Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 05.02.16 - 10:50     Czytano: [1175]

Dział: Oko Cyklopa

OKO CYKLOPA - PROLOG



OKO CYKLOPA

Sławomir M. Kozak









Aniutkowi poświęcam…























SPIS TREŚCI:

PROLOG ... 5
METODA … 6
PROMIS 16
PTECH 23
KONTROLERZY ... 32
MISTYFIKACJA 48
BIEG DO BAZY ... 58
ŚWIADEK Z TORONTO … 77
KRĄG 83
MONARCH 103
BIOTERROR 112
SZATAŃSKIE NASIONA… 133
NAFTA 164
PERMANENTNA INWIGILACJA… 170
POGODA DLA BOGACZY… 175
FAŁSZYWE FLAGI… 187
BAZA... 192
PŁONĄCA EUROPA… 194
ZAMACH STANU? 201
PROCHY I RURY… 228
AMERYKAŃSCY KONDOTIERZY 277
UPADEK KOLOSÓW… 290
OKO CYKLOPA... 297
KALENDARIUM 308
EPILOG ...? 343
ZAŁĄCZNIKI 367
BAZA DANYCH 430
OD AUTORA … 432
O WYDAWCY… 435
KSIĄŻKI, KTÓRE TRZEBA PRZECZYTAĆ… 439
FILMY, KTÓRE TRZEBA OBEJRZEĆ… 446



………………………………………………….


Drogi Czytelniku ...

Uważam, że to najlepsza chwila, abym zacytował zdanie, jakiego użył we wstępie do jednej ze swych książek piosenkarz Leonard Cohen:


... Dziękuję Ci bardzo za okazane zainteresowanie, które uważam za lekkomyślną, choć wzruszającą szczodrość z Twojej strony.


autor


Na początku świata, rasa Cyklopów została strącona w bezdenne czeluście Tartaru przez Uranosa, pierwszego boskiego władcę wszechświata. Później jednak Zeus uwolnił ich, żeby go wsparli w wojnie z jego własnym ojcem Kronosem.

Cyklopy były istotami potwornego wzrostu oraz niezwykle dzikiego i barbarzyńskiego wyglądu. Olbrzymy te, z jednym okiem pośrodku czoła, zajmowały się pasterstwem i budową ogromnych murów.

Od tamtych czasów nie zmieniło się nic. Nadal budują mury, którym grodzą dzisiejszy glob. Teraz jednak ich trzodę stanowi cały gatunek ludzki, który nie jest z ich rasy. Swoim jednookim, bezwzględnym spojrzeniem doglądają Nowego Porządku Świata...




PROLOG

„Dyktatura to państwo, w którym wszyscy boją się jednego, a jeden wszystkich.”
(Alberto Moravia)



Nigdy nie byłem w World Trade Center(1) . Miałem jedną jedyną, niepowtarzalną okazję. W roku 1981 poleciałem pierwszy raz w życiu, z Ojcem do Nowego Jorku. Polska rozpościerała skrzydła po blisko czterdziestoletniej sowieckiej dominacji. Ludzie wraz ze sztandarem „Solidarności” zaczęli podnosić głowy. Królowała Nadzieja. Miałem osiemnaście lat i głowę pełną marzeń. W tamtych czasach nie każdy miał szansę polecieć do Ameryki. Mnie się udało. Cieszyłem się, jak dziecko. To była mroźna zima. Luty. Kiedy patrzyłem z setnego piętra Empire State Building(2) na Manhattan(3) , wiał przenikliwy wiatr. Termometry wskazywały 24 stopnie Celsjusza poniżej zera. Z zimna nie mogłem się ruszać, ale w sercu było mi ciepło. Pod sobą miałem cały świat, przed sobą całe życie. Nikt wtedy nie wiedział, że tej nadziei wystarczy tylko na rok...

Do kompleksu WTC wybraliśmy się z Ojcem nazajutrz po przylocie do Stanów. Nie udało się. Podczas przesiadki z kolejki, którą przyjechaliśmy z Queens(4) , pomyliliśmy kierunki. Z początku zastanawiałem się dlaczego coraz mniej w wagonie białych, a coraz więcej czarnych. Kiedy w przejściu między wagonikami stanął czarnoskóry policjant przyglądający się nam ze zdziwieniem – zrozumiałem. Jechaliśmy w dokładnie przeciwnym kierunku. Do czarnego Harlemu(5) . Do dzielnicy, której biali nie oglądali inaczej, niż przez pryzmat swoich telewizorów. Siędząc wygodnie i bezpiecznie w swoich wygodnych, bezpiecznych i białych dzielnicach, i obserwując relacje reporterów pokazujących bród, nędzę i przemoc. Do dzisiaj zastanawiam się dlaczego nikt wtedy w tym wagonie metra nie zrobił żadnej uwagi, nie powiedział złego słowa? Może te wszystkie opinie były trochę przesadzone? A może po prostu wzięto nas za psycholi lub prowokatorów? Na końcowej stacji przesiedliśmy się w powrotną kolejkę ale zmęczeni drogą i chyba bardziej emocjami zrezygnowaliśmy z jazdy na przeciwległy koniec Manhattan’u. Powiedziałem: może jutro... Potem było: innym razem..., jeszce zdążymy... Nie zdążyłem już nigdy.

