Wtorek 26 Maja 2020r. - 147 dz. roku,  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.06.16 - 11:38     Czytano: [1158]

Brexit, czyli czerwona kartka dla Brukseli...

W Wielkiej Brytanii rozegrała się zasadnicza bitwa, w której poległy argumentacje i siła przyciągania elit brukselskiej biurokracji, to zwycięstwo otwiera drogę dla Europy suwerennych państw, kompromitując ideę brukselskiego kołchozu. Można powiedzieć, że mandaryni z Brukseli po ciosie Brexitu, wylądowali na deskach. Zabawa się skończyła, zaczęły się schody...


Przecierając oczy, ze zdumieniem zauważamy, że spełnia się stare chińskie przysłowie/przekleństwo: “obyś żył w ciekawych czasach”! Wielka Brytania będąca częścią EWG od 1973 roku właśnie pokazała, że ma dość biurokratycznie zwyrodniałej Brukseli. Wydaje się, że największym osiągnięciem premiera Dawida Camerona może być rozwalenie obydwu unii, Unii Europejskiej i unii brytyjskiej, a to z powodu narastających różnic i ambicji Szkocji, która głosowała za pozostaniem w UE.

Brytania była zawsze zwolennikiem wolnego handlu, łamania wewnętrznych ekonomicznych barier i rozszerzenia UE na postkomunistyczne kraje, takie jak Polska. Jednak pozostawała wierna swojej tradycji i walucie, nie przystępując do strefy euro, czy strefy otwartych granic (Szengen). Wydaje się, że Brytyjczycy mają alergię na wizję Europy zdominowanej przez Niemcy. Tak zakończyły się niemieckie marzenia zdominowania Europy (Mittleeuropa) w I wojnie światowej, II w. ś. jak i teraz. Brytyjczycy są zbyt starym, dumnym narodem, ze specyficzną wyspiarską tradycją i tożsamością, aby pozwolić zamieść się pod fotel imperialnych Niemiec.

W pewnym sensie Bruksela przypomina stary układ z czerwonego Kremla, otoczony posłusznymi satelickimi watażkami w poszczególnych stolicach, przynajmniej do dziś. Sobiepańska bezczelność odurzonych władzą brukselskich biurokratów pozwoliła im straszyć wysokimi karami państwa członkowskie, które nie chciały zgodzić się na przyjęcie wyznaczonych kwot islamskich emigrantów zaproszonych dla ubogacenia starej Europy przez imperatorkę Angelę. Mówiąc językiem paryskich mistrzostw: w tym meczu brukselscy biurokraci zakiwali się na śmierć!

Światowi przywódcy poczynając od amerykańskiego Obamy, chińskiego Xi Jinpinga, Angeli Merkel, króla Kaszub Tuska jak mogli tak zachęcali Brytyjczyków za pozostaniem Unii argumentując, że W.B. będzie silniejsza i bardziej wpływowa pozostając w unijnym kojcu.

Wydaje się, że zwykli Brytowie głosując za wyjściem z Unii kierowali się troską o niekontrolowaną imigrację, utratę suwerenności, utratę miejsc pracy i bycie przedmiotem wielkopańskiej brukselskiej biurokracji. W pewnym sensie Brytowie są też przysłowiowym kanarkiem w unijnej kopalni. Już obserwujemy przymiarki do Czexitu, nawet w Niemczech rośnie w siłę Alternative fuer Deutschland, czy francuski Front National, nie mówiąc już o Węgrzech i Polsce.

Nie zapominajmy też o Holandii, gdzie prawicowy lider Geert Wilders powiedział:
“Chcemy być odpowiedzialni i kierować swoim państwem, swoimi pieniędzmi, własnymi granicami i własną polityką imigracyjną. Jeżeli ja zostanę premierem, w Holandii również odbędzie się referendum na temat opuszczenia Unii. Niech zdecydują Holendrzy.”

Eurosceptyk Nigel Farage, lider UK Independence Party pełen radości i szampańskiego humoru obserwując napływające wyniki głosowania wyznał:
“Jeżeli wyniki się potwierdzą, to będzie zwycięstwo normalnych, prawdziwych ludzi, zwycięstwo uczciwych ludzi… 23 czerwca przejdzie do historii jako dzień naszej niepodległości.”

