Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.12.15 - 11:36     Czytano: [1088]

„Smoleńsk” na wiosnę





Polska premiera filmu kinowego „Smoleńsk” w reż. Antoniego Krauzego, z Lechem Łotockim, Ewą Dałkowską i Beatą Fido w obsadzie, planowana jest na przełom marca i kwietnia - powiedział PAP producent filmu Maciej Pawlicki. W planach jest też dystrybucja za granicą - dodał.

Obecnie film jest na końcowym etapie montażu. Będzie trwał niecałe dwie godziny
— powiedział w poniedziałek Maciej Pawlicki.

Zdjęcia, realizowane w Polsce i w USA (w Chicago), już się zakończyły. Budżet „Smoleńska” to 9,5 mln zł.
Wciąż nam brakuje ponad milion złotych
— zaznaczył producent.

Główną bohaterkę filmu, dziennikarkę Ninę prowadzącą śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, zagrała Beata Fido.
Nina przygotowuje w Polsce dla swojej telewizji materiał o katastrofie smoleńskiej. Spotyka się z rodzinami ofiar. Zabiega o ustalenie wszystkich faktów, jest przy tym precyzyjna i profesjonalna
— opowiadała aktorka na planie zdjęciowym, gdy w kwietniu na warszawskim lotnisku Chopina kręcono scenę, w której Nina spotyka się z Ewą Błasik.
Beata Fido to absolwentka PWST w Krakowie.

Znaczącym etapem mojej pracy aktorskiej było osiem lat pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdzie skupiałam się na pracy w amerykańskich teatrach. Mieszkałam m.in. w Chicago, ale podróżowałam po całym kraju, odwiedzając wiele miast. Podobnie jak aktorzy amerykańscy, brałam udział w castingach. Kiedy wygrywałam casting, jechałam do tego miasta, w którym akurat dostawałam rolę, i tam pracowałam
— opowiadała.

Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest w „Smoleńsku” Aldona Struzik.

Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego gra w filmie Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej - Ewa Dałkowska.

W obsadzie „Smoleńska”, w którym - jak powiedział producent - zdjęcia aktorskie połączono z materiałami dokumentalnymi, są też m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.

Za zdjęcia odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc.

Reżyser „Smoleńska” Antoni Krauze ma w dorobku m.in. nagradzany film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” z 2011 r.

Czytaj więcej: Krauze o filmie: To nie jest film natchnień. To jest film faktów. Opowieść o tym, co się wydarzyło naprawdę

Termin realizacji zdjęć do „Smoleńska” kilkakrotnie przekładano. Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się już w 2013 r. w Warszawie, ale odbyły się wtedy tylko cztery dni zdjęć - w kwietniu i listopadzie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 r.

Film został zrealizowany na podstawie scenariusza, którego autorami są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki i Marcin Wolski.
Jak powiedział Pawlicki, twórcy filmu „Smoleńsk” chcieliby, aby miała miejsce również jego dystrybucja w kinach za granicą, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech.

W 2014 r. komisja ekspercka, która obradowała w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, odrzuciła wniosek producentów „Smoleńska” o dofinansowanie filmu.
Polskim kinowym dystrybutorem „Smoleńska” jest firma Kino Świat.
bzm/PAP

wPolityce

Wersja do druku

Lubomir - 15.12.15 12:30
Rosja i zlaicyzowana Europa, sprawiają wrażenie bojących się dobrej sławy tragicznie ginących Polaków, jako Pierwszych Męczenników Nowoczesnej Europy. Może chociaż zbiegła do Paryża Anodina, zacznie wyjaśniać tajemnice Smoleńska a zarazem tajemnice Kremla. Chociaż równie dobrze może do końca milczeć na 'tematy zawodowe', niczym zbiegły wraz z żoną Margot do Ameryki Poludniowej - Erich Honecker, agent i kolaborant Kremla. Ten nigdy nie uderzył się we własną pierś. Zawodowi agenci potrafią wierzyć we własne kłamstwa. Dzień w którym zaczynają mówić prawdę, staje się ostatnim dniem ich ziemskiego życia. Może przelana krew Polaków, przetrze szlaki pomiędzy Kościołem Smoleńsko-Królewieckim a Diecezją Warmińsko-Mazurską, Gdańską, Warszawską i Krakowską. Te ziemie to przecież kawał nie byle jakiej, ale wspaniałej historii I RP.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

26 Kwietnia 1937 roku
Urodził się Jan Pietrzak, polski kompozytor, satyryk (Kabaret pod Egidą) felietonista, autor wielu książek. Twórca Towarzystwa Patriotycznego


26 Kwietnia 1943 roku
Ucieczka rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Witold”, „Druh”, z KL Auschwitz


Zobacz więcej