Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.01.16 - 10:44     Czytano: [1018]

Dział: WPiS

Najnowszy styczniowy numer WPiS


Do sprzedaży trafił już najnowszy, styczniowy numer naszego magazynu społeczno-kulturalnego „Wpis”. Znajdziecie w nim Państwo jak zawsze mnóstwo interesujących artykułów, rozmów i reportaży, traktujących o najbardziej aktualnych sprawach krajowych i zagranicznych. Piszemy m.in. o inauguracji nowej polityki historycznej, zmianach klimatycznych na Ziemi oraz zawirowaniach politycznych wokół Polski. Styczniowy „Wpis” to ponad 80 stron ciekawej lektury.

W bieżącym numerze:

● Chcą obalić nowy rząd. Z czysto biznesowego powodu – Leszek Sosnowski rozmawia z ministrem z kancelarii prezydenta RP prof. Krzysztofem Szczerskim o skandalicznych antyrządowych wystąpieniach opozycji.

● Ojciec Jan Góra zostawił po sobie wielkie dzieło – Adam Bujak wspomina swojego wieloletniego przyjaciela, dominikanina o. Jana Górę, zmarłego 21 grudnia 2015 r.

● Testament wielkiego króla dla współczesnej Polski – w przypadającą w tym roku 320. rocznicę śmierci Jana III Sobieskiego przypominamy postać tego wybitnego władcy i nauki, jakie płyną z jego dokonań.

● Czy Polska stanie się liderem idei globalnego zalesiania – dr Jerzy Kruszelnicki w rozmowie z Leszkiem Sosnowskim przybliża zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi i przedstawia propozycję akcji zalesiania naszej planety.

● Führer – reaktywacja! – Leszek Sosnowski omawia bulwersującą sprawę ponownego pojawienia się w niemieckich księgarniach ideologicznego manifestu Adolfa Hitlera – „Mein Kampf”.

● Inauguracja nowej polityki historycznej – podniosła uroczystość, która odbyła się 17 grudnia 2015 r. w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie:

– Słowo „chrzest” świadczy o zobowiązaniu do przekazywania żywej wiary następnym pokoleniom młodych Polaków – wystąpienie prof. Krzysztofa Ożoga, autora książki „966. Chrzest Polski”,

– Nowa polityka historyczna: prawda, pamięć i duma – stanowisko wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego prezentujące zasady nowej polityki historycznej naszego kraju,

– Europejskie kręgi pamięci stawiają Polskę w roli ucznia – wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka, autora drugiego tomu „Dziejów Polski”,

– Świadomość historyczna jest źródłem gospodarczego patriotyzmu – słowo senatora Grzegorza Biereckiego, współtwórcy Społecznych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych,

– Chrystus dla św. Jana Pawła II jest centrum i kluczem istnienia, a jednocześnie zrozumienia narodu polskiego – wykład ks. prof. Jana Machniaka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

● Czy Polska może się wybić na suwerenność gospodarczą, czyli w poszukiwaniu skarbu narodowego – rozmowa Leszka Sosnowskiego z posłem Januszem Szewczakiem o ograniczeniach Narodowego Banku Polskiego, potrzebie budowy Narodowej Grupy Finansowej i gospodarczej suwerenności Polski.

● Kto naprawdę jest obcy, a kto swój – recenzja Krzysztofa Masłonia z niedawno wydanej książki „NieObcy”.

● Zamknąć pyski, ja na księdza nie dam złego słowa powiedzieć! – rozmowa z wieloletnim kapelanem więziennym, o. Kazimierzem Tyberskim OMI z Wrocławia.

● Obrona polskości na ziemi chełmińskiej – dzieje zmagań o polskość i łączność z Rzeczpospolitą mieszkańców historycznej ziemi chełmińskiej.

● Romuald Traugutt, bohater tragiczny– w 190. rocznicę urodzin przedstawiamy sylwetkę dyktatora powstania styczniowego.

● Prymas Tysiąclecia i Ojciec Ojczyzny – Czesław Ryszka pisze o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim i jego miłości do Polski.

● Krzyż dla milionów ofiar komunizmu – historia budowy pomnika ofiar komunizmu w Olkuszu. Opowieść o grupie działaczy, którzy przez wiele lat starali się zrealizować tę ideę.

● Pory roku są zmienne, przesuwają się nawet o miesiąc – przyrodnik dr Jerzy Kruszelnicki pisze o przesuwaniu się pór roku w czasie i tłumaczy, że nie jest to nowe zjawisko.

● Świato-podgląd – przegląd informacji ze światowych mediów, a w nim m.in. o wycieku metanu w Kalifornii, parze homoseksualistów, którzy zostali ludźmi roku i udogodnieniach dla muzułmanów w brytyjskich szkołach.

● Krzyżówka z nagrodami

A poza tym proponujemy nowe książki Białego Kruka i zachęcamy do prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1882 roku
Zmarł Charles Robert Darwin, twórca teorii ewolucji biologicznej (ur. 1809)


19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


Zobacz więcej