Nadchodzą też poważne kłopoty. Szkocja w 62 % zagłosowała za pozostaniem w UE i obserwatorzy spodziewają się powtórzenia (2014) głosowania na temat pełnej niepodległości i wyjścia ze Zjednoczonego Królestwa. Szkocki premier Nicola Sturgeon powiedział:
“jest oczywistym, że Szkoci widzą swoją przyszłość w Unii Europejskiej”

Proces wyjścia W.B. z UE zajmie sporo czasu, stwarza też nową sytuację dla ok. 2 mln obywateli UE, w tym przecież wielu Polaków o różnym statusie. Również wielu obywateli W.B. zamieszkuje w pozostałych krajach Unii, ich sytuacja też się zmieni.

Wśród amerykańskich kandydatów na prezydenta demokratka Hillary Clinton wtórowała prezydentowi Obamie zachęcając Brytyjczyków do pozostania w Unii. Natomiast republikański kandydat Donald J. Trump wyznał:
“Osobiście byłbym za wyjściem z Unii, z wielu powodów, na przykład, aby mieć mniej biurokracji. Nie jestem jednak Brytyjczykiem, to tylko moja opinia”

Światowe rynki zadrżały, brytyjski funt spadł 10% w stosunku do amerykańskiego dolara. Trzeba pamiętać, że mówimy tutaj o 5-tej ekonomii świata. Baryłka ropy spadła do $47, w górę poszedł dolar i złoto. Poszczególne waluty świata zareagowały spadkiem wartości (w Turcji, Szwecji, w Południowej Afryce, spadek aż o 6,2%). Japoński yen zyskał w stosunku do funta, aż 15%! Jak wspomniałem wyżej złoto skoczyło, aż o 8,1% ($1,358.54 za uncję).

Pewne prognozy mówią o tym, że do Polski z W.B. może powrócić nawet do 400,000 rodaków. Polski rząd zapewne zmierzy się z nowymi nieplanowanymi problemami. Pamiętajmy jednak, że każdy kryzys niesie też okazję, którą mądry rząd może wykorzystać…

Jacek K. Matysiak
2016/06/24, Kalifornia

...

Wersja do druku

starzyk - 30.06.16 22:08
Widzicie Orawicz, takie życie że muszę wchodzić na obce podwórka i jakoś nikt mi ryja nie obił. Lecz nie zaczynam rozmowy z obcym od inwektyw, nie oceniam ludzi po wyglądzie, nie wyzywam od komunistów itede, itede, itepe.

Agamemnon - 30.06.16 1:08
Trump wyznał:
“Osobiście byłbym za wyjściem z Unii, z wielu powodów, na przykład, aby mieć mniej biurokracji"...

Tyle tylko, że biurokracja brukselska potrafi dobrze prostować banany, jak Traum mógł o tym nie wiedzieć? a jak to się stało, że pomimo instrukcji z drabiny spadł nieogolony Schultz?

Jan Orawicz - 29.06.16 22:16
Starzyk... wchodzisz na nieswoje podwórko! No,ale to już jest taka wasza
bolszewicka moralność! Zestarzałeś się i jeszcze z tej zasady postpowania
nie zrezygnowałeś?! To trzeba być zupełnie bezkrytycznym w stosunku do
siebie!

starzyk - 29.06.16 2:01
Orawicz nawet nie ogarnia jakie głupoty wypisuje.
Ja jeszcze utrzymuję takich wałkoni płacąc podatki ! Zgroza .
Dla was każdy piszący niezgodnie z wytycznymi pisparti to komuch, ubek i złodziej. Tylko tyle potraficie a bez Unijnej kasy kwiczycie jak głodne wieprze.
Taki dualizm moralny macie we krwi.

W. Panasiuk - 26.06.16 22:56
W obronie kultury. By coś opiniować potrzebne jest minimum wiedzy, niektórzy i tego nie mają. Przykro mi o tym pisać, ale po przeczytaniu kilku komentarzy trudno się powstrzymać. Pozdrawiam i namawiam gorąco do odwiedzenia księgarni.

franio - 26.06.16 22:14
(.......) Komentarz zatrzymany z uwagi na niedopuszczalne sformułowania. Bardzo proszę o kulturalne komentowanie treści powyższego artykułu.
Admin

Jan Orawicz - 26.06.16 19:25
Re: Ty cały franio, nie ośmieszaj się ze swoją zaczepką intelektualisty
dużego formatu w postaci Pana Lubomira! Mikry człowieczku,gdzie ty się
tutaj chcesz zainstalować??!! O raaaaannnnyyyy!!!

