Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.04.16 - 10:35     Czytano: [2030]

A. Michnik wrogiem Kościoła


W jaki sposób polskojęzyczny dziennik żydowski „Gazeta Wyborcza”, redagowana w latach 1989-2014 przez człowieka pochodzącego z rodziny żydowsko-komunistyczno - Adama Michnika, przedstawiała problemy dotyczące Kościoła katolickiego na świecie i w Polsce, w 2014 roku doskonale ukazał Artur Dmochowski w swej książce Kościół „Wyborczej”, w której przeanalizował ponad 7 tysięcy numerów gazety i dość przekonująco udowodnił, że wykorzystała ona wiele technik manipulacji do wytworzenia w społeczeństwie wypaczonego, fałszywego obrazu Kościoła.

Spór o Trybunał Konstytucyjny

W Polsce toczy się zażarty spór o założony jeszcze przez gen. Jaruzelskiego Trybunał Konstytucyjny, którego przewodniczącym jest były członek komunistycznej PZPR i który jest obsadzony w zdecydowanej większości przez sędziów z nominacji Platformy Obywatelskiej, których zadaniem jest utrudnianie sprawowania władzy przez wybrany w demokratycznych wyborach rząd Prawa i Sprawiedliwości. W państwach naprawdę demokratycznych władza należy do ludu. Naród stoi ponad Konstytucją! Dlatego rząd powinien przeprowadzić referendum i zapytać naród czy chce likwidacji TK i przejęcia jego kompetencji przez Sąd Najwyższy czy dalszego jego istnienia ale na nowych przepisach prawnych (podać ludziom jakich). Jeśli naród opowie się za likwidacją TK to wówczas należy go rozwiązać a POpapranych sędziów przepędzić na cztery strony świata.

Polacy ratowali Żydów

Dotychczas aż 6600 Polaków zostało odznaczonych medalem żydowskiego Instytutu Yad-va-Shem w Jerozolimie za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Instytut żadnemu innemu narodowi nie przyznał aż tylu medali.

Nowe książki Mariana Kałuskiego

Pragnę poinformować Czytelników „Przeglądu Katolickiego”, że w Polsce w listopadzie 2015 roku ukazała się moja książka „Polskie dzieje Kijowa” (pierwsza książka na ten temat w literaturze polskiej), w kwietniu 2016 roku olbrzymia praca (490 stron, z przedmową prof. Jacka Knopka z Uniwersytetu Toruńskiego) „Włochy – druga ojczyzna Polaków. Powiązania Polski i narodu polskiego z Rzymem, Watykanem, Florencją i Wenecją” (profesor Uniwersytetu Warszawskiego i dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Piotr Salwa napisał, że książkę zrobi lekturą obowiązkową dla swoich studentów italinistyki), a obecnie w druku jest książka „Polacy w Indiach i powiązania polsko-indyjskie” – również pionierska praca.

Bibliografia polskich druków biblijnych

Jak zauważa Henryk Patryarcha, w przeciwieństwie do krajów Zachodniej Europy, w języku polskim nie posiadamy pełnej biografii polskich druków biblijnych. Badacze ograniczali się najczęściej do informacji o tłumaczeniach Biblii na język polski i obszernych opisów pierwszego takiego wydania. Pomijano najczęściej informacje o wznowieniach. Nie mamy więc pełnej informacji ile było wydań Biblii w języku polskim. A było ich zapewne wiele, wiele setek.

„Batory” pływał do Azji

Polski znany wszystkim Polakom transatlantyk MS Batory, po likwidacji przez reżym rejsów do Ameryki, 23 sierpnia 1951 r. zainaugurował rejsy na linii pakistańsko-indyjskiej, na trasie Gdynia-Southampton-Gibraltar-(czasami La Valleta)-Port Said-Suez-Aden-Karaczi-Bombaj, na której odbył do 26 I 1957 r. (ostatni rejs) 25 podróży.

