Niedziela 7 Marca 2021r. - 66 dz. roku,  Imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.06.16 - 12:29     Czytano: [1357]

Dział: Opowiadania

CHORY NA ŻYCIE


Kolejny zespół ratowników wjechał do szpitala. Z karetki wydobyto chorego i przewieziono na noszach do izby przyjęć. Na pytanie lekarza dyżurnego:
- To co właściwie panu dolega?
Pacjent odpowiedział apatycznie:
- Życie, panie doktorze, życie.
- A coś bliżej mi pan powie? – Dociekał doktor z uśmiechem pobłażania.
- Bliżej się nie da.
I tak właśnie myślał ten mężczyzna. Bo tak dokładnie było.

Przebadano go gruntownie „od stóp do głów” nie stwierdzając żadnych chorób, bo też ich nie było. A on czuł się coraz gorzej. Sprowadzono leki z importu docelowego, ale po ich zastosowaniu stan pacjenta jeszcze się pogorszył. Leżał teraz i nie wychodził nawet do łazienki. Przyjeżdżali konsultanci z innych szpitali, także nie znajdując przyczyn jego niedomagania. Na czwarty dzień hospitalizacji nad ranem do sali, w której leżał mężczyzna wezwano lekarza dyżurnego. Pacjent był już chłodny, nie żył od kilkudziesięciu minut. Jego choroba ustąpiła łagodnie, bez jęków bólu, bez lęków osamotnienia.

Zdumieni lekarze pozostali z dylematem, co wpisać do aktu zgonu w miejscu przeznaczonym na przyczynę śmierci. Bo w mądrych książkach nie było przecież takiej choroby, śmiertelnej choroby, jaką jest życie.


Andrzej Chodacki
Strona autorska


Autor opowiadania: Andrzej Chodacki
Urodzony w 31.05.1970 roku. Z powołania mąż i ojciec, z zawodu lekarz. Pisze prozę i poezję, a także fotografuje. Laureat kilkudziesięciu konkursów literackich. Jego opowiadania były drukowane między innymi w Wydawnictwie My Book w Szczecinie, Miesięczniku Literackim Akant w Bydgoszczy, Kwartalniku Literackim Horyzonty, w Półroczniku literackim „Inter-. Literatura–Krytyka–Kultura”, oraz w wielu czasopismach polonijnych na całym świecie. W 2012 roku wydał debiutancką książkę z poezją i fotografią pt.„ Pejzaże tęsknoty”. W 2013 roku wydał cykl opowiadań pt. „ Opowieści ze świata”. W 2014 roku wydał kolejny cykl opowiadań pt „ Wyczekując dnia”.
W 2015 roku jego najnowsza powieść pt „ Doktor Seliański” została przetłumaczona na język ukraiński. Od 2015 roku członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy


Od Redakcji: Opowiadania Andrzeja Chodackiego można również znaleźć w dziale:Na każdy temat.

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

07 Marca 1835 roku
Zmarł Wojciech Kak, polski płk wojsk polskich i franc., uczestnik kampanii napoleońskich i powstania listopadowego (ur. 1765)


07 Marca 1953 roku
Dwa dni po śmierci Stalina, Katowice zmieniły nazwę na Stalinogród.


Zobacz więcej