Czwartek 18 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.04.07 - 18:00     Czytano: [1939]

Dział: Nasze zdrowie

Zbyt bogaci w cholesterol

Większość Polaków ma za wysokie stężenie cholesterolu we krwi. To drugi po nadciśnieniu czynnik ryzyka kardiologicznego, odpowiedzialnego za 48 proc. wszystkich zgonów w Polsce.

Co nam grozi?
Ryzyko zawału serca w ciągu najbliższych 10 lat grozi ponad 700 tys. Polaków między 30. a 70. rokiem życia. Jedynie co trzeci chory z za wysokim poziomem cholesterolu we krwi poddaje się leczeniu – wynika z ogólnopolskiego wieloośrodkowego badania stanu zdrowia ludności (WOBASZ), przeprowadzonego w 2006 r.

Dopuszczalne normy
Prawidłowy poziom całkowitego cholesterolu, przyjęty przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, nie powinien przekraczać 200 mg/dl, przy czym frakcja HDL nie powinna być mniejsza niż 45 mg/dl, a LDL nie może przekraczać 130 mg/dl. Dla osób z dodatkowymi czynnikami ryzyka (nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, otyłość, cukrzyca, dodatni wywiad rodzinny) normy te są jeszcze ostrzejsze i dla frakcji LDL wynoszą 100-130 mg/dl. Poziom wyższy niż 200 mg/dl uznany jest za niebezpieczny dla zdrowia i obarczony zwiększonym ryzykiem zawałów serca.

Jak leczyć
Już od wielu lat ludzkość zna skuteczne metody farmakologicznej walki z hipercholesterolemią. Najpowszechniej stosowanymi są leki z grupy statyn, które obniżają zarówno poziom całkowitego cholesterolu, jak i jego niekorzystnej frakcji LDL. Ich działanie polega na hamowaniu syntezy cholesterolu w wątrobie oraz zwiększeniu wychwytu formy LDL z krwioobiegu.

Niestety, jak twierdzą specjaliści, w Polsce statyny zażywa ciągle zbyt mało osób. Tym, co je przyjmują, podawane są one często w zbyt niskich, przez co nieskutecznych, dawkach.

Dane epidemiologiczne pokazują, że zaledwie 41 proc. Polaków, przyjmowanych na oddziały kardiologiczne, otrzymywało wcześniej odpowiednie środki zbijające poziom cholesterolu.

Tymczasem najskuteczniejszą metodą zapobiegania zawałom serca jest właśnie leczenie zaburzeń lipidowych poprzez redukcję cholesterolu całkowitego. W połączeniu z terapią nadciśnienia tętniczego i eliminacją palenia papierosów pozwoliłoby na obniżenie liczby przypadków tego groźnego zaburzenia nawet o ok. 300 tys.

Potrzebna świadomość zagrożenia
Kardiolodzy podkreślają jednak, że farmakoterapia jest tylko jednym z działań, zmierzających do skutecznej walki z hipercholesterolemią w Polsce. Chore osoby, poza zażywaniem odpowiednich leków, powinny bowiem zmienić swoją dietę i styl życia.

Niezmiernie ważne są tu działania prewencyjne i edukowanie społeczeństwa. Z analiz wynika bowiem, że co 11 Polak nie potrafi wymienić żadnego sposobu zapobiegania chorobom układu krążenia. Należy więc uświadamiać ludziom, jak ważne są badania kontrolne, znajomość zasad zdrowego odżywiania, regularny wysiłek fizyczny i higieniczny tryb życia.

(TVP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Kwietnia 1892 roku
Urodził się Bolesław Bierut, działacz komunistyczny, realizował politykę terroru, uzależniania od ZSRR (zm. 1956)


18 Kwietnia 1947 roku
Urodził się Jerzy Stuhr polski aktor teatralny i filmowy


Zobacz więcej