Czwartek 18 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.08.16 - 10:25     Czytano: [964]

Moja miłość do historii


Pasję tę, przejęłam od babci

Dominika Adachowicz licealistka z warszawskiego Ursynowa, od lat kolekcjonuje stare monety, z których najstarsza pamięta lata sprzed pierwszej wojny światowej.

Zaczęło się od babci


Tą niezwykłą pasją, zaraziła ją babcia Cecylia i do niej to właśnie należał pierwszy klaser ze starymi monetami. – Każdą wolną chwilę, poświęcam moim monetom - mówi Dominika. Oglądam je i wycieram, aby po raz kolejny zachwycały mnie swoim wyglądem. Do najcenniejszych okazów wchodzących w skład mojej kolekcji, należą te monety, które pamiętają II wojnę światową, a co najważniejsze zdobyłam je sama. Mój tata, pomógł mi jedynie ustalić miejsce zamieszkania osoby, od której je zakupiłam. Stanowią one teraz, moje najwartościowsze eksponaty.

Wyjazd do różnych miast

Często też wyjeżdżam na różnego typu aukcje kolekcjonerskie, organizowane na przykład w Gdańsku lub Krakowie. Oprócz tego, że celem moich wyjazdów do tych miast jest powiększenie mojej kolekcji, to przy okazji zwiedzam te piękne polskie miasta i robię sobie o nich skrupulatne zapiski. Z każdym dniem pobytu w różnych zakątkach Polski, potrafię rozkoszować się malowniczością tego miejsca, jak też i tym, co ono znaczy w naszej dziejowej kulturze. Jak zatem widać, nie tylko interesują mnie zebrane przez mnie monety - mówi Dominika, staram się także przy okazji ustalać ich historię, która całkowicie zawładnęła moją osobą. W Grudziądzu, moja ciocia dowiedziała się o pewnym panu, który z przyczyn losowych musiał sprzedać swój zbiór starych pieniędzy papierowych. Gdy stałam się właścicielką eksponatów pamiętających czasy wojenne, uderzyła mnie historia pewnych banknotów, wydanych przez Polski Bank Emisyjny w 1941 roku w Krakowie. Podobno pieniądze te zbierał niejaki Eugeniusz Kowalski, aby przekazać je w formie łapówki za uwolnienie syna z niemieckiego więzienia. Syn pana Kowalskiego, już nigdy nie zobaczył wolności, a plik zebranych przez jego ojca pieniędzy, przetrwał wojnę jako najcenniejsza pamiątka rodzinna, której wartość nie wystarczyła jednak za życie jedynaka - dodaje dziewczyna.

Przedstawiają wielkich ludzi

Wśród niezwykłych okazów są też i takie, które przedstawiają wielkie i znamienite osoby, należące do wybitnych osobistości polskiej kultury i nauki. Należą do nich monety, przedstawiające króla Jana Kazimierza z dynastii Wazów, polskiego wieszcza Juliusza Słowackiego, jak również naszego papieża Polaka. Nie można nie wspomnieć przy tej okazji o takich polskich bohaterach jak generał Stanisław Maczek, czy umiłowany przez naród polski król Stanisław Leszczyński, których wizerunki również uświetniają monety w klaserze Dominiki. Dziewczyna ta, należy też do warszawskiego klubu numizmatycznego, którego prezesem jest pani Magdalena Wątek. – Nigdy wcześniej nie widziałam aż takiej pasjonatki numizmatyczno - historycznej, jak Dominika. Jest ona dla mnie prawdziwą humanistką, która wie o każdym szczególe naszej historii naprawdę bardzo dużo. W sposób niezwykle ciekawy potrafi ona opowiadać rówieśnikom o swoich zamiłowaniach i z wielkim pietyzmem pokazuje im swoje zbiory – mówi pani Wątek.

Jak zatem widzimy, takie osoby jak warszawska licealistka, wiedzą, co tak naprawdę znaczy dla niej przeszłość narodowa. Swoje zbiory eksponowała ona na wyjazdach numizmatycznych organizowanych do Argentyny czy też Nowego Jorku. A swoją pasję, potrafi przekładać nad dobry film czy inną tego typu rozrywkę.

Ewa MICHAŁOWSKA – WALKIEWICZ

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Kwietnia 1906 roku
W San Francisco miał miejsce pożar i wielkie trzęsienie ziemi.


18 Kwietnia 1927 roku
Urodził się Tadeusz Mazowiecki, polski polityk, dziennikarz. Na mocy porozumień okrągłostołowych, pierwszy premier III RP (zm. 2013 r.)


Zobacz więcej