmiominutowa szarża Polaków

Ośmiominutowa szarża pod Somosierrą, przeprowadzona została przez I Pułk Szwoleżerów Gwardii Cesarskiej dowodzonej przez Jana Kozietulskiego. Miała ona miejsce, w dniu 30 listopada 1808 roku. Skarżyskie Towarzystwo Patriotyczne, udało się do Łowicza, a by w tamtejszym muzeum oglądać mundury z tamtego wydarzenia.


Somosierra to hiszpańska przełęcz, w której jak mówią historycy, Polacy dokonali cudu militarnego. Szarża ta, zakończyła się zdobyciem wąwozu przez polskich szwoleżerów. Bitwa ta otworzyła Napoleonowi, tak zwaną drogę na Madryt, by mógł on kontynuować kampanię hiszpańską, by w końcu osadzić na tronie Hiszpanii swojego brata Józefa.

Początki kampanii

Francuzi w listopadzie roku 1807, wkroczyli do Portugalii, obalając tam, utrzymującą się na tronie dynastię Braganca. Hiszpania w tym czasie, znajdowała się w stanie kryzysu, na skutek sporów dynastycznych. Na miesiąc przed przybyciem nowego władcy do Hiszpanii, wybuchło powstanie ludowe. Józef Bonaparte brat Napoleona, dotarł do Madrytu dopiero w lipcu. W tej sytuacji Napoleon, w listopadzie 1808 roku osobiście poprowadził kampanię wojskową, mającą ustanowić francuską kontrolę nad Hiszpanią.

Nadciąga armia Napoleona

W dniu 29 listopada, 40-tysięczna armia pod dowództwem cesarza Francuzów, zatrzymała się w miasteczku Boceguillas. Napoleon, miał wówczas okazję zapoznać się tam z raportami swojego prężnie działającego zwiadu terytorialnego. Dnia 30 listopada, trzy francuskie pułki piechoty, dotarły do wejścia do przełęczy. Na rekonesans wyjechały francuskie konnice. Postępujący naprzód szaserzy, zostali zasypani gradem kul, co zmusiło ich do cofnięcia się. Francuzi, nie umieli radzić sobie z zaistniałą sytuacją.

Rozkaz dla Polaków

Napoleon zdenerwowany odwrotem francuskiej piechoty, rozkazał generałowi Montbrunowi, aby na hiszpańskie baterie uderzył polski szwadron służbowy, dowodzony przez Jana Kozietulskiego. Polacy pozbawieni własnej ojczyzny, upatrywali swojego zwycięstwa w Napoleonie i jego armii. Kozietulski zatem, nie mógł odmówić wykonania takowego rozkazu.

Naprzód...

Na komendę pułkownika Jana Kozietulskiego.... „Naprzód! Niech żyje cesarz!..." polscy szwoleżerowie z obnażonymi szablami uniesionymi w górę, ruszyli galopem by po chwili wpaść, na pierwszą baterię Hiszpanów. Kiedy byli tuż przed nią, padła pierwsza salwa z ich dział, która nie załamała polskiego ataku. Polscy jeźdźcy, nie zatrzymali się nawet na chwilę, przelatując nad hiszpańskimi armatami i tnąc tamtejszych kanonierów w przelocie. Jan Kozietulski, pod którym padł koń, został na miejscu, lekko kontuzjowany. Dzięki ogromnemu tempu polskiej szarży, hiszpańscy artylerzyści z drugiej baterii nie zdążyli zadać Polakom, większych strat. Polscy szwoleżerowie wpadli na odcinek drogi, na którym zdołali oni zdobyć i rozbić czwartą baterię Hiszpanów. Polska szarża pod wąwozem Somosierra, trwała tylko osiem minut, ale przeszła ona do historii, jako niezwykle bohaterska i ważna. Gdy Polacy dobiegali do z góry wytyczonego przez Napoleona celu, do oddziału szturmowego dołączyli francuscy strzelcy konni. Po kilku następnych minutach, na polu bitwy pojawił się szwadron pułkownika Łubieńskiego, który został wsparty oddziałem Wincentego Krasińskiego. Polskie oddziały szturmowe, rozpoczęły pościg za wojskiem San Juana, który wkrótce został przez Polaków rozbity. Po tej polskiej wiktorii, zaczął padać śnieg, przykrywający poległych polskich bohaterów, których nazwisk dziś się już nie pamięta.

