Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.08.16 - 13:06     Czytano: [1574]

O przyjazni i solidarności


Prozaiczny wiersz


Czymże jest przyjaźń! Solidarność przy tym. To zagadkowa więź, która powstaje między dwiema osobami. Francesco Alberoni, włoski filozof i socjolog powiedział, iż przyjaźń powstaje z zaiskrzenia.

Ciągnie nas ku sobie swoista biologia, lub jest to czysta metafizyka. Wolter dał i opisał bezcenną definicję przyjaźni: „To milcząca umowa między szlachetnymi i uczuciowo wrażliwymi. Szubrawcy mają jedynie kumpli z szajki. Wesołkowie – kompanów do zabawy, chciwcy – partnerów w interesach, politycy – stronników, pospolici zjadacze chleba – znajomych, książęta – dworaków. Tylko ludzie szlachetni pozostają ze sobą w przyjaźni”.

Grecki filozof Zenon z Elei na pytanie „Co to jest przyjaciel?”, odpowiedział: „Drugie ja”. Skoro tak, warto zadać pytanie: ilu wśród nas jest szlachetnych ludzi, skoro tylko między nimi, z zaiskrzenia powstaje i trwa prawdziwa przyjaźń? Ilu z nas może powiedzieć: Mój przyjaciel – to drugie ja? Niestety, niewielu. Na każdym kroku można upewnić się, że przyjaźń traktowana jest jako anachronizm, lub swoisty instrument operacyjny. Ważne są dobre dojścia, a potem dobre znajomości: kumple z szajki, kompani do zabawy, partnerzy w interesach, polityczni stronnicy. Kto słyszał, aby mianowany urzędnik, na dodatek z „kontraktu”, powiedział, że jego zastępca, to jego drugie ja. Wręcz przeciwnie. W polityce iskrzy, lecz nie w wyniku milczącej umowy między szlachetnymi. Czyli przyjaźni. A to wzajemna lojalność, szczerość, dawanie sobie oparcia, szczególnie w trudnych sytuacjach.

Niestety, dookoła w urzędach, na zjazdach, posiedzeniach, korytarzach instytucji, słyszymy: wzajemne „się obszczekiwanie”, lub obserwujemy: „się podlizywanie”. Przyjaźń, solidarność to zagadkowa więź łącząca (?) ludzi. Pieski świat. Lassie, owczarek szkocki, zwierzęca bohaterka powieści Erica Knighta „Lassie wróć” zauroczyła czytelników, a potem widzów ekranizacji tego utworu, wielką psią wiernością i oddaniem dla swych właścicieli. Pies jest przyjacielem człowieka od wielu tysięcy lat. Ludzko (zwierzęco?) lojalny wobec niego, szczery i broni go w trudnych sytuacjach. Warto, aby pamiętali o tym tak zwani szlachetni, bezwzględni ludzie, którzy na szumnie przez siebie pasowanych przyjaciołach, poza ich plecami, z lubością wieszają psy. Czas na to najwyższy. A czas to pieniądz, który nie śmierdzi. Chociaż, jak rzekł Albert Einstein: e = mc2 – wszystko jest względne. Bądźmy więc, psiakość, bezwzględni. W przyjaznych relacjach między nami, ma się rozumieć. Doprawdy – warto. Bo: homo homini lupus – człowiek człowiekowi wilkiem, nie przystoi: homo sapiens – człowiekowi myślącemu.

Wierzę w moc przyjaźni i solidarności.
Bez nich sens w bezsens się zamienia.
Wierzę i trwam.

Lech Galicki

Wersja do druku

LechGalicki - 16.08.16 18:51
Z przyjaznią dziękuję za wielce interesujący komentarz. Pozdrawiam solidarnie w drodze Życia.

Robert - 10.08.16 15:37
Czytając tytuł, to ani "przyjaźń", nawet ta z konstytucji, jak i znane słowo "solidarność", nie wytrzymały próby czasu i prawdy. Temat, jest bardzo interesujący, dzięki za to Autorowi. Dochodzą jeszcze inne pojęcia iskrzenia, jak "sympatyzowanie", czy "miłość". Oczywiście, dla balansu pozytywnego interpretowania tych zjawisk, zawsze występują przeciwstawnie negatywne pojęcia, typu "anty....." ect. Te pojęcia, jeszcze można ubrać, zgrabnie w logiczne definicje. Aby zamknąć to kółko graniaste, zalać rzadkim betonem, aby uszczelnić odczucia i uczucia ludzkie, by nie wystawały na zewnątrz. Wymyślono najbardziej parszywe słowo i pojecie, "kompromis". Które ma skromnie, kilkadziesiąt znaczeń definicji, i rożnie w rożnych krajach. Ja mam swoja definicje tego pojęcia, aby nie być potępionym - pozostawiam to czytelnikom, każdy może mieć swoją definicję "kompromisu". Ogólnie co każdy wie, to to że kompromis w odróżnieniu do innych pojęć, jest oszustwem na znacznie wyższym poziomie, dobrze zaplanowanym i opakowanym. Jest to oszukiwanie nas samych, za naszą zgodą.

Lubomir - 10.08.16 9:28
Dwa wielkie i wspaniałe słowa. Wierności im potrafią dochowywać osoby prywatne. Osoby publiczne używają ich często jedynie do cynicznej gry.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski.


25 Kwietnia 1822 roku
Urodził się Edward Dembowski, polski filozof, publicysta, działacz niepodległościowy (zm. 1846)


Zobacz więcej