Przez wszystkie te lata, które przyszły potem, nie żałowałem ani razu. To przecież tylko kolejne wysokościowce, które nie mogły przyćmić widoków z innych ciekawych miejsc, jakie zdarzyło mi się później zobaczyć. Manhattan widziałem z wieżowca, po którym hasał filmowy King Kong(6) . Z ponad stu osiemdziesięciu metrów wieży telewizyjnej, w dzielnicy Zamalek(7) , podziwiałem panoramę Kairu. Spoglądałem na Champs-Elysees(8) z ponadczasowej Wieży Eiffel’a. Chłonąłem klimat starożytnego Meksyku patrząc nań ze szczytu Piramidy Słońca(9) . A z wysokości ponad pięciuset metrów CN Tower(10) oglądałem metropolię Toronto. Widziałem z góry ośnieżone szczyty And. A jednak dzisiaj żałuję. Żałuję, bo brakuje mi tego osobistego doświadczenia, kontaktu z miejscem, o którym przyszło mi pisać.

Nie wiedziałem wtedy, że te wieże staną się dla mnie tak ważne. Ale nie wiedziały też o tym tysiące innych ludzi. Ci wszyscy, dla których te budynki stały się nagrobnym kamieniem...


1- World Trade Center (Światowe Centrum Handlu) – kompleks 7 budynków na Manhattanie w Nowym Jorku, z których najbardziej znane dwie bliźniacze wieże zostały zburzone w zamachu 11 września 2001 r. Wraz z nimi zburzono budynek numer siedem.
2- Wieżowiec w Nowym Jorku, jeden z najlepiej rozpoznawanych budynków USA. Oficjalnego otwarcia budynku dokonał 1 V 1931 r. prezydent Herbert Hoover włączając przycisk zapalający w nim światła. Ma 102 piętra i jedno podziemne. Jego nazwa pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork – Empire State.
3- Jedna z pięciu dzielnic Nowego Jorku. Manhattan jest wyspą o długości 21,6 km i szerokości dochodzącej do 3,7 km.
4- Największa z dzielnic Nowego Jorku. Znajdują się na niej lotniska JFK i La Guardia.
5- Dzielnica Nowego Jorku, której populacja składa się w większości z czarnoskórych. Nazwa jej pochodzi od miasta Haarlem w Holandii, bowiem to Holendrzy założyli w tym miejscu w r. 1658 wioskę Nieuw Haarlem.
6- Chodzi o Empire State Building, na który w filmie z 1933 r., wspiął się, po ucieczce King Kong, fikcyjna małpa ogromnych rozmiarów, złapana przez amerykańską ekipę filmową. Z budynku zestrzelił go wojskowy samolot. W remake’u z 1976 r. King Kong wdrapał się na budynek World Trade Center.
7- Az-Zamalik (ar. الزمالك, ang. Zamalek) – wyspa i dzielnica stolicy Egiptu, Kairu. Mieści się na niej wiele ambasad, m.in. Rzeczypospolitej Polski. Wieża telewizyjna powstała pół wieku temu, a jej wygląd symbolizuje kwiat lotosu.
8- Potoczna nazwa Alei Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Elysees) – Pola Elizejskie, reprezentacyjna aleja Paryża łącząca Plac Zgody (Place de la Concorde) z Placem Charles’a De Gaulle’a i Łukiem Triumfalnym.
9- Dwie piramidy: Słońca o wymiarach podstawy 225 m x 207 m i wysokości 65 m oraz Księżyca (150 m x 120 m x 43 m), to najstarsze budowle w Teotihuacan, miejscowości leżącej na północny wschód od miasta Meksyk.
10- Canada’s National Tower – druga, po Burj Dubai najwyższa wolnostojąca wieża świata. Ma 553,33 m i znajduje się w Toronto, w Kanadzie. Ta otwarta w 1976 r. wieża telewizyjna ma tarasy widokowe, obrotową restaurację i kompleks rozrywkowy, a sąsiaduje z nią Rogers Centre – pierwszy na świecie stadion z odsłanianą w całości kopułą. Ostatnio, poruszającą się po zewnętrznaj ścianie budynku windę wyposażono w przeszkloną podłogę.


Kolejne odcinki fascynującej książki Sławomira M. Kozaka "OKO CYKLOPA" będą publikowane w każdy piątek - Zapraszamy

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 2020 roku
W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki. Nagrodzone utwory: „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida.


29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


Zobacz więcej