Ukraińskie banialuki

Kto uważnie czyta książki i prasę ukraińską i zna historię Polski od raz dostrzeże jak Ukraińcy manipulują polską historią. Wielki naród, za jaki uważają siebie Ukraińcy, musi mieć wielką historię i wielkich ludzi. Z obiema rzeczami u Ukraińców krucho, więc starają się udowodnić w swoich pseudonaukowych publikacjach lub najczęściej propagandowej robocie, że np. Polskę założyli Ukraińcy, a Kraków był ukraińskim miastem, że to nie Polska tylko Ukraina (która wówczas nie istniała) była przedmurzem chrześcijaństwa, że to nie Polacy a tylko Kozacy rozgromili Turków pod Wiedniem w 1683 roku (w bitwie tej brało udział zaledwie 150 Kozaków!), że „Cud nad Wisłą”, tj. rozbicie wojsk sowieckich pod Warszawą w 1920 r. to także ich zasługa, że to Ukraińcy zdobyli Monte Cassino w 1944 r., że Tadeusz Kościuszko czy papież Jan Paweł II oraz wielu wybitnych Polaków rodem ze Lwowa to rzekomo Ukraińcy (jak np. Stefan Banach rodem z Krakowa, który zmarł w POLSKIM wówczas Lwowie), i tak dalej, i tak dalej.

Pierwszy polski biskup w USA

Pierwszym katolickim biskupem polskim w Ameryce (USA), czy raczej amerykańskim polskiego pochodzenia, został Paweł Piotr Rhode (Paul Peter, 1871-1945). Urodził się w Wejherowie na Pomorzu i w 1881 roku wyemigrował wraz z matką do USA. Ukończył seminarium św. Franciszka w Milwaukee i święcenia kapłańskie otrzymał 17 czerwca 1894 r. W maju 1908 r. został biskupem pomocniczym Chicago, gdzie mieszkało wiele tysięcy Polaków. W lipcu 1915 r. został ordynariuszem diecezji Green Bay w stanie Wisconsin, którym pozostał do śmierci. Na terenie diecezji utworzył 9 nowych parafii i 19 szkół parafialnych. Uczestniczył w wielu akcjach charytatywnych i społecznych będąc ważną figurą w życiu miasta Green Bay.

Polski obóz w Iranie

Ahwaz to miasto pd.-zach. w Iranie, stolica stanu Chuzestan. Podczas II wojny światowej, po ewakuacji Wojska Polskiego i ludności polskiej ze Związku Sowieckiego w lecie 1942, powstał tu obóz dla Polaków, w którym umieszczono 3000 osób. Były tu polskie szkoły. Polacy z obozu co jakiś czas wyjeżdżali w grupach do obozów polskich w Indiach, brytyjskiej Afryce i na Bliskim Wschodzie. W wrześniu 1945 r. w obozie przebywało już tylko 1100 osób, które zaraz potem były wysłane do obozów polskich w Afryce. Jest tu polski cmentarz wojenny z czasów II wojny światowej - kwatera polska znajdująca się na terenie Cmentarza Katolicko-Chaldejskiego: 102 groby, w tym 22 wojskowe.

Polski Akwizgarn

Akwizgran – Aachen to miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna Westwalia, w rejencji kolońskiej. W 1000 propolsko nastawiony cesarz Otton III ufundował tu kościół i klasztor pod wezwaniem św. żw. Hermesa i Wojciecha (patrona Polski); Otton w zamian za ramię Wojciecha dał Bolesławowi Chrobremu (może tu wówczas obecnemu) tron Karola Wielkiego. – Znajdująca się w tutejszym pałacu Karola Wielkiego ośmioboczna kaplica prawdopodobnie jest prawzorem polskich budowli centralnych w 2. poł. X i 1. poł. XI w. (2 rotundy w Krakowie, palacja z rotundami: na Ostrowie Lednickim, Gieczu i Przemyślu. – Od 2010 w Sali Koronacyjnej ratusza w Akwizgranie corocznie wręczana jest nagroda Polonicus – najwyższe wyróżnienie europejskiej Polonii. – Jest tu duża kolonia polska i działa stowarzyszenie Polonia.

Szarża polska pod Albuherą

Podczas wojen napoleońskich 16 maja 1811 r. pod Albuherą w Hiszpanii, w prowincji Badajoz, miała miejsce bitwa między wojskami angielsko-hiszpańsko-portugalskimi a francuskimi. Wojska francuskie (25 tys. ludzi) pod wodzą marsz. Soult uderzyły na przeciwnika (32 tys. ludzi) pod wodzą angielskiego gen. Bresforda. Wojska koalicji zmusiły Francuzów do odwrotu. Wówczas Soult rzucił do ataku polskich Ułanów Nadwiślańskich pod dowództwem płka Jana Konopki. Ich szarża uratowała Francuzów. Polacy rozbili znaczne siły angielski (3 pułki piechoty i 3 pułki jazdy), biorąc do niewoli 1000 jeńców, 6 dział i 5 sztandarów. Według lorda Bersforda: „Polacy zaczęli tę bitwę, utrzymali i z największą chwałą zakończyli”.

