Czwartek 18 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.12.16 - 22:35     Czytano: [1616]

25 lat Radia Maryja





Od początku swojego istnienia Radio Maryja gromadziło Polaków wokół wartości ewangelicznych i patriotycznych. Mimo licznych przeciwności, nie pozwoliło, by w Polsce zgasło światło nadziei – podkreślają przedstawiciele świata polityki, którzy licznie uczestniczyli w uroczystościach 25 rocznicy powstania katolickiej rozgłośni.

Na uroczystościach 25 rocznicy powstania Radia Maryja licznie zgromadzili się członkowie władz centralnych, a także parlamentarzyści i samorządowcy.

Premier Beatę Szydło reprezentowała szefowa jej kancelarii – minister Beata Kempa, tłumaczy, że tym, co cechuje Radio Maryja jest modlitwa, paca, a także determinacja i konsekwencja.
– Myślę, że właśnie ta konsekwencja, niezależnie od tego, co mówią, niezależnie od tego, jak próbują szkalować, niezależnie od tego, jak przeszkadzają, a jednak kolejne dzieła powstają, dzięki wielkiej determinacji ojca założyciela, ojców redemptorystów, ale przede wszystkim ludzi, którzy wspierają to dzieło na co dzień – mówi Beata Kempa.

Prezydent Michał Zaleski podkreśla, że przez 25 lat Radio Maryja stało się wizytówką miasta Torunia.
– Toruń jest zauważany przez pryzmat obecności w naszym mieście Radia Maryja i dzieł, które to radio wygenerowało, utworzyło w Toruniu. Toruń jest także miejscem, gdzie przybywa tysiące pielgrzymów, którzy chcą by być ze swoim radiem – twierdzi Michał Zaleski.

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl uważa, że toruńska rozgłośnia przez lata budowała tożsamość narodową Polaków. Szczególną uwagę zwrócił na wybudowaną z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka Kaplicę Pamięci.
– Piękna sprawa, ważna i przypominająca o naszych dziejach najważniejszych, heroizmie Polaków, naszym bohaterstwie i też poświęceniu – tłumaczy Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Zdaniem senatora Jana Marii Jackowskiego, Radio Maryja formuje społeczeństwo oraz przybliża społeczną naukę Kościoła.
– Radio jest jak najbardziej radiem integrującym wspólnotę i również jest to radio, które ma pewien charakter obywatelski, bo dzięki Radiu Maryja zwiększył się udział Polaków w korzystaniu z ich praw, to znaczy udział w wyborach, znajomość procedur, zaangażowanie w życie społeczne – mówi senator Jan Maria Jackowski.

Wiceminister Skarbu Państwa Maciej Małecki przypomina, że Radio Maryja dociera do wielu ludzi samotnych, starszych i schorowanych, których cały świat często ogranicza się jedynie do czterech ścian.
– W te cztery ściany wchodził ten promyk światła, właśnie ten głos płynący z Torunia, głos Radia Maryja. Ja jestem bardzo wdzięczny – ze wzruszeniem to mówię – bardzo wdzięczny mojej mamie, która jest dzisiaj tutaj za to, że 25 lat temu w moim domu włączyła Radio Maryja. To radio gra 25 lat w moim domu – podkreśla wiceminister Skarbu Państwa Maciej Małecki.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk zwraca uwagę również na duże znaczenie Radia Maryja dla zwykłych ludzi.
– Z jednej strony umacnia wiarę, pozwala ją przeżywać, często jest niezwykle ważne dla ludzi chorych, ale także budujące postawy społeczne, edukujące pod każdym względem, więc jest to rola nie do przecenienia – mówi Zbigniew Kuźmiuk.

Poseł Elżbieta Kruk z Rady Mediów Narodowych zaznacza, że 25 lat istnienia katolickiej rozgłośni wymagało wytrwałej służby w prawdzie.
– Media w Polsce, mainstream – znaczna część tych mediów – nie realizuje tak naprawdę swoich podstawowych zadań, bo to nie jest tylko tak, że media publiczne mają tylko obowiązek realizowania misji, wszystkie media mają swoje obowiązki w zakresie informacyjnym i komunikacyjnym społeczeństwa. To, jak realizuje to Radio Maryja, można powiedzieć, że jest to wzorcowe – twierdzi poseł Elżbieta Kruk.

Poseł Robert Winnicki z Ruchu Narodowego zauważa, że bez toruńskiej rozgłośni miliony Polaków nigdy nie wysłuchałyby rzetelnej i obiektywnej relacji z Marszu Niepodległości.
– Marsz Niepodległości – to jest to wydarzenie, które w ostatnich latach jest świadectwem tego, że bez Radia Maryja, Telewizji Trwam, miliony Polaków po prostu nie ujrzałyby prawdy o tym wydarzeniu. Za to m.in. młode pokolenie Polaków, młode pokolenie narodowców jest bardzo wdzięczne mediom tzw. toruńskim. – wskazuje poseł Robert Winnicki.

25 lat istnienia Radia Maryja to służba Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Od początku swojego istnienia toruńska rozgłośnia gromadziła Polaków wokół wartości patriotycznych i ewangelicznych.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 roku w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jak jednogłośnie podkreślają obecni na uroczystościach przedstawiciele świata polityki, przez 25 lat stanowiło ostoję wolności, a także kształtowało tożsamość narodową Polaków.

Radio Maryja

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Kwietnia 1927 roku
Urodził się Tadeusz Mazowiecki, polski polityk, dziennikarz. Na mocy porozumień okrągłostołowych, pierwszy premier III RP (zm. 2013 r.)


18 Kwietnia 1947 roku
Urodziła się Stanisława Celińska, aktorka filmowa i teatralna.


Zobacz więcej