Piątek 20 Września 2019r. - 263 dz. roku,  Imieniny: Faustyny, Renaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.06.16 - 12:29     Czytano: [1164]

Dział: Opowiadania

CHORY NA ŻYCIE


Kolejny zespół ratowników wjechał do szpitala. Z karetki wydobyto chorego i przewieziono na noszach do izby przyjęć. Na pytanie lekarza dyżurnego:
- To co właściwie panu dolega?
Pacjent odpowiedział apatycznie:
- Życie, panie doktorze, życie.
- A coś bliżej mi pan powie? – Dociekał doktor z uśmiechem pobłażania.
- Bliżej się nie da.
I tak właśnie myślał ten mężczyzna. Bo tak dokładnie było.

Przebadano go gruntownie „od stóp do głów” nie stwierdzając żadnych chorób, bo też ich nie było. A on czuł się coraz gorzej. Sprowadzono leki z importu docelowego, ale po ich zastosowaniu stan pacjenta jeszcze się pogorszył. Leżał teraz i nie wychodził nawet do łazienki. Przyjeżdżali konsultanci z innych szpitali, także nie znajdując przyczyn jego niedomagania. Na czwarty dzień hospitalizacji nad ranem do sali, w której leżał mężczyzna wezwano lekarza dyżurnego. Pacjent był już chłodny, nie żył od kilkudziesięciu minut. Jego choroba ustąpiła łagodnie, bez jęków bólu, bez lęków osamotnienia.

Zdumieni lekarze pozostali z dylematem, co wpisać do aktu zgonu w miejscu przeznaczonym na przyczynę śmierci. Bo w mądrych książkach nie było przecież takiej choroby, śmiertelnej choroby, jaką jest życie.


Andrzej Chodacki
Strona autorska


Autor opowiadania: Andrzej Chodacki
Urodzony w 31.05.1970 roku. Z powołania mąż i ojciec, z zawodu lekarz. Pisze prozę i poezję, a także fotografuje. Laureat kilkudziesięciu konkursów literackich. Jego opowiadania były drukowane między innymi w Wydawnictwie My Book w Szczecinie, Miesięczniku Literackim Akant w Bydgoszczy, Kwartalniku Literackim Horyzonty, w Półroczniku literackim „Inter-. Literatura–Krytyka–Kultura”, oraz w wielu czasopismach polonijnych na całym świecie. W 2012 roku wydał debiutancką książkę z poezją i fotografią pt.„ Pejzaże tęsknoty”. W 2013 roku wydał cykl opowiadań pt. „ Opowieści ze świata”. W 2014 roku wydał kolejny cykl opowiadań pt „ Wyczekując dnia”.
W 2015 roku jego najnowsza powieść pt „ Doktor Seliański” została przetłumaczona na język ukraiński. Od 2015 roku członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy


Od Redakcji: Opowiadania Andrzeja Chodackiego można również znaleźć w dziale:Na każdy temat.

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Września 1944 roku
Zginął Witold Modelski, najmłodszy uczestnik powstania warszawskiego, odznaczony Krzyżem Walecznych (ur. 1932)


20 Września 1944 roku
51. d. Powst. Warszaw.: Wycofanie sił polskich z Czerniakowa. Niemcy mordują 1000 osób w magaz. "Społem" . Kom. Gł. AK ujawnia nazwiska oficerów


Zobacz więcej