Polacy nie tylko dali upust swojemu bohaterstwu, ale i ogromnemu pragnieniu przy przywrócić za wszelką cenę wolność drogiej ojczyźnie.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

 



Wersja do druku

Lubomir - 09.12.16 10:46
Panie adamajtis, stosowanie metody: 'moje musi być na górze', nie zawsze podaje prawdę. W latach 1807-1915 istniało Duche de Varsovie, formalnie wolne państwo, w rzeczywistości było to terytorium zależne od Cesarstwa Francuskiego, zależne od Napoleona Bonaparte. Powierzchnia Księstwa wynosiła 157 184 km 2. Księstwo powstało w wyniku kompromisu pomiędzy Napoleonem a carem Rosji Aleksandrem. Królestwo Polskie {kongresowe} powstało po rozpadzie Księstwa, to lata 1815-1832. Królestwo potocznie nazywano kongresowym, ponieważ utworzono je decyzją kongresu wiedeńskiego. Było to państewko połączone unią personalną z Rosją.

adamajtis - 08.12.16 21:19
Pan Lubomir znowu insynuuje. Napoleon nigdy nie darzył Polski i Polaków szczególnymi i wielkimi względami. Obiecywał i na tym skończyło się, utworzenie kadłubowego Królestwa Polskiego, bardzo ograniczonego terytorialnie, daleko odbiegającego od granic Rzeczypospolitej obojga narodów.
Napoleon okazał się ponadto seksualnym maniakiem bo wydało się, że zgwałcił zamężną szlachciankę Walewską już na pierwszym osobistym spotkaniu z nią. Orgie seksualne Napoleona miały miejsce wcześniej jak i później. Nawet nie flirtował. Porzucił ciężarną Walewską z jego potomkiem.

Nie widzę zbyt dużych zasług Napoleona dla Polski i Polaków.
Ten mały korsykańczyk wykorzystywał natomiast Polskę i Polaków a szczególnie polskie wojsko i oficerów wojskowych do swoich podbojów w europie i świecie (vide szarża pod Samosierrą - kampania hiszpańska, kampania włoska, kampania egipska, kampania rosyjska, opanowanie wyspy Dominiki). Gołocił tym samym kasę Królestwa Polskiego. Elity polskie tych czasów miały nadzieję, ale na nadziejach skończyło się.

Sny Polaków o przyjaźni, pomocy i miłości do Francji nigdy nie zostały odwzajemnione przez Napoleona i francuzów.
No, żeby nie fałszować możemy odnotować pomoc wojskową Francji w wojnie przeciwko bolszewikom w 1920 r. W 1939 r. ta "piękna córa europy" nie pospieszyła Polsce na pomoc mimo zawartych traktatów.

Co z tych faktów historycznych wynika? Umiesz liczyć, licz na siebie. Zadbaj sam o swoje bezpieczeństwo.

Lubomir - 08.12.16 10:41
Napoleon Bonaparte to niemal nasz, polski bohater narodowy. Głównie za to, że na Niemnie pod Tylżą - nakreślił mapę Wolnej Polski, mapę Księstwa Warszawskiego i usiłował wywiązać się z obietnicy przekazania wolnej państwowości Polakom. Jednak Hiszpanie na słowa: 'Napoleon' , Samosierra' i 'Kozietulski' - bledną i wolą nic nie mówić. Napoleon jest ciągle wrogiem numer1 Hiszpanów. Podobnie rzecz ma się na Sycylii i w Rosji. Historyczni bohaterowie nie dla wszystkich są pozytywnymi bohaterami. Historia - ożywiona, potrafi dzielić także współczesnych.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia roku
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy


20 Kwietnia 1706 roku
Zmarł Hieronim Lubomirski, hetman wielki koronny, woj. krakowski, podskarbi wielki koronny, marsz. nadworny koronny (ur. 1647)


Zobacz więcej