Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.11.16 - 11:04     Czytano: [800]

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918

Przed 98 laty, dnia 11 listopada 1918 roku Polacy powstali z jarzma niewoli narodowej, Nasza nadwiślańska Ojczyzna, opluta i zniewolona tyranią trzech sąsiadujących z nią orłów, tego właśnie dnia poczuła, że płynie w niej wolna krew. W tym dniu, dla upamiętnienia wspomnianego i przede wszystkim ważnego w dziejach naszej Ojczyzny wydarzenia, wiele organizacji kombatanckich i patriotycznych udaje się pod pomniki pamięci narodowej, by tam złożyć symboliczną wiązankę kwiatów. W tym roku, zaproszeni zostaliśmy do Iłży, by posłuchać wielu wierszy specjalnie napisanych przez literatów ziemi iłżeckiej na tę właśnie okazję.

Wspólna narodowa radość


Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, było procesem sukcesywnym. Dzień 11 listopada 1918 roku, zapisał się w historii naszego kraju, nie tylko jako okres gdy Wybuchła Polska, ale definitywnie zakończyła się I wojna światowa. Totalna kapitulacja Niemiec, a także zawarciem rozejmu w Compiegne, przyczyniły się do naszej sprawy niepodległościowej. Ówczesne narody europejskie, nawet nie pozwoliły Niemcom na nazwanie ich kraju jak dotychczas, a jedynie mieli oni stanowić Republikę Weimarską. Dnia 10 listopada 1918 roku, do Warszawy powrócił po internowaniu w twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski, któremu w Warszawie Rada Regencyjna, przekazała władzę nad polskim niepodległym już krajem. Cały świat zobaczył, że znów Wybuchła Polska.
Polsko i Matko, kraju ty kochany
znów jesteś dla nas Ojczyzną
z niewoli kajdan na zawsze wyrwany
będziesz nas karmić swoją ziemią żyzną ….

Patriotyczne spotkania

Aby uczcić ten symboliczny czas, wiele grup i stowarzyszeń patriotycznych, śpiewało pieśni patriotyczne i recytowało okolicznościowe wiersze pod pomnikami naszych bohaterów. Z przyjemnością posłuchaliśmy wielu z nich.
...Dlaczego nie wolno nam było
oddychać wolnością przez lata
a teraz to się już skończyło
i wolność jutrzenki w nas wzlata

pamiętaj o młody rodaku
kto to był marszałek Piłsudski
on zgromił wrogów Ojczyzny
zdarł z nas ten ciężar nieludzki....


Ewa Michałowska - Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1937 roku
Zmarł Michał Drzymała, wielkopolski chłop, symbol walki z zaborcą pruskim (ur. 1857)


25 Kwietnia 1926 roku
Urodził się Tadeusz Janczar, aktor teatralny i filmowy (zm. 1997)


Zobacz więcej