Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.11.16 - 12:23     Czytano: [733]

Patriotyczne spotkania


Wspomnienia dnia, w którym Wybuchła Polska

Po oficjalnych obchodach święta narodowego wszystkich Polaków, współcześni patrioci z regionu świętokrzyskiego zbierają się na spotkania muzyczno - historyczne, poświęcone odzyskaniu naszej niepodległości. Ich istota polega na wspominaniu polskich bohaterów, dzięki którym czujemy się dziś wolnym narodem. W tym roku, spotkanie takie miało miejsce w Kielcach, w domu Elżbiety Skalskiej. Po wspólnym uczczeniu naszych bohaterów, wszyscy odwiedziliśmy kieleckie miejsca pamięci narodowej, by tam złożyć symboliczny wieniec kwiatów.

Święty obowiązek Polaka


Organizowanie takich spotkań patriotycznych, jest moim świętym obowiązkiem – mówi pani Elżbieta. Zapraszam na nie głównie młodzież, aby zarazić ich bakcylem, któremu na imię Polska. Wśród zaproszonych przeze mnie gości, są też i moje koleżanki, które dzielą się z młodzieżą swoimi wiadomościami na temat osoby Józefa Piłsudskiego oraz tego, co wydarzyło się w dniu 11 listopada 98 lat temu. Prawdziwi patrioci polscy, doskonale wiedzą jak wielkie zasługi w odzyskanie niepodległości przez nasz kraj, położył na początku XX wieku Józef Piłsudski. Dziś, kiedy mamy już wolną Polskę, na cześć wielkiego marszałka bierzemy udział w takich spotkaniach, by raz jeszcze przypomnieć wszystkim tę wyjątkową postać - relacjonuje działaczka Armii Krajowej pani Elżbieta.

My, pokolenie młodych patriotów

-Zawsze chętnie przychodzę na wszelkie patriotyczne spotkania, by młodym ludziom opowiadać o walorach, jakie niesie ze sobą wolna ojczyzna oraz uczyć ich o tym, co dla naszej niepodległości uczyniło pokolenie strzelców. Opowiadam młodzieży zgromadzonej na wspomnianych już spotkaniach o tym, jak we Lwowie utworzono z inicjatywy Piłsudskiego Związek Strzelecki, zaś w Krakowie, Towarzystwo Strzelec. Młodzież, która w tych organizacjach otrzymała wychowanie w duchu patriotycznym i bojowym, stała się głównym filarem polskich sił zbrojnych rozpętanej wojny. Na początku I wojny światowej, w podkrakowskiej miejscowości Oleandry, Józef Piłsudski właśnie ze swoich strzelców sformował polski oddział I Kompani Kadrowej – relacjonuje Andrzej. – Bardzo chętnie biorę udział w takich spotkaniach, gdyż jest na nich coś, czego nie ma na żadnej lekcji historii. A mianowicie jest to bezpośredni kontakt z tymi paniami, które miały w swoich rodzinach kogoś, kto walczył u boku marszałka – dopowiada Agnieszka.

Oprawa muzyczna

Jestem bardzo często proszona, abym takie właśnie spotkania oprawiła muzycznie, toteż spod moich palców, wypływają takie utwory jak „Legiony”, czy też „Czerwone maki”, które dodają nam chęci do snucia tych jakże ciekawych opowieści – mówi Jagoda.

Na takich właśnie spotkaniach patriotycznych, gromadzą się osoby w różnym przedziale wiekowym. Są zarówno młodzi uczniowie, jak również kombatanci czy też nauczyciele historii, którzy swoimi opowieściami umilają wszystkim nasz wieczór. Są także wśród gości, osoby uzdolnione artystycznie, których prace podkreślają wartość tego wieczoru. Malują one obrazy przedstawiające osobę Józefa Piłsudskiego, czy też jego Pierwszej Kadrowej.

EWA MICHAŁOWSKA – WALKIEWICZ

     



Wersja do druku

Lubomir - 18.11.16 14:52
Wolna Polska ale bez ziemi ojczystej Marszałka. Wolna Polska, ale bez takich pereł Rzeczypospolitej Polskiej, jak Żmudź i Litwa Wileńska.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Kwietnia 1952 roku
W Polsce wprowadzono obowiązkowe kontyngenty na mleko.


24 Kwietnia 1945 roku
Oddział ppor. Mariana Berciaka ps. "Orlik" rozbił siedzibę POBP w Puławach. Uwolniono 107 więźniów


Zobacz więcej