„Polacy” kardynałami amerykańskimi

Polacy stanowią ok. 15% katolików amerykańskich. Szereg kapłanów amerykańskich polskiego pochodzenia zostało biskupami, a trzech z nich zostało wyniesionych do godności kardynalskiej: arcybiskup Filadelfii John Król 26 czerwca 1967 r., arcybiskup Detroit Edmund Casimir Szoka 28 czerwca 1988 r. i arcybiskup Detriot Adam Joseph Maida 26 listopada 1994 r.

Muzeum Wojska Polskiego

Utworzone w 1920 r. Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prezentuje zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski. W 1939 r. miało 60 000 eksponatów, a dzisiaj jest ich ponad 250 000. Jest tu wiele cennych pamiątek, m.in. oryginalne szable króla Stefana Batorego, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, hetmana Jana Zamoyskiego, ks. Józefa Poniatowskiego, gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, marsz. Józefa Piłsudskiego, gen. Władysława Sikorskiego, siodła (m.in. Stefana Czarnieckiego i koronacyjne króla Leszczyńskiego), mundury wybitnych polskich dowódców, buzdygan hetmana Stanisława Jabłonowskiego, hełm paradny z XVI wieku hetmana Jana Tarnowskiego, kolczuga paradna z XVII wieku króla Jana Kazimierza, szyczak z X-XI wieku z blachy złoconej należący do jakiegoś z dowódców Mieszka I lub Bolesława Chrobrego, zbroja rajtarska z przyłbicą hetmana Krzysztofa Radziwiłła z końca XVI wieku, relikwiarz gotycki zdobyty w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r., ponad 1000 sztandarów wojsk polskich od XV do XX w., wielki zbiór oryginalnej broni od epoki kamiennej po XX w. oraz kilkaset obrazów batalistycznych.

Ratowali malowidła ścienne

W pierwszych latach XXI w. konserwatorzy warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prowadzili w Amjun-Amioun w północnym Libanie prace konserwatorskie, ratując unikalne, średniowieczne malowidła ścienne.

Stacja polska na Antarktydzie

Antarktyda to kontynent wokół bieguna południowego; ok. 14 mln km kw.; ponad 97% powierzchni pokrywa lądolód o średniej miąższości 1720 m. Kilkadziesiąt stacji naukowych 12 państw. W 1977 r. Polska przystąpiła do międzynarodowego Antarktycznego Paktu, zawartego w 1959 r. 23 stycznia 1959 r. Polska przejęła rosyjską stację geofizyczną w Oazie Bungera, która otrzymała nazwę “Dobrowolski”.

Polonika w Bari

W romańskiej bazylice S. Nicolo w Bari nad Morzem Adriatykiem (Włoch) jest piękny grobowiec polskiej królowej Bony Sforzy (zm. 1557), żony króla polskiego Zygmunta I Starego, która spędziła tu ostatnie lata życia. - W czasie II wojny światowej 15 sierpnia 1943 r. polski okręt podwodny Dzik zatopił w pobliżu Bari 2 transportowce nieprzyjacielskie. - Na tutejszym Brytyjskim Cmentarzu Wojennym są pochowani dwaj polscy piloci wojskowi z okresu II wojny światowej: Ryszar Beer i Edward Gągała.

Polacy na Uniwersytecie w Berkley

W Berkley (miasto w USA, w zespole miejskim San Francisco) jest od 1855 r. znany uniwersytet - Uniwersytet Kalifornijski, na którym jest katedra języka i literatury polskiej, którą kierowali m.in. G.R. Noyes, W. Lednicki, Cz. Miłosz; innymi profesorami polskiego pochodzenia byli tu m.in.: matematycy Alfred Tarski i Jerzy Neyman-Spława (1894-1981) oraz historyk Jerzy Lerski (ur. 1917).

Polska flaga nad Berlinem

30 kwietnia 1945 r. Pierwsza Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki wzięła udział w walkach o stolicę III Rzeszy walcząc w okolicach Ogrodu Zoologicznego i Politechniki. Drugiego maja 2 V 1945 r. Berlin został zdobyty przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie. Polska flaga zawisła na Bramie Branderburskiej oraz pruskiej Kolumnie Zwycięstwa w sercu zdobytego miasta.

