Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.03.16 - 10:06     Czytano: [1395]

Dział: WPiS

NOWY NUMER 2/2016 WPiS


Prezentujemy najnowszy numer miesięcznika „Wpis” – już dostępny w sprzedaży. Postać Pierwszej Damy, ocena decyzji Mieszka I, wizyta w Krakowie węgierskiego ministra, sytuacja Polaków na Ukrainie, sukcesy polskich archeologów, konieczne zmiany w polityce historycznej i kulturalnej – i wiele innych aktualnych tematów! Artykuły, rozmowy, reportaże, liczne fotografie i ilustracje oraz grono wybitnych autorów – warto przeczytać i zaprenumerować!

W bieżącym numerze:

Stworzyliśmy wielu polskich milionerów w samym sercu Nowego Jorku
– rozmowa Adama Sosnowskiego z Bogdanem Chmielewskim, prezesem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej o patriotyzmie i przywiązaniu do wiary w warunkach amerykańskiego środowiska wielkich instytucji finansowych.

Markety nie mogą nam wyznaczać miejsca na ziemi – – ważny głos poparcia biskupa Wiesława Meringa, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, dla wartości przekazywanych przez nasz miesięcznik.

Nasze dzieci na każdym kroku mogły zginąć od kul – – reportaż Izy Kozłowskiej z wizyty w Ośrodku Charytatywnym Caritas Archidiecezji Warmińskiej, gdzie tymczasowo mieszkają Polacy ewakuowani z terenów wschodniej Ukrainy. Wstrząsający przekaz o sytuacji, o której Europa zdaje się starannie zapominać…

Odniemczyć polskie media! – – wzywa Leszek Sosnowski, ukazując sytuację na rynku mediów w Polsce, która zmienia się – niestety, zbyt wolno…

Dzięki Mieszkowi I nie zostaliśmy wchłonięci przez Ruś – – rozmowa Marcina Austyna z prof. Krzysztofem Ożogiem, mediewistą, autorem bestsellerowego dzieła „966. Chrzest Polski” nagrodzonego tytułem Książka Roku 2015.

Zniewolenie Polski zawsze prowadziło do zniewolenia Europy – – minister prof. Krzysztof Szczerski pokazuje, że kraje „starej Unii” mogą się od nas sporo nauczyć, a Europa naprawdę potrzebuje wolnej i silnej Polski.

Bursztyn. Żaden kamień szlachetny nie może go naśladować – – jak powstał bursztyn, skąd pochodzą jego niezwykłe właściwości, które gatunki są najcenniejsze, jak się go pozyskuje i obrabia pyta dr. inż. Marka Łodzińskiego z Katedry Geologii Ogólnej i Geoturystyki na AGH w Krakowie Paweł Stachnik.

Pierwsza Dama, czyli sprzeciw wobec dominacji zła – – sylwetkę Agaty Dudy, żony, matki, nauczycielki, a obecnie Pani Prezydentowej, prawdziwej Pierwszej Damy, prezentuje Jolanta Sosnowska.

Historia jako kreowanie przyszłości – – wzorce biblijne – ks. prof. Waldemar Chrostowski dowodzi, że kreowanie pamięci historycznej nie jest wcale zjawiskiem nowym, typowym tylko dla naszych czasów – jego przejawy znaleźć można już w… starotestamentowej Księdze Nehemiasza.

Przetrwanie Europy zależy od trwania w Chrystusowej wierze – – relacja z wizyty w krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II ministra zasobów ludzkich w węgierskim rządzie Zoltána Baloga, który wręczył metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi najwyższe węgierskie odznaczenie przyznawane cudzoziemcom – Wielki Krzyż Orderu Zasługi.

Polski teatr nie zasłużył na degradację. Jego piękno można jeszcze odnaleźć i odtworzyć – – o teatrze prawdziwym, wartościowym, a jednocześnie porywającym, w którym eksperyment nie usprawiedliwiał obsceniczności, a aktorzy zachwycali profesjonalizmem przypomina Jolanta Sosnowska w recenzji inscenizacji sztuki Antoniego Czechowa „Wujaszek Wania”.

Propaganda jako socjologia – – dr Mirosław Boruta opisuje zadziwiające spotkanie w ramach cyklu „Wykłady z socjologii współczesnej” na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie z prof. dr. hab. Ireneuszem Krzemińskim – pod znamiennym tytułem „Korelacje nacjonalizmu, ksenofobii i antysemityzmu”…

Kościuszko nigdy nie bał się nawet najsilniejszego wroga. Do ostatniej chwili miał wolę zwycięstwa – – w 270. rocznicę urodzin Naczelnika prof. Henryk Kocój przypomina jego wybitne osiągnięcia, a przede wszystkim – postawę, która zjednywała mu poparcie i sympatię współczesnych oraz uznanie potomnych.

Na tropach Majów w gwatemalskiej dżungli – – przybliżamy szczegóły światowego sukcesu polskich archeologów, którzy dokonali ważnych odkryć dotyczących fascynujących dawnych kultur Ameryki Południowej.

Czołgi przeciwko gnieźnieńskiej katedrze – – historię barbarzyńskiego aktu zniszczenia wież prymasowskiej świątyni oraz późniejszych matactw, które miały oczyścić z winy wojsko sowieckie przedstawia Stanisław M. Jankowski.

Matka Teresa – nauczycielka i szafarka miłosiernej miłości Boga – – postać, dzieje i rozwój dzieła Błogosławionej, pielęgniarki, nauczycielki, założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości w przededniu jej kanonizacji zapowiedzianej na ten rok przypomina Czesław Ryszka.

Aborcjoniści oszukali najpierw samych siebie, jednak Słowo Boga przeszywa człowieka jak miecz – – Ewa Rejman rozmawia z „doradcą chodnikowym” Johnem Barrosem ze Stanów Zjednoczonych, który namawia kobiety wchodzące do klinik aborcyjnych, aby odstąpiły od swych zamiarów.

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz – – również w dalekiej Kanadzie – relacja ze zorganizowanej w Ottawie przez kanadyjską Polonię manifestacji poparcia dla polskiego rządu i prezydenta oraz sprzeciwu wobec mieszania się instytucji Unii Europejskiej, a zwłaszcza Niemiec w wewnętrzne sprawy Polski.

Produkcja zbrojeniowa pod okupacją niemiecką i sowiecką – – w trzeciej części cyklu „Jeśli chcesz pokoju…” dr Marek P. Deszczyński przybliża działanie polskiego przemysłu zbrojeniowego w burzliwych czasach wojennych i powojennych – na tle historii kraju i całego kontynentu.

Nowocześni jak prawdziwi stalinowcy – – początków komunistycznej antypolskiej propagandy, do dziś oddziałującej na polską kulturę, poszukuje Jakub Maciejewski.

Świato-podgląd – przegląd informacji ze światowych mediów, a w nim m.in. o niemieckim „ratowaniu” systemu emerytalnego, walce z sumieniem w Szwecji oraz zniekształcaniu przekazu Dnia Rodziny przez propagandę LGBT.

Krzyżówka z nagrodami

A poza tym proponujemy atrakcyjne promocje i zachęcamy do prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


29 Marca 1983 roku
Uruchomiono pierwszy komputer typu laptop


Zobacz więcej