Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.12.15 - 20:59     Czytano: [1365]

Dział: Głos Polonii

Literaci w Chicago





Warsztaty kompetencji Literackich zorganizowane przez ZLP im. Jana Pawła II

Po raz czwarty gościliśmy w Zrzeszeniu Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago panią dr Agnieszka Janiak z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, literaturoznawcę i kulturoznawcę, badaczkę literatury współczesnej, która poprowadziła warsztaty kompetencji twórczych. Trudno samemu coś nowego stworzyć bez rozwoju, doskonalenia się, ustawicznego kształcenie to, dlatego też bardzo chętnie korzystamy z wiedzy i umiejętności jej przekazu Pani doktor Janiak. Mieliśmy już warsztaty kompetencji literackich, ars poetica, analizy tekstu, creative writing, ars poetica. Tym razem warsztaty były treningiem twórczości – terminowaliśmy w „kuchni twórczej”: ćwiczyliśmy empatię, wyobraźnię, umiejętności synestezji, nieszablonowego myślenia, skupienia i odnajdywanie dobrego tematu oraz mierzenia się z tematami dotkliwymi tj. jak śmierć czy emigracja. Wiedza, ćwiczenia indywidualne i grupowe, a przy tym świetna, kształcąca zabawa.

Doktor Janiak przyjechała do Chicago, jako prelegent Chicago Catholic Immigrant Conference: the Poles zorganizowanej przez Loyola University w dniach 13 – 14 listopada 2015, aby wygłosić referat na temat funkcji literatury i samego aktu pisania na emigracji na przykładzie 10 lat działalności Zrzeszenia pod opieką Jezuickiego Ośrodka Millenijnego. JOM tętni życiem, czego nie potrzeba udowadniać, dzieje się tu wiele dobra dla wspólnoty i całej Polonii. Liczne grupy, które spotykają się w JOM, mają realny wpływ na życie kulturalne i społeczne, skutecznie pomagają także w problemach, z jakimi boryka się Polonia w Chicago, a dzieje się to dzięki szczególnej atmosferze, która sprzyja takiej działalności. Ojciec Jerzy Karpiński opiekun duchowy Zrzeszenia na wspomnianej konferencji miał możliwość przedstawienia historii tej wszechstronnej działalności jezuitów w Chicago.

W niedzielę 15 listopada, jako wydarzenie towarzyszące konferencji dr Agnieszka Janiak poprowadziła w JOM dyskusję panelową w języku polskim gości z Loyola University na widowni. Do dyskusji Pani doktor zaprosiła O. Jerzego Karpińskiego SJ opiekuna Zrzeszenia, inicjatorkę i prezes ZLP Alinę Szymczyk, członków Zrzeszenia w osobach Antoniego Bosaka i Roberta Pawła Redlińskiego. W czasie dyskusji padły pytania dlaczego, po co, o czym i dla kogo piszemy, co tworzenie i działanie na rzecz kultury polskiej wnosi do naszego życia; w czym pomocna jest struktura Zrzeszenia, co ludzie młodzi mogą odnaleźć w Zrzeszeniu. Każdy z uczestników panelu wyraził swoją opinię. Tworzą ludzie wrażliwi, spotykają się, aby się nawzajem słuchać, wspierać, pozostawić swoje odczucia, spostrzeżenia, wypowiedzi swoim bliskim, rodzinie, przyjaciołom, znajomym. Poezja powstająca na emigracji jest w większości poświęcona tematyce patriotyczno- religijnej, choć nie brak także fraszek, opowiadań, przemyśleń egzystencjalnych, historycznych czy okolicznościowych.

Pani doktor pytała także, co należałoby by robić, by grupy polonijnej ze sobą współdziałały, a nie konkurowały. Może nic? Może dobrze, że tylu jest nas tak się od siebie różniących – jak odpowiedział O. Jerzy? Może ta różnorodność to nasze bogactwo?

Zrzeszenie w okresie dziesięcioletniej działalności wydało dziewięć almanachów, w których zamieściło swoje wiersze wielu tutejszych twórców (w liczbie od 18, 24, 27, do 54 jak w Almanachu „Sursum Corda – W górę serca”) poetów żyjących na emigracji, lub przebywających nań wcześniej. Zrzeszenie organizuje comiesięczne spotkania autorskie, zaprasza aktorów, muzyków i malarzy . Z myślą o młodych odbyły się konkursy;, pod nazwą; „II Wojna Światowa z jej konsekwencjami”, „Ojczyzna moich przodków”, Wiara, nadzieja miłość”, „Jan Paweł II „ Zrzeszenie jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą przeczytać swój wiersz, zaśpiewać, zagrać na jakimś instrumencie, bądź wystawić swoje fotografie czy obrazy malarskie. W naszej grupie oprócz piszących tylko poezje, znajdują się pisarze jak chociażby Katarzyna Murawska autorka nagrodzonych zbeletryzowanych biografii i prozy historycznej „ W cieniu wielkich wydarzeń”, „Wyorywanie historii”; Władysław Janusz Obara aktor, poeta, pisarz, wydawca czasopisma „Ars pro MEMORIA”, zdobywca wielu nagród za działalność twórczą a także Ewa Michałek Walkowska, poetka i redaktor dostarczająca nam materiały historyczne z Polski, Janusz Paweł Kowalkowski, poeta, muzyk, lekarz.
By zapoznać się z naszymi szczegółowymi dokonaniami i ich kalendarzem zapraszam na stronę internetową Zrzeszenia Literatów Polskich:
www.literaci.org

