Poniedziałek 16 Września 2019r. - 259 dz. roku,  Imieniny: Kamili, Korneliusza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.11.16 - 15:59     Czytano: [1100]

Dział: Głos Polonii

11 Listopada

- dniem niepodległości i pamięciDzień dzisiejszy jest ważnym dla wszystkich krajów, które uczestniczyły w I wojnie światowej. Szczególnie dla Polski, która odrodziła się po 123 latach niewoli spod jarzma trzech zaborców: Prus, Austrii i Rosji. 11 listopada zakończyła się I wojna światowa, a w której zginęło wielu żołnierzy i istnień ludzkich. W dniu 11 listopada 1918 nastąpiło przekazanie przez Radę Regencyjną władzy nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Tego dnia, po pertraktacjach Brygadiera z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. W nocy rozbrojono również niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie.

Niezwykle ważną rolę w walce o niepodległość kraju i utrzymaniu patriotycznego ducha wśród Polaków zarówno przed odzyskaniem niepodległości jak i po tym wydarzeniu odegrała poezja. Jednym z najprostszych a zarazem najbardziej popularnych wierszy, który propaguje wartości, którymi powinien kierować się każdy Polak jest wiersz Czesława Janczarskiego Barwy Ojczyste:

Barwy Ojczyste

Powiewa flaga,
Gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
Biel i czerwień.

Czerwień to miłość,
Biel – serce czyste.
Piękne są nasze
Barwy ojczyste.

Czesław Janczarski
A tutaj mój wiersz o maku:Mak

Mak nadzwyczajną jest rośliną,
symbol odwagi i honoru.
To o nim pieśń - żołnierzom cześć,
tym, co przeleli krew na polu.

Ludzie niepomni onych czasów,
bohaterskiego chłopców czynu.
Zmienia się świat, zakwita mak,
wyrosły z krwi z Monte Casino.

Lecz najpiękniejsze polskie maki,
czerwienią błyszczą na polanie.
Dziś zerwę kwiat - z dziecinnych lat
niech zasuszony pozostanie.

A kiedy przyjdzie taka pora,
że już do Polski pójść nie zdołam,
zachowam pąk z popowskich* łąk,
w wersach zostanie miłość moja.

(*Popowo Parcele - wieś położona nad Bugiem około 40 km od Warszawy)W Australii dzień dzisiejszy jest dniem pamięci i obchodzony jest bardzo uroczyście. W moim mieście ludzie obchodzą to święto w różnych miejscach, ale najwięcej gromadzi się w Kings Park pod pomnikiem poległych żołnierzy. Symbolem rozlania krwi ludzkiej jest kwiat maku (poppy day). A tradycja pochodzi od wiersza kanadyjskiego poety i żołnierza John McCrae (1872-1918), który czytał swój wiersz na grobie zmarłego żołnierza - przyjaciela:
http://farm6.staticflickr.com/5224/5695708780_68cb5e73e8_z.jpg


Danuta Duszyńska - "australijka"

Wersja do druku

Jan - 01.12.16 11:43
https://prawy.pl/4107-ksiazka-ktora-zatrzesla-ministerstwem-spraw-zagranicznych/

" Baliński, były ambasador Polski w Jordanii i Syrii, antykomunista sympatyzujący z prawicą, zdecydował się na ujawnienie szczegółów o tym jak zapadają najważniejsze decyzje dotyczące naszej polityki zagranicznej i kto reprezentuje nasz kraj na zewnątrz.
O szkodach wyrządzonych Polsce przez „zaciąg” syna łódzkiego rabina Bronisława Geremka, pisało w ostatnich dwóch dekadach już wielu. Wiedział o nich, choć w stopniu niezadawalającym, każdy, kto ma szeroko otwarte oczy i jest odporny na głupawkę serwowaną przez media wiodącego nurtu od TVN po Wyborczą."

Od szkoły podstawowej każdy Polak jest faszerowany propagandą i nagradzany za jej cytowanie. Powoduje to nieodwracalne skutki w psychice. Kilka osób w Polsce i za granicą uświadamia Polaków i chroni przed wpływem "prawicowej" i lewicowej propagandy.

http://konserwatyzm.pl/artykul/23529/wielomski-czy-stany-zjednoczone-zostana-wyspa-prof-song-hongbing-w-sejmie-rp-29-xi-2016/

"Prawdopodobnie dlatego Donald Trump gotowy jest zaprzyjaźnić się z Władimirem Putinem, przestać wspierać terrorystów islamskich w Syrii i oddać ten kraj ponownie we władanie Assada, czyli sojusznika Moskwy. Być może nawet gotowy jest poświęcić najnowszą zdobycz CIA, czyli Ukrainę. Może nawet będzie naciskać, aby odwołać Macierewicza i Waszczykowskiego."