Jan Orawicz - 26.06.16 19:03
Jakiś Starzyk się odezwał!! A z treści jego komentarza wynika bardzo
wyrażnie,że to -owszem ale stary komuch,co to dalej siedzi na Krwawicy
Narodu,a ściślej wysolachnej emeryturze i ćwiczy swoje uliczne rykowiska
pod znakiem KOD, i wypisuje swoje plugawe bolszewickie wypociny o
nowym rządzie RP. Pod pseudonimem nie obawia się,że go ktoś rozszyfruje
i może oberwać w te plugawą gębę. Pewnie żyje na Śląsku, bo termin starzyk
jest terminem tego regionu Polski. A w czasie PRL tę polską krainę czarnego
złota, PZPR mocno nafaszerowała swoimi aktywistami,co to gorliwie służyli
czerwonemu okupantowi Polski i swojej partyyjj!!! Panie Naczelny Redaktorze
Pan jest nadlitościwcem,bo ja bym tym czerwonym zdrajcom Polski nie publikował ich błogiej twórczości,którą Naród Polski wyrzucił wreszcie na śmietnik! Pozdrawiam

Lubomir - 26.06.16 10:43
Franio, zdaję sobie sprawę, że w dyskusji może uczestniczyć zarówno nieokrzesany parobek, uważający się za inteligenta, jak i przebiegły marksista po wuml-u. Dziękuję za jako-taki poziom dyskusji. Duch genseka towarzyszy ci widać, pomimo zmian na zewnątrz. Niektórym marzyli się radzieccy Polacy...Ty próbujesz udowodnić, że tacy są.

Krystian R - 25.06.16 19:47
Proszę tu się znalazł nijaki Franio,co jeszcze - przy tej sposobności
wyliczył,a raczej wyssał z paluszka ziemskie dobra Kościoła
katolickiego. Ten zapewne komuszek nie wie,że komuna odarła nasz
kościół z jego wartości w postaci gruntów. Zostały tylko szczątkowe
ślady po tamtych gruntach. A ściślej po naszych katolickich gruntach.
Bo Kościół jest nasz i myśmy dla Niego uprawiali tę ziemię,by miał
srodki do zycia. Tawarisz Franio -poniatno?!

franio - 25.06.16 19:07
Tat, tak Lubomir odważ sie nazwać okupanta wybawcą. Nigdy tego nie uczynisz gdyz jesteś zbyt lękliwy i niesamodzielny umysłowo. Jak 99% z was.

starzyk - 25.06.16 19:03
Swoje 5 minut Polska mogłaby mieć, gdyby rządzący umieli rozmawiać czyli prowadzić DIALOG . Pod rządami obecnych niemot żadne 5 minut nam nie grozi. Kto ma prowadzić dialog ? Dyktator nie kalający się znajomością języka obcego czy inteligentni inaczej, którzy flagę Unii nazywają szmatą choć ma symbolikę Maryjną ? Ale to trzeba wiedzieć, a to wymaga rozumienia tekstu czytanego; no i chęci poczytania czegoś więcej niż zakurzona księga.
Z kim z Komisji Europejskiej oni ostatnio rozmawiali rzeczowo i szczerze a nie kunktatorsko że "rozwiażemy problem TK, gdy tylko rozwiążemy TK" ? Militarnie jesteśmy zerem, w dziedzinie dialogu zerem i takim krajem na dalekich peryferiach Europy zostaniemy. Docenicie Europe gdy skończą sie dopłaty bezpośrednie, gdy nawet w obecnej perspektywie finansowej kasy zabraknie, o co przy takich zawirowaniach jak Brexit i marginalizacja Brytanii bez Szkocji stanie sie faktem - jeszcze za mojego starego życia.
Mnie to lotto choć szkoda kraju i młodych którym szykujecie nędzną przyszłość. Tak - nędzną przyszłość - w imię chorych rojeń kilku sklerotyków. Antyunijne regiony Polski nawet nie są w stanie ogarnąć ile zyskali z Unii. Dopiero jak przy świątecznym stole popytać ludzi co im się zmieniło przez ostatnie kilkanaście lat, jak zmieniły się ich miasta i otoczenie, to do niektórych rozgarniętych docieraja jakieś plusy . Lecz wystarczy z ambony hasło "precz z unią" i głupota bierze górę.
Chodzi tylko o rząd dusz, dobro i majestat RP to śmiech pusty.
Jan z Czarnolasu opisał to 500 lat temu
...Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.
Pieśn 5.

