Piątek 18 Września 2020r. - 262 dz. roku,  Imieniny: Irminy, Stanisława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.11.16 - 22:00     Czytano: [731]

Rozum i uroda


Szanowni Państwo!

Nie od dziś wiadomo, że na brak własnego rozumu nikt nie narzeka (chociaż są mądre wyjątki). Dokładnie odwrotnie sprawa ma się z urodą. Nawet Miss Świata i Okolic dostrzega niedoskonałości własnej urody.

Inaczej cechy te widzą obserwatorzy zewnętrzni. Brak rozumu skłonni są przypisywać każdemu, kto ośmieli się mieć inne zdanie, od powszechnie obowiązującego. Podobnie odnośnie do urody, to już nie sprawa gustu, jak mawiało się onegdaj, a sprawa mody, czyli też wzorca-paradygmatu powszechnie obowiązującego. Dawniej przynajmniej moda się zmieniała, przeplatając estetykę z jej brakiem. Obecnie pozostała od wielu lat przy jej braku. Podarte dżinsy nie wychodzą z mody od trzydziestu lat. Tu należy odnotować jeszcze jeden fenomen. Do końca XX wieku kobiety starały się eksponować, to co miały ładnego i ukrywać mankamenty urody. Tu też nastąpił zasadniczy zwrot.

A może to dobrze, że piękność przestała być w cenie? Przynajmniej teraz mężczyźni nie mają dylematu przy wyborze partnerki. Ich ojcowie i dziadkowie błędnie zakładali, że ślicznotka musi być głupia, a brzydula mądra. A przecież uroda i rozum w żaden sposób się nie wykluczają, czego dowodem są na przykład Magdalena Ogórek i Małgorzata Wasserman i jakby jeszcze tego było mało, obydwie są tak wyśmiewanymi blondynkami.

Małgorzata Todd
www.mtodd.pl
Lub http://sklep.mtodd.pl

KOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. Wdzięczność 47/2016 (283)

Szanowna Pani Małgorzato

Dziękuję za ten tekst („Wdzięczność”), bo porusza Pani w nim ważny problem tj. kwestię różnic w kodeksie etycznym wyznawców różnych religii, z których konsekwencji praktycznych nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Co dla nas Chrześcijan jest rzeczą oczywistą nie musi i najczęściej nie jest oczywistą dla wyznawcy Judaizmu, czy wyznawców Mahometa. Dokładniejsze przestudiowanie owych religii jest rzeczą nader pożądaną i praktyczną. Daje ono możliwość zrozumienia motywów postępowania wyznawców tych religii. Porusza Pani w swoim tekście tylko jedną kwestię tj. kwestię uczucia wdzięczności i już na tym jednym „odcinku” zasad moralnych nasze trzy religie wyrosłe z pnia Starego Testamentu mocno się „rozjeżdżają”. A co z fundamentem Chrześcijaństwa – zasadami „nie czyń bliźniemu tego co tobie niemiłe”, „wybaczaniem bliźniemu” i z innymi, których przestrzeganie czyni wyznawcę tej religii bardziej empatycznym, mniej egoistycznym i w związku z tym skłonnym do poświęceń na rzecz innego człowieka. To zupełnie odmienna koncepcja człowieka w stosunku do tego co oferują dwie wymienione religie. Ujmując to biologicznie (to moja skaza zawodowa), nasza religia chrześcijańska (pomijając w tych rozważaniach jej odłamy, bo to jest kwestia drugorzędna) stoi ewolucyjnie wyżej w stosunku do judaizmu i islamu, bowiem w zupełności pozbawiona jest religijnego szowinizmu. Pozostałe dwie wymienione religie zasadzają się na dość prymitywnym pojmowaniu Boga – „ON jest nasz, mam służy i wszelkie nasze działania są usprawiedliwione, bo czynione są w Jego imię i dla naszego dobra”. Ta fundamentalna różnica między Judaizmem, Islamem i Chrześcijaństwem przekłada się na różnicę w mentalności wyznawców tych religii i jest zarzewiem wielu konfliktów zarówno na skali mikro jaki i makro. Mam nieodparte wrażenie, że Chrześcijaństwo jest niestety w zderzeniu z pozostałymi wymienionymi religiami „na przegranej pozycji”. Wyciąganie ręki do pojednania, czyli ogólnoreligijny „ekumenizm” (czyli działanie zgodnie z fundamentem naszej religii) jest odbierane jako słabość naszej religii i wykorzystywane do własnych celów. Ponadto Chrześcijaństwo jest „poszatkowane” na wiele odłamów i poddawane notorycznej laicyzacji, co w konsekwencji czyni je słabym. W tym rankingu trzech religii, w moim mniemaniu, największe szanse na „sukces” w najbliższym czasie ma Judaizm (oczywiście wyłącznie dla jego wyznawców). Scalony, metodyczny i egoistyczny wygrywa z siermiężnym „wymachującym maczugą” Islamem oraz z miłosiernym i pełnym „internacjonalizmu” rozbitym Chrześcijaństwem.

Serdecznie Panią pozdrawiam – Ewa Działa-Szczepańczyk

.....................................................................................................
.....................................................................................................Małgorzata Todd zaprasza na łamy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie Państwo przeczytać i obejrzeć całość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, Gościnne występy, Kącik Muzyczny, Zaułek Sztuki, Ogłoszenia ITD…

26 listopada 2016 r. | Nr 48/2016 (284)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Września 1993 roku
Ostatni transport żołnierzy z byłego ZSRR opuścił Polskę.


18 Września 1944 roku
49. d. Powst. Warszaw.: Ewakuowano na Pragę chorych i ciężko rannych. Z B17 zrzucono 1284 zasobników z bronią i amunicją. Dotarło 188 sztuk


Zobacz więcej