Gościliśmy poetów z Polski, jak również z innych stanów, między innymi dwukrotnie Joannę Sokołowską Gwizdka z Nowego Yorku, autorkę książki „Co otrzymałam od Boga i ludzi” opowieści o Helenie Modrzejewskiej.
Czterokrotnie gościliśmy poetkę i pisarkę z Polski Terasę Kaczorowską, autorkę tomiku poezji „Kończą się wiśnie”, polski Horacy na Mazowszu O Macieju Kazimierzu Sarbiewskim SJ (2005) „Herodot Polonii” o Mieczysławie Hajmanie założycielu Polskiego Muzeum w Chicago(2009), odbyła się prezentacja książki biograficznej ”Córka mazowieckich równin czyli Maria Skłodowska-Curie z Mazowsza (2007), a także książki reporterskiej „Children of the Katyn Massacre” (2006).

Kilkakrotnie gościliśmy znaną poetkę, naszą członkinię ZLP im. JP II autorkę książki ”Siedziałam za Katowice” śp. pamięci Natalię Piekarską Ponetę, przyjaciółkę Anny Walentynowicz, autorkę wielu tomików poezji i książek dla dzieci. Natalia miał jeszcze wiele do napisania, ale choroba i śmierć przerwała jej życie twórcze. Jestem w posiadaniu wiele listów, jak również Jej niepublikowanych wierszy, które zamierzam wydać. Warto wspomnieć o znakomitym dr Andrzeju Macieju Zarębskim - wydawcy naszych almanachów, pisarzu, fotografiku, podróżniku, autorze wielu książek, wieloletnim prezesie Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego w Zagnańsku, z którym współpracujemy od samego początku i który jest naszym honorowym członkiem.

Oprócz spotkań konkursów, działalności patriotyczno-religijnej, prowadzimy warsztaty literackie. Tutejszymi stałymi naszymi wykładowcami są Katarzyna Murawska, o której wspomniałam wyżej i nieoceniony Władysław Panasiuk poeta, prozaik, prowadzący nasze wieczory, piszący posłowia do almanachów, jak również ze spotkań, od samego początku związany z nami.

Nasz patron święty Jan Paweł II zgromadził w naszym Zrzeszeniu niezwykłych ludzi, którzy posiadają ogromny bagaż doświadczeń życiowych i chęć jego artystycznego wyrażenia. Wspaniale jest jeśli możemy się rozwijać i doskonalić dzięki takim kompetentnym, oddanym i zaangażowanym wykładowcom jak dr Agnieszka Janiak, która naładowana świeżością spojrzenia i ogromną wiedzą, dzieli się nimi, jak Chrystus chlebem z uczniami w wieczerniku.
A wszystkich, którzy chcieliby działać i rozwijać się wraz z nami – serdecznie zapraszamy.

Alina Szymczyk
Chicago

       

   



Wersja do druku

Danuta Duszyńska - 05.01.16 16:32
Chicago jest niewątpliwie bardzo prężnym ośrodkiem szeszenia kultury polskiej. Gratuluję wszystkim literatom z Chicago wszelakich osiągnięć. Nade wszystko jest mi bliski z pięknych artykułów i poezji Pan Władysław Panasiuk, którego osobiście nie poznałam, a szkoda, bo kiedys byłam w Chicago, podrózując po USA. Pozdrawiam najserdeczniej cała Polonię w Chicago, życząc szczęśliwego 2016 r.

W, Panasiuk - 22.12.15 22:53
Wiem, że polityka rzecz jasna musi być na pierwszym miejscu i o nią się rozbija całe życie. Od polityki zależy wiele rzeczy między innymi nasz byt i rozwój młodzieży. Złośliwi mówią, że poeci schodzący na temat polityki razem z nią schodzą na psy. Komentujemy rozwój wydarzeń w Polsce i tak należy, ale kultura też nie powinna być nam obojętna, zważywszy na to, iż na Kworum pisze wielu pisarzy czy poetów jak kto woli. Zrzeszenie w Chicago odniosło wiele sukcesów. Organizacja stara się promować kulturę przywiezioną z nad Wisły. Piszemy na rozmaitym poziomie jak wszyscy poeci, ale utrwalamy rodzimy język i nie zapominamy o Ojczyźnie. Pani dr. Janiak jest specjalistką w zakresie pisania (choć jak sama mówi, nie pisze wierszy). Podziwia jednak ludzi, którzy mimo wielu godzin ciężkiej pracy znajdują czas na pisanie. Za to cenię Panią Agnieszkę. Kolejne warsztaty za nami myślę, że nie ostatnie.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Marca 1943 roku
Zmarł w Kaliforni Siergiej Rachmaninow, rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent (ur. 1873)


28 Marca 1930 roku
Konstantynopol i Angora zmieniły nazwę na Stambuł i Ankara


Zobacz więcej