DEF - 25.06.16 18:26
Podobno czasy się zmieniły i mamy wolność słowa to warto przypomnieć o naszym intelektualiście i historyku Teodorze Jeske-Choińskim. Kolejny nasz intelektualista wymazany z serwowanej nam propagandy historycznej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teodor_Jeske-Choi%C5%84ski

"Jeske-Choiński był pisarzem, który jako pierwszy w literaturze Polskiej postawił tezę, że gmach cywilizacji europejskiej opiera się na czterech filarach: filozofii greckiej, prawie rzymskim, religii chrześcijańskiej i germańskiej instytucji królestwa. Rozważając zagadnienie upadku cesarstwa rzymskiego odrzucał pogląd w rodzaju „Rzym skończył się”. Będąc miłośnikiem antyku, bronił opinii, że wraz z upadkiem pogańskiego Rzymu wypełniło się jego prawdziwe przeznaczenie, polegające na przechowaniu dawnego ładu trwałych grecko-rzymskich fundamentów, mających posłużyć następcom – nowym Rzymianom – do wzniesienia gmachu Europejskiej Cywilizacji Chrześcijańskiej.
Powieścią, która przyniosła Jeske-Choińskiemu międzynarodową sławę, była Tiara i korona (1900). To dwutomowe dzieło odtwarzało dzieje konfliktu, jaki w XI w. podzielił średniowieczną Europę: Papiestwa, reprezentowanego przez Grzegorza VII i Cesarstwa Henryka IV. Na stronach tej powieści uwidacznia się postawa autora, który dążył do obiektywnej i bezstronnej oceny obu stron. Wiele uwagi w swojej twórczości poświęcił on także innemu tragicznemu wydarzeniu z historii europejskiej – rewolucji francuskiej. Odzwierciedleniem jego historiozoficznych poglądów na ten temat była trylogia: Błyskawice (1907), Jakobini (1909) i Terror (1911), w której obnażał rozkład moralny ówczesnego społeczeństwa francuskiego i ohydę rewolucji. Została ona poprzedzona znakomitym studium o charakterze popularnonaukowym, zatytułowanym Psychologia Rewolucyi Francuskiej (1906). Autor głosił w nim pogląd o konstruktywnym wymiarze konserwatyzmu i potępiał jednocześnie wszelkie formy radykalizmu politycznego."

Nasza młodzież musi w szkole poznać twórczość Teodora Jeske-Choińskiego pozwoli nam to uniknąć w przyszłości wykorzystywania jej do kolejnego "wyzwalania".
W Europie wciąż są finansowane siły, które ją destabilizują i to w każdym państwie.
W tym roku będziemy mieć osiemdziesiątą rocznicę paktu antykominternowskiego. Kto i dlaczego stworzył ten pakt też każdy Polak powinien wiedzieć.
Na razie nikt nie był w stanie zwycięsko przeciwstawić się chazarskiej żmii.

MariaN - 25.06.16 12:42
Nareszcie kubel zimnej wody na łby lewackiej Europy. Może wyjście GB z eurokolchozu coś da, może cala wierchuszka włącznie z Markelą otrzezwieją i przestaną narzucać państwom narodowym swoje zboczone upodobania ukryte pod hasłem tolerancja. Ogólnie w Europie jest tendencja na prawo, więc proces powinien postępować. Polska ma swoje 5 minut, może zabłysnąć i przedstawić propozycję nowego traktatu, dopiero przydupasy od schetyny porozwierałyby japy i gały, że mozna sie liczyć a nie tylko na klęczkach przed Brukselą. Alleluja i do przodu

Obiektywny - 25.06.16 9:46
Nie da się wykluczyć, że to Ukraina zajmie miejsce Wlk Brytanii - w unifikującej się Europie. Dla Polski byłby to nowy wielki rynek eksportu, ale i wielki rezerwuar pracowników, od lekarzy i personelu medycznego - po budowniczych – pisze pan Lubomir.
Lubomirze to jest fantazja w całej swojej naiwności!!!!!!!!!!!!!!!
Jeśli Ukraina wejdzie do Unii to będzie to rynek zbytu tylko dla germanców. Do tego koryta Polski NIE dopuszczą!!!!!!!!!!! A ponadto trzymajmy Ukrainę na mocnej smyczy.