Polscy ordynariusze Green Bay

Katolicka diecezja Green Bay w amerykańskim stanie Wisconsin (10% ludności jest polskiego pochodzenia - 505 358 w 2001 r.) została erygowana przez Stolicę Apostolską 3 marca 1868 roku i należy do metropolii Milwaukee. Ma obszar 27 tys. km kw., 369 tys. katolików (którzy stanowią 37% osób mieszkających na jej terenie), 169 parafii i 302 księży. Wśród wiernych było i jest wiele tysięcy Polaków. Stąd na 12 ordynariuszy tej diecezji aż 5 było biskupami polskiego pochodzenia. Byli to: Paul Peter Rhode 1915-45, Stanislaus Vincent Bona 1945-67, Aloysius Wycislo 1968-83, Adam Maida 1983-1990 i David Zubik 2003-07.

Kościoły polskie w Detroit

W Detroit w stanie Michigan (USA) osiedliło się wiele tysięcy emigrantów polskich: w 1900 r. było ich tu 48 tys., w 1914 r. 120 tys. i w 1940 r. ok. 350 tys.; w 1970 r. do polskiego pochodzenia przyznawało się już tylko 100 tys. osób – reszta uległa całkowitej asymilacji. Pierwszy polski kościół katolicki w Detroit – św. Wojciecha został zbudowany w 1872 r. Kolejne polskie kościoły powstały w: 1882 r. św. Kazimierza, 1889 r. św. Franciszka z Asyżu, 1889 r. św. Jozafata, 1889 r. św. Stanisława, 1893 r. Najsłodszego Serca Maryi (monumentalny, zaliczany do najpiękniejszych kościołów w Detroit), 1902 r. św. Jana Kantego, 1903 r. św. Jadwigi, 1907 r. św. Jacka, 1908 r. św. Floriana, 1911 r. Wniebowzięcia NMP, 1915 r. Królowej Apostołów, 1916 r. św. Tomasza Apostoła, 1917 r. Królowej Apostołów, 1917 r. św. Szczepana, 1919 r. Niepokalanego Poczęcia NMP, 1920 r. św. Andrzeja Apostoła, 1920 r. Zmartwychwstania Pańskiego, 1921 r. św. Władysława, 1923 r. św. Ludwika, 1923 r. Bożego Ciała, 1923 r. NMP Wspomożenia Wiernych, 1923 r. św. Piotra i Pawła, 1925 r. św. Bartłomieja, 1925 r. Przemienienia Pańskiego, 1927 r. św. Kunegundy, 1929 r. NMP Królowej Nieba. Dzisiaj pozostało polskimi (msze polskie) tylko cztery kościoły: św. Wojciecha, św. Jacka, św. Piotra i Pawła i Przemienienia Pańskiego.

Polacy w Kijowie

Kijów jest stolicą Ukrainy. Jednak do rewolucji bolszewickiej 1917 r. połowę jego mieszkańców stanowili Rosjanie, a Ukraińców było tylko ok. 20%. W 1914 r. Polaków w Kijowie było 50 tys. i stanowili wówczas 10% ludności miasta. Podczas I wojny światowej ludność polska w mieście wzrosła do 80 tys. (przybyli uchodźcy z Kongresówki i ze Lwowa). Po opanowaniu Kijowa przez bolszewików prawie wszyscy Polacy wyjechali do Polski i w 1926 r. w mieście mieszkało już tylko 13 706 Polaków, w 1939 r. 11 808 i w 2001 r. 6900 Polaków.

Najpoczytniejszy po Sienkiewiczu

Henryk Sienkiewicz jest po dziś dzień najbardziej znanym i najpopularniejszych pisarz polskich na świecie –jego książki miały dotychczas ponad 900 wydań w czterdziestu kilku językach. Na drugim miejscu na liście najpoczytniejszych pisarzy polskich za granicą pozostaje Ferdynand Antoni Ossendowski (1876-1945), autor 77 książek, które wydano również w 150 przekładach na 20 języków; wielką poczytnością cieszyły się jego książki osnute na tle przygód w egzotycznych rejonach świata – Centralnej Azji (Zwierzęta, ludzie, bogowie lub Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów, Maroku i Tunezji (Płomienna Północ, Pod smaganiem samumu) oraz Afryki podzwrotnikowej (Niewolnicy słońca). Przez pewien czas należał do piątki najbardziej poczytnych pisarzy na świecie, a jego książki porównywano z dziełami Kiplinga, Londona czy Maya. W latach międzywojennych łączny nakład jego książek sięgnął 80 mln egzemplarzy. Gdy chodzi o przekłady na języki obce, Ossendowski zajął wówczas drugie miejsce po Henryku Sienkiewiczu i do dziś żadnemu innemu pisarzowi polskiemu nie udało się go w tej kategorii pobić.

