Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.09.16 - 23:40     Czytano: [1384]

Dział: WPiS

„Mądrzy tu piszą i mądrzy czytają” – Nowy WPiS


Ukazał się wrześniowy numer naszego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”, któremu przyświeca hasło: „Mądrzy tu piszą i mądrzy czytają”. Na 92 stronach przedstawiamy artykuły i eseje podejmujące nie tylko najbardziej gorące czy aktualne tematy, ale też wracamy do jakże cennych doświadczeń z historii. We wrześniu snujemy m.in. refleksję na temat walki o niepodległość w czasach komunizmu w związku z 40. rocznicą powstania Komitetu Obrony Robotników w tym ówczesnej działalności opozycyjnej obecnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, obchodzimy z dumą tysiąclecie urodzin Kazimierza Odnowiciela, zastanawiamy się nad stanem polskiej telewizji publicznej i celowością płacenia abonamentu, rozmawiamy na temat pracy placówek handlowych w niedzielę, wspominamy zmarłego w sierpniu kard. Franciszka Macharskiego.

Warto regularnie czytać „Wpis”, bo kto czyta nasz miesięcznik, rozumie więcej.

W bieżącym numerze:

● Tysiąclecie (1016-2016) Kazimierza Odnowiciela – prof. Krzysztof Ożóg przekonuje, że władca ten ocalił istnienie państwa oraz rodzącego się narodu polskiego i jest drogowskazem postępowania i działania dla obecnie rządzących Polską, którzy pragną podnieść ją z upadku i rozsławić.

● Macierewicz w opozycji – Leszek Sosnowski wraca do artykułów pisanych w czasach opozycji antykomunistycznej przez współzałożyciela KOR Antoniego Macierewicza dla podziemnego pisma „Głos” udowadniając, że wiele ówczesnych myśli obecnego szefa MON do dziś nie straciło na aktualności.

● Zawłaszczono najszczytniejsze hasła ludzkości – tekst Antoniego Macierewicza z 1976 r.

● Przedrukowujemy Apel czternastu założycieli KOR z 25 czerwca 1976 r.

● Jubileusz KOR 1976-2016 – opisujemy krótko powody powstania Komitetu.

● Panie Sienkiewiczowe i inne Marie –dr Justyna Chłap-Nowakowa

● In memoriam kard. Franciszka Macharskiego Zasłużył na wdzięczność swego ludu – Leszek Sosnowski wspomina krakowskiego metropolitę, który na Stolicy św. Stanisława zastąpił kard. Wojtyłę. Tekstowi towarzyszą fotografie Adama Bujaka.

● Abonament tv to anachronizm – przekonuje Leszek Sosnowski powołując się na nowoczesne rozwiązania tego problemu w krajach Europy Zachodniej i przedstawia własne propozycje.

● Premier napędzany wodorem – o nowym polskim aucie oraz innych super nowoczesnych rozwiązaniach naukowców z krakowskiej AGH pisze Paweł Stachnik.

● Czy faktycznie pieniądze będą zrzucane z helikoptera? – co do tego autor artykułu Janusz Szewczak jest sceptyczny, ale twierdzi z przekonaniem, że obecnie każdy kto może drukuje tyle pieniędzy, ile się da i wykupuje tego, kto nie drukuje.

● Na pracy w niedzielę nikt jeszcze się nie dorobił – mówi doświadczony przedsiębiorca i kupiec Józef Pyzik w rozmowie z Leszkiem Sosnowskim dzieląc się własnymi przeżyciami i spostrzeżeniami.

● Nie tylko mimozami jesień się zaczyna – o malowniczych oznakach babiego lata i zmianach zachodzących obecnie w przyrodzie z dr. Jerzym Kruszelnickim rozmawia Jolanta Sosnowska.

● Powstanie Krakowskie 1846 r. przygotowało Wiosnę Ludów– przekonuje dr hab. Martyna Deszczyńska w artykule poświęconym tragicznej rabacji galicyjskiej, która wydarzyła się przed 170 laty.

● Buddyści naśladują działalność katolików – z bp. Thomasem Chung An-Zu z Tajwanu rozmawia Paweł Stachnik

● Twoje życie nie jest partyturą, którą możesz zagrać tylko ty – mądra i przejmująca katecheza kard. Angelo Bagnasco, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch, wygłoszona w czasie ŚDM w Krakowie.

● Golgota śląskich zakonnic – Stanisław M. Jankowski opisuje tragiczny los sióstr Elżbietanek gwałconych i mordowanych przez „wyzwolicielską” Armię Czerwoną w 1945 r.

● Można było zginąć za samo polskie nazwisko – pisze Marek Klecel o latach 1937-1938, kiedy zamordowanych zostało w Związku Sowieckim ponad 111 tysięcy Polaków. Autor stawia również pytanie czy można zapomnieć o sowieckich ludobójstwach?

Polak katolik do szpiku kości – Czesław Ryszka kreśli sylwetkę fascynującego duszpasterza, bł . Ignacego Kłopotowskiego w 150. rocznicę urodzin.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości ze światowych mediów, a w nim m.in. o Austriackiej Izbie Gospodarczej, która chcąc się przypodobać muzułmanom w reklamie obraża Kościół oraz szaleńczym pomyśle lidera południowoamerykańskich gejów, by do produkcji kremów używać abortowanych dzieci.

● Jak co miesiąc – krzyżówka z cennymi książkowymi nagrodami.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


28 Marca 1930 roku
Konstantynopol i Angora zmieniły nazwę na Stambuł i Ankara


Zobacz więcej