Prof. Song Hongbing pisze o Ukrainie jako najnowszej zdobyczy CIA my jesteśmy wcześniejszą zdobyczą. Zainstalowany nam system tzw. demokracji jest genialny dla państw okupujących, stwarza pozory wolności i suwerenności narodu a w rzeczywistości naród jest ujarzmiony przez agenturę w strukturach władzy i obcą propagandę.

adamajtis - 01.12.16 9:56
Są jeszcze siły w Polsce i także tzw. POP czyli Pełniący Obowiązki Polaków
, którym nie bardzo zależy na dobrym imieniem Polski i narodu.
Stanisław Srokowski podzielił się z czytelnikami swoimi spostrzeżeniami na ten temat na Konferencji Polonijnej zorganizowanej w Warszawie.

Kto rozbija Polonię?

Stowarzyszenie Solidarni 2010 we współpracy z patriotycznymi organizacjami społecznymi z USA i Kanady zorganizowało niedawno w Warszawie cenną Konferencję Polonijną, na którą zaprosił mnie jeden z inicjatorów tego wydarzenia, dziennikarz z Nowego Jorku, Witold Rosowski.

Przez dwa dni przysłuchiwałem się bardzo ciekawym i twórczym obradom gości z Ameryki, Australii i Europy. Występowali m.in. Adam Bąk, prof. Marek Chodakiewicz, Agata Mikołajczyk, Witold Rosowski z USA, Stanisław Frej z Kanady, Adam Gajkowski z Australii... To pierwsza tak rzeczowa i konkretna konferencja, w trakcie której mówcy podnosili najbardziej bolące problemy Polonii i Polaków za granicą. Reprezentujemy - mówił Bąk - wielką wartość polityczną. W USA znajduje się 10 mln obywateli z polskimi korzeniami. To niesamowity potencjał... Musimy mieć jednak autentyczne i wiarygodne polonijne przywództwo. A Kongres Polonii Amerykańskiej nie jest wiarygodny. Polonia to też siła finansowa. Pieniądze przychodzące do Polski kanałami prywatnymi to 900 mln dolarów... Razem ze świata zachodniego ok. 4 mld dolarów. Potęgę Polonii doceniali komuniści - dodał, bo robili wszystko, by ją rozwalić, skłócić i podzielić, ponieważ Polonia przechowywała wszystkie niezbędne wartości do odbudowy państwa. Polonia patriotyczna, zdrowa, bogata pracuje na rzecz Polski społecznie. MSZ to państwo w państwie - mówił Bąk. Nie ma żadnej zmiany. Mamy ambasadora w Watykanie, który wyznał, że jest ateistą. A konsul, który powiedział, że na Wołyniu była rzeź, został ze Lwowa wyrzucony... Ambasador Polski w USA, Ryszard Schnep, ogłosił, że Polacy to antysemici, a MSZ nie wyciągnęło żadnych konsekwencji. Jak z takimi ludźmi można współpracować? - pytał. Mamy antypolską dyplomację - stwierdził....

cd. na :
http://warszawskagazeta.pl/felietony/jadlospis/item/4362-kto-rozbija-polonie

A co na to Frank Spula?

Panasiuk - 14.11.16 2:21
Niepodległość to najwspanialsza wieść, wieść o zwycięstwie. Szkoda tylko, że owa niepodległość nie przetrwała długo. O wolność trzeba ciągle walczyć, bo sprzedawczyków nigdy nie brakowało i nie brakuje. Polską przez lata rządzili obcy. Nasze położenie i charakter niektórych ludzi nie pozwalała na suwerenność. Dzisiaj nie do końca jesteśmy wolni choć tak niektórym się wydaje. Ledwo nas jedni opuścili, na ich miejsce wpuszczamy drugich. jeśli stacjonuję w kraju obce wojska, kraj nie może być suwerenem.
Gratuluje wiersza p. Danuto. Coś rzadko pani gości na łamach Kworum, a i komentatorzy gdzieś znikli .

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

16 Września 1927 roku
Urodził się Peter Falk, aktor amerykański - słynny "porucznik Colombo".


16 Września 1944 roku
Zginęła w powstaniu warszawskim sanitariuszka, Lidia Daniszewska, (ur. 1923)


Zobacz więcej