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku należy do jednej z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dzisiejszej Polski, a uprzednio ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Został zbudowany dla Branickich w stylu późnobarokowym w latach 1691-1697 przez wybitnego architekta holenderskiego Tylmana z Gameren i rozbudowany w latach 1728-1752 przez architektów Jana Zygmunta Deybela i Jakuba Fontanę. Jego wielkość i piękność sprawiły że był i jest określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Niestety, jego piękne i bogato wyposażone pokoje ograbił zaborca rosyjski. Park pałacowy należy do najpiękniejszych w Polsce.

J. Nehru – przyjaciel Polski

Jawaharlal Nehru (1889-1964), indyjski mąż stanu, pierwszy premier Indii 1947-64 był życzliwie ustosunkowany do Polski i spraw polskich. Po napadzie Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. potępił „agresję hitlerowskiego rządu przeciw Polsce”, 30 marca 1954 r. jego rząd nawiązał stosunki dyplomatyczne z Polską, a w czerwcu 1955 r. złożył oficjalną wizytę w Polsce i kilkakrotnie stwierdził potrzebę uznania granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Polski akcent w „Weekend Australian”

W „The Weekend Australian Magazine” z 30-31 stycznia 2016 r., który jest dodatkiem do dziennika „The Australian” ukazał się artykulik z dużą, kolorową ilustracją tańczącej pary w stroju łowickim o Kasi i Maćku Solarskich – tancerzach ze znanego i dobrego polskiego zespołu tanecznego „Łowicz” w Melbourne – o nich, o zespole, o stroju łowickim i ich tradycyjnym polskim ślubie. – Mają ładną pamiątkę.

„Australian” o bohaterach z Markowej

Wielki dziennik australijski „The Australian”, w weekendowym wydaniu z 19-20 marca 2016 roku w dziale World/Świat zamieścił bardzo pozytywny dla Polski i Polaków artykuł pt. „Poland honours those killed for daring to shelter Jews” o otwarciu w Polsce – w Markowej koło Łańcuta 17 marca 2016 r. pierwszego w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. rodziny Ulmów, z udziałem m.in. prezydenta Polski Andrzeja Dudy i ambasadora Izraela w Polsce Anny Azari. To bardzo ważny artykuł w odniesieniu do obrony dobrego imienia Polski i Polaków. Dlatego Federacja Polskich Organizacji w Australii (i inne organizacje polskie) powinna go mieć zawsze pod ręką.

Cacko w katedrze tarnowskiej

W Bazylice Katedralnej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowie, w prezbiterium jest renesansowy, piękny i wielki piętrowy pomnik nagrobny Tarnowskich, dzieło rzeźbiarza włoskiego Jana Marii Padovano (zm. 1574). To prawdziwie rzeźbiarskie cacko i cenny zabytek.

Polacy na K2

K2 to drugi najwyższy szczyt świata (8611 m) na granicy Chin i Pakistanu. Pierwszego w historii wejścia na niego dokonała wyprawa włoska 31 lipca 1954 r. Oto polscy zdobywcy K2: 23 czerwca 1986 – Wanda Rutkiewicz, 8 lipca 1986 – Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski, 3 sierpnia 1986 – Przemysław Piasecki i Wojciech Wróż, 10 lipca 1996 – Krzysztof Wielecki, 14 lipca 1996 – Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik, 23 lipca 2011 – Dariusz Załuski, 31 lipca 2012 – Adam Bielecki, 31 lipca 2014 – Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan.

Marian Kałuski

Wersja do druku

Jan Orawicz - 17.04.16 20:00
Panie historyku TK i Konstytucja to twory PRL,a mamy RP! Więc z jakiej
racji ta kołomyja z TK,który trwał na straży przepisów Konstytucji PRL?!
Jeżeli nie ma PRL, to te oba twory - jako spadek po PRL nie obowiązują!!!
A więc powtarzam,że jest Rzeczypospolita Polska,którą musi obowiązywać
nowa Konstytucja RP. A ta Konstytucja powinna być już opracowana i
wprowadzona w życie na początku br. W takiej sytuacji postkomuna nie
miałaby powodów do awantur!!!

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Marca 2020 roku
W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki. Nagrodzone utwory: „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida.


29 Marca 1943 roku
Oddział Jędrusiów wspólnie z grupą AK rozbił więzienie niemieckie w Mielcu i uwolnił 126 więźniów


Zobacz więcej