Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.12.15 - 10:42     Czytano: [1235]

Zmiany w prawie spadkowym UE




Szanowni Czytelnicy GI KWORUM,
pragniemy Państwu zaproponować nowy cykl publikacji na naszych łamach. Tym razem będzie to temat, jakże potrzebny w naszym codziennym życiu, informacje i porady z dziedziny prawniczej. Na początek artykuł Małgorzaty Przygodzkiej o zmianach w prawie spadkowym w UE. Prosimy o uwagi i sugestie, jak miałby ewentualnie wyglądać nowy dział „Porady Prawne”.
(red)


Zmiany w prawie spadkowym UE

Rok 2015 obfituje w zmiany prawne, które – czy nam się to podoba czy nie – mogą mieć duży wpływ na nasze życie codzienne. Zaczęło się od procedury karnej, która została w Rzeczypospolitej z początkiem lipca niemal wywrócona do góry nogami. Kolejny miesiąc wakacyjny przyniósł natomiast diametralne zmiany jeśli chodzi o zasady postępowania spadkowego na terytorium Unii Europejskiej, co może poważnie zainteresować naszych rodaków zza zachodniej granicy.

Od 17 sierpnia 2015r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z 4 lipca 2012r. Warto na wstępie zaznaczyć, że dokument reguluje zasady dziedziczenia w sytuacji, gdy spadkodawca zmarł w dniu lub po dniu 17 sierpnia br. Co więcej, obowiązuje on we wszystkich państwa członkowskich UE, poza Danią, Irlandią i Wielką Brytanią. Mędrcy Starego Kontynentu zafundowali nam zatem dwoistość uregulowań. Jeśli jednak mieszkasz obecnie w Niemczech i stajesz w obliczu postępowania spadkowego z udziałem spadkodawcy z Polski, nowe rozporządzenie wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Rozwiewa wiele wątpliwości związanych z tzw. jurysdykcją sądów – czyli daje nam odpowiedź na pytanie, który system prawny jest właściwy dla postępowania spadkowego.

Pierwszą i zarazem kluczową różnicą jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą generalnym kryterium jurysdykcji w sprawach spadkowych jest ostatnie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy, niezależnie od jego obywatelstwa czy miejsca położenia majątku spadkowego. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli spadkodawca zdecydował się na emigrację, jurysdykcja w sprawach spadkowych przysługiwać będzie zasadniczo sądom innego państwa, a nie polskim.

Niektórym osobom mogła w tym miejscu zrzednąć nieco mina – w końcu jakby nie patrzeć zarysowała się perspektywa postępowania sądowego w obcym państwie, co zapewne wiąże się z niebagatelnymi kosztami. Tu z pomocą przychodzi jednak nowe narzędzie, wprowadzone mocą rozporządzenia. Chodzi mianowicie o tzw. europejskie poświadczenie spadkowe, czyli dokument służący do wykazywania potwierdzonych w nim praw do spadku po określonej osobie. Może ono zostać wydane jedynie, gdy okoliczności sprawy są ustalone w sposób niewątpliwy i nie są kwestionowane. W przeciwnym wypadku, dla ustalenia praw do spadku, należy skorzystać z postępowania o stwierdzenie nabycia spadku i potem ewentualnie starać się o wydanie europejskiego poświadczenia spadkowego.

Jakie są zalety takiego poświadczenia? Przede wszystkim nie trzeba już uczestniczyć w kolejnych procedurach dążących do rozciągnięcia skutków orzeczenia wydanego w jednym państwie na inne państwo. Nie ma zatem konieczności uzyskiwania tzw. stwierdzenia wykonalności. Uznanie poświadczenia następuje automatycznie, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych postępowań sądowych. W Polsce, poświadczenie można uzyskać w postępowania sądowym (przed sądem rejonowym), opłata 300 zł, lub u notariusza, koszt to maksymalnie 400 zł.
Art. 69 Rozporządzenia przewiduje, iż: „Poświadczenie rodzi skutki we wszystkich państwach członkowskich bez wymogu stosowania jakiejkolwiek szczególnej procedury. Domniemywa się, że poświadczenie prawidłowo stwierdza okoliczności, które ustalono na mocy prawa właściwego dla dziedziczenia lub na mocy innego prawa właściwego dla danych kwestii. Domniemywa się, że osoba wymieniona w poświadczeniu jako spadkobierca, zapisobierca, wykonawca testamentu lub zarządca spadku posiada status wymieniony w poświadczeniu lub posiada prawa lub uprawnienia określone w poświadczeniu bez żadnych warunków ani ograniczeń odnoszących się do tych praw lub uprawnień innych niż określone w poświadczeniu.”

Pamiętać należy także o możliwości złożenia przez spadkodawcę odpowiedniego oświadczenia, stwarzającego możliwość wyboru prawa właściwego dla sprawy spadkowej. Według nowych przepisów, może to być jedynie prawo państwa, którego spadkodawca jest obywatelem w chwili śmierci lub w chwili dokonywania takiego wyboru. Oświadczenie powinno być częścią testamentu lub stanowić samodzielne oświadczenie w formie wymaganej dla testamentu.
„Każdy może dokonać wyboru prawa państwa, którego obywatelstwo posiada w chwili dokonywania wyboru lub w chwili śmierci, jako prawa, któremu podlega ogół spraw dotyczących jego spadku. Każdy, kto posiada więcej niż jedno obywatelstwo, może wybrać prawo każdego państwa, którego obywatelstwo posiada w chwili dokonywania wyboru lub w chwili śmierci.” (art. 22).

Całokształt zmian wygląda naprawdę nieźle – pozostaje jednak pytanie, jak nowy model sprawdzi się w praktyce. Podobnie jak przy każdym przedsięwzięciu mającym zmniejszyć nadmiar biurokracji, powinniśmy trzymać kciuki mocno ściśnięte!

Przydatne linki:
- tekst Rozporządzenia: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32012R0650

- wzór wniosku o wydanie poświadczenia:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32014R1329

- informacje Ministerstwa Sprawiedliwości RP:
www.ms.gov.pl/Data/Files/_public/aktual/2015/spadek-w-unii-europejskiej-informator.pdf

- opracowanie Ambasady RP w Paryżu:
www.msz.gov.pl/pl/p/paryz_fr_a_pl/c/MOBILE/informacje_konsularne/komunikaty_ogloszenia/wazne_zamiany_w_prawie_spadkowym_w_ue___europejskie_poswiadczenie_spadkowe


Małgorzata Przygodzka
aplikant adwokacki - LCG Kancelarie Prawne

Wersja do druku

Jan Orawicz - 29.12.15 21:56
Osobiscie uwazam,ze taka - powiedzmy Rubryka Prawnicza
moze byc dobra sprawa natury informacyjnej w zakresie, dosc
czesto zawilych spraw prawniczych. Pozdrawiam Szanowa Autorke tego
Materialu Informacyjnego.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia roku
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy


20 Kwietnia 1936 roku
Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Funduszu Obrony Narodowej.


Zobacz więcej