Wtorek 26 Maja 2020r. - 147 dz. roku,  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.04.16 - 13:33     Czytano: [771]

Lobby lichwiarsko-bankowe atakuje


Polityczna krucjata lobby lichwiarsko-bankowego, skierowana przeciwko nowemu, polskiemu rządowi, którego działania mają doprowadzić do porzucenia statusu półkolonii gospodarczej i wybicia się na suwerenność gospodarczą, przechodzi w nową fazę eskalacji.

Chwilowo nie pomogły zabiegi totalnej polskiej opozycji w UE. Styczniowa obniżka ratingu Polski dokonana przez agencje S&P, podobnie motywowana politycznie, nie tylko nie wystraszyła inwestorów zagranicznych, ale stworzyła okazję do zakupu przez nich nowych obligacji Skarbu Państwa, tym razem tzw. długoterminowych. Wszystkie wskaźniki gospodarcze od października 2015, czyli od czasu objęcia władzy przez PIS znacząco się poprawiły i są zaskakująco dobre, deficyt sektora finansów publicznych wyniósł za 2015r. zaledwie 2,5 proc., a więc znacznie poniżej 3 proc. progu, narzucanego przez UE.

Osłabił się nieco polski złoty co spowodowało znaczący wzrost eksportu, by następnie ponownie się umocnić do głównych walut. Lepiej wygląda sytuacja gdy idzie o składki na ubezpieczenie społeczne w FUS, bo działa tzw. „suwak emerytalny”, lepiej się mają fundusze celowe, w tym FRD, nieco lepiej wyglądają płace i kwestia zatrudnienia, choć tu daleko jeszcze do optymizmu.

Program 500 plus z pewnością „rozbuja” koniunkturę gospodarczą, PKB, sprzedaż detaliczną i dochody podatkowe. Nasza pozycja w NATO ani w UE nie będzie zagrożona z powodu rewelacji ogłaszanych na niemieckim portalu - ONET.pl - przez posłankę Nowoczesnej J.Scheuring-Wielgus, iż rzekomo „prezydent Obama podczas Szczytu Antynuklearnego nie miał ochoty siedzieć obok prezydenta Dudy”. Tym bardziej, że przecież tej międzynarodowej pozycji nie pozbawiło nas nawet odebranie kieliszka szampana Królowej Szwecji czy też skakanie po stołkach w wykonaniu poprzednika prezydenta Dudy.

Absurdalnych i skrajnie pogardliwych ataków wymierzonych ze strony opozycji w nową władzę z pewnością nie zabraknie, „Myszki Agresorki” z pewnością znajdą nowy temat, by zaszokować opinię publiczną, przy pełnej dyspozycyjności dla tego typu działań, ze strony takich dużych portali internetowych jak Wirtualna i Onet, które w kwestiach informacyjnych, odnoszących się do działań rządu PIS najwyraźniej chcą przebić Pudelka i Pomponika.

Aktualna, wielka afera „Panama Pappers” odsłaniająca kulisy wielkich pralni pieniędzy w tzw. rajach podatkowych, o której tak wiele i tak profesjonalnie pisze już od lat Stanisław Balcerac powinna być znacznie większym powodem do zmartwień i ekranowych dywagacji w ITI, TVN-24, Biznes i Świat niż problemy stadniny koni w Janowie. Warto przypomnieć, że nadal trwa śledztwo dotyczące polskich klientów posiadających tajne konta w szwajcarskim oddziale banku HSBC, gdzie niektórzy polscy obywatele zgromadzili „drobne oszczędności” rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset milionów dolarów.

Najprawdopodobniej akcja światowego lobby lichwiarsko-bankowego i sfer źle Polsce życzących, skierowana przeciwko Polsce, a realizowana rękami agencji ratingowych, niemieckich mediów za Odrą, jak szczególnie tych mediów obecnych dziś w Polsce, mająca zniechęcić polskie władze do jednoznacznego rozwiązania, korzystnego dla Polski i Polaków problemów tzw. kredytów frankowych oraz tzw. polisolokat, które dotyczą ponad 5 milionów Polaków, a opiewających na blisko 200 mld zł jest jak widać grą wartą świeczki. I oto tu tak naprawdę chodzi w tej skomasowanej nagonce na polskie władze i nowy rząd. Oczywiście działania agencji Moodys nie będą miały realnego znaczenia i przełożenia na sytuację gospodarczą w Polsce i nasze wskaźniki makroekonomiczne. Działania gospodarcze nowego rządu idą we właściwym kierunku i następują wyjątkowo szybko i sprawnie. Przed nami program - Gospodarka plus.

Tym razem Polacy nie dadzą się nabrać na Konia Trojańskiego, a padła klacz nie wywoła odwrotu zagranicznych inwestorów z Polski, bo takiego eldorado jak nad Wisłą gdy idzie o zyski trudno szukać w Europie i na Świecie. Trybunał Konstytucyjny i hodowla koni arabskich ma niewielki wpływ na polskie sprawy gospodarcze i poziom życia Polaków.


Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK, ekspert gospodarczy, publicysta, poseł do Sejmu.
wPolityce


Wersja do druku

Lubomir - 07.04.16 8:14
Wrogowie Polski są zdesperowani. Nie odpalamy niemieckich czołgów i nie ruszamy na Kaliningrad. Ba, nie robimy Katynia '3'. Co się dzieje"?. Chcemy realnie budować państwo na wzór Japonii, Włoch i Wielkiej Brytanii?. Oczekiwania wywrotowców i sabotażystów widać jak na dłoni.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Maja 1868 roku
Urodził się Otton Steinborn, polski lekarz, polityk, pierwszy prezydent Torunia w roku 1920 (zm. 1936)


26 Maja roku
Święto wszystkich Mam


Zobacz więcej