Lubomir - 25.06.16 9:37
Re: franio Każdego okupanta i zdziercę można przedstawić w roli wybawcy. To robi Merkel, jej utrzymankowie i lizusi. Do roli nauczycieli unii bardziej predysponowani są np giganci kultury, Włosi. Oni nie depczą europejskiego partnerstwa, ale odnoszą się z jednakowym szacunkiem do wszystkich. Liczę na powrót do Europy idei polsko-włoskiej, idei Bursztynowego Szlaku. Idei ścisłej współpracy narodów i technlogii. Narodów od Bałtyku - po Adriatyk.

franio - 24.06.16 20:44
Ależ oczywiscie rozpi@przcie tą pieruńską Unię ! Natychmiast !!!! Tylko czy umiecie przewidywać skutki ? Skąd będą pieniadze na dopłaty dla rolników ? A może wiecie kto jest największym rolnikiem w Polsce ?? Przepraszam, źle napisałem. Kto jest największym (uwaga trudne słowko) b-e-n-e-f-i-c-j-e-n-t-e-m dopłat Unijnych ? Otóż największym beneficjentem jest umiłowany kościół rzymsko-katolicki który gruntów posiada 168 tysięcy hektarów.
Zabierzecie im tak bosko wielką kasę ? Wiecie jaki będzie kwik ? Ja sobie wyobrażam, w przeciwieństwie do was. Bo pluć na Unię to rozrywka zdrowa i Tania (o ile Tania jest zdrowa) , lecz nieotrzymanie mamony to ból niewyobrażalny i rozpacz nie z tego świata. I jak wówczas trwonić ogromną kasę na dzieła takie jak ........ (tu wpisz co uważasz, gdyż ja wam podpowiadać nie mam zamiaru).

Agamemnon - 24.06.16 20:36
Winę za to ponosi plejada szulcowato podobnych szmalcowników w tusistowsko merkelowskiej oprawie.

Cała grupa brukselskich durni wysoko opłacanych potrafi prostować banany, zamieniać ślimaka w rybę, pisać instrukcje do sedesów w sześciu językach, zdejmować krzyże ze ścian, w przedszkolach masturbować czterolatków a w szkołach podstawowych masturbować młodzież, przebierać dzieci
i młodzież na pederastów, doprowadzać do bankructwa unijne państwa.

Oto cała umiejętność władz Unii.

Czy można wymyślić jeszcze coś gorszego?

Wielka Brytania ma dosyć plugastwa w parlamencie i we władzach brukselskich. Zatem dziękuje i odchodzi.

Lubomir - 24.06.16 18:44
Nie da się wykluczyć, że to Ukraina zajmie miejsce Wlk Brytanii - w unifikującej się Europie. Dla Polski byłby to nowy wielki rynek eksportu, ale i wielki rezerwuar pracowników, od lekarzy i personelu medycznego - po budowniczych. Brytyjczycy powiedzieli zdecydowane 'nie!' - dla idei niemieckiej Europy i dla niemieckiego dyktatu. Polscy biskupi, jak gdyby rozpoznając ducha czasu, ponowili apel do Ukraińców o pojednanie. I tutaj należy przełamać niemiecki monopol i niemiecką supremację. Zbliżenie się Ukrainy do struktur europejskich, być może umożliwiłoby powrót do polsko-ukraińskiego projektu energetycznego Azerbejdżan-Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Subkontynent brytyjski pewnie z chęcią zaangażowałby się technologicznie w polsko-ukraińskie przedsięwzięcie, a nie, to wybitnych specjalistów od przesyłu paliw energetycznych nie brakuje np we Włoszech. Fanka islamistów Merkel pewnie wolałaby widzieć w jednoczącej się Europie islamską Turcję, ale czy jakikolwiek poważny polityk europejski traktuje jeszcze Merkel na serio?.

Robert - 24.06.16 12:33
Czegoś mi w dzisiejszy dniu, w nawale informacji zdecydowanie zabrakło.
Żadna agencja i oficjele, znawcy przedmioru nie podali innych czy przekonywujacych argumentów wyjścia GB z EU. Otóż krakanie, że wyspiarze padna na łopatki a potem na kolana, jest śmiesznym ironizowaniem brukselsko-niemieckich pismaków. Otóz, imperium GB, to równiez silne związki z państwami COMMONWEALTH-U, co daje znacznie większe możliwości ekonomiczne niż złodziejska EU, gdzie pieniądze się robi w drukarni - jak za adolfa.

Wszystkich komentarzy: (20)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Maja 1966 roku
W Warszawie procesja wiernych zostaje rozpędzona przez milicję, aresztowano 400 osób.


26 Maja 2006 roku
Papież Benedykt XVI w ramach swojej pielgrzymki odprawił mszę świętą na pl. Piłsudskiego w Warszawie.


Zobacz więcej