Wtorek 26 Maja 2020r. - 146 dz. roku,  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.04.16 - 18:06     Czytano: [864]

O Cudzie nad Wisłą w KanadzieOdwiedziłem Rodaków w kilku kanadyjskich miastach, w zbożnym dziele podtrzymania polskiego poczucia humoru, niepoprawności politycznej i nieskrępowanej wolności, które to pojęcia w sposób specyficzny wiążą się ze sobą w naszym patriotycznym genotypie. Coraz rzadziej w takie rajdy się wybieram, bo robię się stary (o dziwo!) i z trudem znoszę dalekie podróże. Publiczność polonijna jest jednak tak serdeczna, że leczy wszelkie dolegliwości utrudzonego wędrowca.

Celem spotkań w tym przypadku była nie tylko kabaretowa wspólnota śmiechu, ale także sprawa dużo poważniejsza, mianowicie budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskie j. Od paru lat rozpowiadam o tej inicjatywie Towarzystwa Patriotycznego, głównie w internecie i kabarecie, i zainteresowanie rośnie. Brak informacji w dużych mediach sprawia jednak, że wzywany jestem do osobistego wyjaśniania jak sprawy się mają!

Otóż prowadzone z władzami stolicy rozmowy, po październikowych wyborach zostały przez Urząd zerwane. A szkoda, bo wyglądało na to, że po analizie możliwości, ustalono już dwa godne miejsca do ostatecznej decyzji: Oś Saska (między pl. Piłsudskiego, a pałacem Lubomirskich, albo oba brzegi Wisły spięte symbolicznym łukiem z platformą widokową na szczycie. Bez zgody miasta trudno ogłosić konkurs na monument. Ze względu na zbliżającą się 100 rocznicę Cudu nad Wisłą odwlekanie decyzji jest w gruncie rzeczy dywersją.

Po raz kolejny wzywamy Panią Prezydent do współpracy. To ma być świadectwo pamięci wszystkich Polaków, niezależnie w jakiej opcji politycznej znajdują się obecnie, Przecież nasi waleczni przodkowie nie wpadli na to, że Warszawą będzie rządzić partia, dla której najbardziej pielęgnowanym pomnikiem zwycięstwa jest pałac Stalina.

Polacy z Ottawy, Montrealu, Toronto, Vancouver, Edmonton, Calgary chcą wiedzieć, w jakim stadium jest nasza akcja. Sukces jest w zasięgu ręki. Ogłoszenie za kilka miesięcy międzynarodowego konkursu i w oczekiwaniu na wynik – zbiórka funduszy na budowę, zajmą ok. roku. Nastąpi publiczne rozstrzygnięcie, który projekt zostanie uznany za najlepszy, a potem wyłoniona wcześniej firma natychmiast zabierze się do roboty. Dotrzymanie terminu jest jeszcze możliwe!

Cześć i Chwała Bohaterom 1920 roku!

Jan Pietrzak

..................................

O Cudzie nad Wisłą w Kanadzie

Spotkania z Polonią w Ottawie, Montrealu, Calgary, Edmonton Vancouver. Wspólnota śmiechu to fragment wspólnoty patriotycznej Budowa Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej dotyczy wszystkich Polaków. Brak zgody na postawienia tego pomnika świadczy że Polska nie jest wolna.

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Maja 1831 roku
Powstanie listopadowe: wojska powstańcze poniosły klęskę w bitwie pod Ostrołęką.


26 Maja 1972 roku
USA i ZSRR zawarły w Moskwie układ tzw. SALT I.


Zobacz więcej