Niedziela 9 Sierpnia 2020r. - 222 dz. roku,  Imieniny: Klary, Romana, Rozyny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.08.16 - 11:57     Czytano: [1103]

„Smoleńsk” wchodzi na ekrany

„Smoleńsk” Antoniego Krauze nie został zgłoszony przez twórców do konkursu głównego 41 festiwalu filmowego w Gdyni. Rodzący się w bólach, za prywatne pieniądze film nie został dokończony w odpowiednim czasie. Ważny film Antoniego Krauze zostanie jednak zaprezentowany widzom na specjalnym pozakonkursowym pokazie. Będę miał przyjemność poprowadzić po filmie spotkanie z twórcami

Decyzję o specjalnym, pozakonkursowym pokazie „Smoleńska” Antoniego Krauzego w Gdyni podjąłem z pełnym przekonaniem. Nie ma w polskiej historii ostatniego półwiecza wydarzenia równie traumatycznego, jak katastrofa smoleńska, dlatego też uważam, że pierwszy film fabularny podejmujący się jej przedstawienia powinien zostać pokazany w ramach najważniejszego polskiego festiwalu.
pisze w oświadczeniu dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk, który przypomina, że o Smoleńsku w polskim kinie do tej pory mówiło się w sposób metaforyczny.

Filmy takie jak „Prosto z nieba” Piotra Matwiejczyka czy „Onirica. Psie Pole” Lecha Majewskiego stanowiły pierwsze próby muśnięcia tego arcytrudnego tematu. Kolejną próbę podejmuje na naszych oczach ceniony reżyser Antoni Krauze, warto więc o niej w Gdyni porozmawiać.
pisze Oleszczyk i dodaje, iż ma nadzieję, że „Festiwal Filmowy w Gdyni pomoże nam wszystkim w prowadzeniu rzeczowej rozmowy na temat, który wciąż jeszcze stanowi wyzwanie dla Polaków jako demokratycznej wspólnoty obywateli.”

Decyzja organizatorów festiwalu zapewne będzie krytykowana przez niektórych krytyków filmowych i komentatorów. Pojawią się podejrzenia, że za decyzją stoi przedstawiciel „kaczystowskiego reżymu” z ministerstwa kultury. Zapewne dowiemy się o opanowywaniu przez „narodowych bolszewików” z PiS festiwalu filmowego, który teraz zamieni się w propagandową wizytówkę krwiożerczego i robiącego macę z filmowców Kaczora. Przesadzam? Możliwe, choć z drugiej strony nie zapominajmy, że „Smoleńska” jeszcze nikt nie widział, ale już film został uznany w pewnych kręgach za najgorszy film roku i potępiony za „oszołomską” wizję świata.

Znając niezależność i niesterowalność dyrektora artystycznego Michała Oleszczyka, trudno mi sobie wyobrazić by ktokolwiek narzucił mu siłą jakikolwiek film na festiwalu. Jego zeszłotygodniowa polemika z ministrem Glińskim dotycząca braku na festiwalu „Historii Roja” jest tego najlepszym dowodem.

Nie wiem jak ostatecznie będzie wyglądać „Smoleńsk”, w produkcje którego zaangażowali się tak wybitni artyści jak kompozytor Michał Lorenc czy aktorka Ewa Dałkowska. Znając dorobek Antoniego Krauzego nie można a priori skreślać jego ostatniego filmu. Krauze to przecież autor nagradzany na festiwalach w Gdyni, Locarno, San Sebastian twórca takich dzieł jak „Palec Boży”, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Strach” czy „Akwarium”. Jego dorobek nie gwarantuje rzecz jasna dobrego filmu. Przecież nawet najlepsi reżyserzy światowi doświadczali bolesnych artystycznych porażek. Dobrze, że publiczność festiwalu będzie sama mogła film ocenić podczas jednorazowego pokazu specjalnego.

Każdy, kto czyta moje teksty wie, że nie jestem apologetą „prawicowych filmów” bez względu na ich poziom artystyczny, o czym świadczy przecież moja recenzja „Historii Roja”. Niemniej jednak umożliwienie festiwalowej, „wyrobionej” publiczności jednorazowej konfrontacji z filmowcami kontrowersyjnego i tak istotnego dla najnowszej polskiej historii dzieła jak „Smoleńsk” uważam za ożywcze i potrzebne. Liczę też, że Krauze zrobił wzruszające, szczere i dobre kino, do czego przyzwyczaił nas w swojej długiej i owocnej karierze.

Zgadzam się z Oleszczykiem, że jako naród potrzebujemy „rzeczowej debaty”. Jako prowadzący spotkanie po pokazie mam nadzieję, że takiej doświadczymy po specjalnym pokazie „Smoleńska” w Gdyni, na który już teraz serdecznie zapraszam.

Pokaz filmu odbędzie się w gdyńskim Multikinie, 21 września o g. 17:00.

FILM WCHODZI NA EKRANY KIN W CAŁEJ POLSCE W DNIU 9 WRZEŚNIA

Łukasz Adamski

wPolityce

Zwiastun filmu „Smoleńsk”

Wersja do druku

Lubomir - 04.09.16 9:01
Po świętym męczenniku oświęcimskim, ojcu Maksymilianie Kolbe, po świętym Janie Pawle Drugim, próbująca wyrwać się ze szpon demona ateizmu i laicyzacji Europa, może otrzymać kolejnych męczenników. Męczenników Tragedii Smoleńskiej. Tego boi się także wciąż marksistowsko-leninowski Berlin. Przecież wybiórcza likwidacja elity polskiego ducha i umysłu, była zawsze niemieckim priorytetem. Stalin był uczniem Hitlera. Putin wiele nauczył się od Merkel. Włącznie z możliwością aneksji Krymu, wg scenariusza Prusaczki Katarzyny Wielkiej, prywatnie idolki 'carycy Angeli'. Putin odbył wiele konsultacji z Merkel. I to już w czasach po rozpadzie szpiegowskiego imperium Stasi/KGB. Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. W przypadku Merkel, to raczej zawistny babochłop a nie baba.

MariaN - 01.09.16 10:39
Nareszcie,już sie nie mogę doczekać, kiedy zobaczę film. Ciekawe kiedy nowa komisja da głos, kiedy dowiemy sie oficjalnie prawdy, całej prawdy

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09 Sierpnia 1945 roku
Amerykanie po raz drugi użyli bombę atomową. Tym razem los Hiroszimy podzieliło miasto Nagasaki.


09 Sierpnia 1650 roku
Zmarł Jerzy Ossoliński, polski polityk, kanclerz wielki koronny, marszałek sejmu 1631 (ur. 1595).


Zobacz więcej